Solutie buna de hosting

Salutare…

M-am tot uitat pe aici, dar nu stiu inca ce sa aleg…

Situatia actuala : Am vreo 3 bloguri WordPress care nu au trafic asa de mare. In momentul de fata sunt la Dreamhost, dar pica destul de des si, in plus, tot primesc mesaje care ma invita sa trec la un VPS spunandu-mi ca ale mele domenii consuma foarte multe resurse.

Buba este ca, asa cum am spus, traficul nu este deloc mare, deci nu prea vad de unde acest consum enorm de resurse…

In fine, am decis sa imi iau casa in spate si sa ma mut. Doar ca inca nu sunt decis UNDE.

Pentru trafic sincer ar fi Franta si Romania in special, dar nu m-ar deranja deloc daca firma / serverele ar fi bazate in Romania.

Am auzit / citit ca MXHost ar avea servicii ok, doar ca nu stiu daca (pentru cazul meu) ar trebui sa iau un pachet de hosting, un VPS, un pachet wordpress.

Aveti ceva sugestii? Sau sfaturi?

Voi ce firme folositi? Si cate / ce tip de aplicatii aveti instalate & cat platiti pe luna?

As prefera exemple concrete, asa este mult mai usor sa imi dau seama cam ce mi s-ar potrivi mai bine. Si, sa imi dau seama si pentru cazul in care traficul va creste sau voi mai adauga 2-3 bloguri pe viitor.

Tin sa precizez ca la nivel de pret nu prea as vrea sa depasesc 10-15€ / luna daca s-ar putea. Si daca ar fi ceva unde pot pune si ceva aplicatii node, as fi si mai bucuros ;). Dar na, asta nu este in momentul de fata prioritatea #1 - doar ceva “good to have”.

Va multumesc anticipat :slight_smile:


PS : nu m-ar deranja propuneri gen DigitalOcean sau ceva asemanator, dar as avea nevoie (la fel) de un exemplu de la cineva care il foloseste (nr aplicatii, tip, useri, cat costa, suporta aplicatii multiple / droplet, etc…).

Doar pentru WordPress folosește cu încredere @MxHost . Php 7+, activezi caching și aia e. Cu 3.5€/lună ai rezolvat.

La DO ai nevoie de dropletul de minimum 10€ (1gb ram), altfel sunt șanse să rămâi fără memorie dacă ai mai mult de zece vizitatori simultani :smiley: (DevForum e pus pe un astfel de droplet)

1 Like

Buget ?
Eu iarasi recomand vps-ul, nu consuma multe resurse dar nu stii ce face vecinul la hosting shared. Exista si hosting shared cu vps-uri/client in cazul cpanel dar nu pot fi mai ieftine decat un vps normal.

https://www.arubacloud.com/vps/virtual-private-server-range.aspx
E cel mai ieftin vps pentru chestii de genul.

Chiar daca nu are trafic mare pui un plugin pentru caching ca sa transformi wordpress-ul intr-un static page generator.

Incearca la tlh.ro. au uptime foarte bun. Also, inceraca sa muti websiturile in cloudflare.

Tine bine MXHost mai multe bloguri?

Repet, eu in momentul de fata am blogul personal si al meu site de poezii - care au trafic in mare parte doar cand pun ceva nou. Si, in plus, mai am inca un blog care este cam in aceeasi situatie, doar ca traficul e putin mai mare in “momentele cheie”.

Intreb pentru ca cei de la Dreamhost m-au tampit cu al lor mesaj cum ca vai cate resurse consuma…

@isti37 & @Caezsar_Matei - nu am auzit de firmele citate.

Aveti ceva exemple din experienta proprie? M-ar interesa asadar daca ati folosit si in ce situatii (tip site/aplicatie, trafic, etc…)

Merci frumos

El ține, doar că, fiind shared, dacă ai trafic pe unul, celelalte sunt afectate.

Eu de exemplu am primit un boost mare de trafic zilele trecute; cum am mizerii în temă (apropo, nu știe nimeni vreun wp dev?) și nici nu aveam cache activ, mergea totul foarte greu spre deloc :slight_smile:

1 Like

Eu sunt cu:
romarg - shared
tlh - shared-uri
chroot - shared / vps
digitalocean - vps
newhost - vps
xservers -shared

Pe niciunul n-am probleme si le monitorizez. Fiecare site are particica lui, unele ating si 1k altele ating 10k zilnic. Nu stiu daca merita sa treci de pragul de shared pentru 2,3 bloguri.

De exemplu, pe chroot, pe shared am rezistat la un spike cu cateva sute de unici simultan. Am detaliat p-aici

Sigur, temele sunt cat se poate de curate, cu genesis si plugin de cache/ minificare.

1 Like

Hmmm… cred ca voi lua un pachet la ei si voi incerca in paralel cu Dreamhost. De genul sa mut 1 domeniu, sa vad cum se misca si in functie de asta iau mia apoi o decizie pentru celelalte…

Mai astept insa cateva zile pentru a asculta si parerile celorlalti membri.

Merci frumos @iamntz :wink:

Nice, merci de sugestii… De unele am auzit, de altele nu. Voi arunca o privire si pe articolul tau.

E drept ca nu prea s-ar merita un VPS pentru ceva bloguri/mini-site-uri personale. Daca as lua un VPS l-as folosi in paralel si pentru alte proiecte / testing.

In schimb ar trebui sa fac ceva curatenie si in partea de teme / plugin-uri, doar ca ia ceva timp toata povestea asta si tare mi-e urat :slight_smile:

Daca nu faci curatenie platesti mai mult la hosting si… vice versa. :slight_smile:

Toate-s firme vechi, cu care lucrez de minim 2 ani si ceva. Eu iau pachete pe perioada cat mai lunga ca sa pot negocia un pret mai mic si sa nu ma doara capul la contabiltiate.

1 Like

Eu am VPS la https://www.srv.ro/ de mai bine de 10 ani, nici nu mai tin minte cand a fost ultimul down…

2 Likes

Salut si merci de raspuns.

Imi poti da mai multe detalii? Exemplu : ce pachet ai achizitionat si cam ce anume ai pe el (numar aplicatii / useri unici / …) ?

Merci anticipat :slight_smile:

Am pachetul ala promotional de 10€ pe luna. Tin pe el cateva vhosturi si vreo 40 de casute de email. Useri unici cumulati cred ca sunt 400-500 pe zi (probabil si tot atatea email-uri pe zi). E foarte putin, incarcarea e zero, VPS-ul probabil tine de 100 de ori mai multi.

1 Like

multumesc de detalii :slight_smile:

Ca si sugestie iti recomand sa te orientezi catre un VPS, poate chiar sa il imparti cu cineva dar in felu asta ai control total asupra resurselor. poti sa te uiti la : https://open.hosting/ssd-vps/

1 Like

$25.00/month la o firma noname ? :smiley:

E 5 euro un vps foarte bun de la Linode, DigitalOcean sau Vultr.

1 Like

Pai nu stiu ce fel de comparatie ai facut, de obicei exista un cupon de reducere de minim 25% ( lifetime ) si in felul asta daca te uiti la specs mai clar e cu totul diferit, in special pe Windows virtualizarea pe KVM este mai slab, daca testezi la OH o sa ai impresia ca esti pe pc-ul tau.

A fost doar o recomandare, daca nu este de ajutor, ignore please.

Cristi, nu e cazul să fii defensiv.

@isti37 a pus problema cam din topor, ce-i drept, dar e o întrebare foarte bună: de ce un host de $25 (de la un provider mai puțin cunoscut) și nu unul de $10 (de la un provider arhicunoscut)?

1 Like

Pai nu este pachet-ul care se doreste sa fie “vandut” daca ne uitam la SSD-4 deja este o diferenta, plus ca discount-ul minim care este disponibil pe forums sau via live chat este de 25% OFF ( lifetime )

In cazul asta o sa fac urmatoare comparatie :slight_smile:

Linode : Linode 8GB = 40 USD/Month

8 GB RAM
4 CPU Cores
96 GB SSD Storage
4 TB Transfer
40 Gbps Network In
1000 Mbps Network Out

OpenHosting : SSD-4-P = 44.90 USD - 25% = 33.6 USD/Month

vCores: 4
RAM: 8 GB
SSD: 200 GB
IPs : 2
Unlimited - Gbps Network In
1000 - Mbps Network Out
Virtualizare - VMware

Vanzarile facute de OpenHosting sunt facute prin comunitatii, recomandare, din acest motiv preturile afisate sunt mai mari.

2 Likes