Speculatie: Web 3.0 va fi monocrom

Oh, ca baza am site-uri gen facebook (albastru) si youtube (rosu), insa in viitorul (nu stiu cat de) apropiat, prevad ca site-urile vor deveni monocrome.

Deasemenea, cand spun asta ma mai bazez si pe un posibil viitor startup al meu pe care il am inca in faza de “how the heck do I make something like that?” (initial, afisajul va fi monocrom; deasemenea, intai am facultatea de terminat). Si chiar si fara a tine cont de ideea mea de startup, odata ce tehnologiile VR devin mai performante, dupa cum stiti, lucrurile flashy deranjeaza si uneori sunt greu de deosebit de realitate, cand ai un VR set on, asa ca este foarte probabil ca acest lucru sa rezulte intr-o miscare pentru internetul monocrom.

Eventual, avand un “monocrome mode” in web-browser-ul incorporat in sistemul de operare. In situatia data, multe culori ar fi deranjante, mai ales cand mergi pe strada, sau chestii de genul. Iar pe langa asta, browserul respectiv probabil va avea doua alte setari: user-modifyable body-background-transparency si *-background-transparency, eventual ajutat(a) de o proprietate css4 pentru a seta daca prezenta culorii respective este impetuos necesara pentru zilibilitatea textului (tinand cont de elemente ce este posibil sa fie plasate in background-ul elementului din fata).

Deasemenea, probabil z-index negativ va duce la ascunderea completa a acelui layer, pentru a evita cazurile in care parti din pagina sunt impinse de css in background pentru a le ascunde sub background-ul layerului curent, dar nu sunt ascunse din cauza ca background-ul poate fi facut complet, partial transparent, ori opac.

Ce parere aveti? Deasemenea, voi ce predictii aveti pentru Web 3.0, din punctul de vedere al UI-ului si nu numai?** Deasemenea, sunt destul de obosit, asa ca imi cer scuze de eventualele greseli efectuate.

Nota catre admin: I made my point here. Feel free to move or delete this as you will. But please do NOT edit the content of this message/post.

Ma gandesc deja la game UI’s unde poti alege culoarea in functie de preferinte, maybe the future VR web will be just that - some form of VR with a custom HUD

Ghost in the Shell style :slight_smile:

1 Like

Știi cine a mai zis așta? Zuckerberg. Jobs. Gates, Larry Page…

Toți au pus pe primul loc facultatea :smile:

Cât despre ideea ta monocromă: Web 2.0, dincolo de buzz word, a fost un fel de revoluție: Ajax, layout-uri curate (și culori vii), HTML semantic etc. Să nu uităm că până în 2003-2004 singura variantă de a face un markup cross-browser fără a îmbătrâni prematur era să folosești tabelelor.

Web 3.0 - dacă un asemenea termen va ajunge să fie folosit - va fi mai puțin despre design și mai mult despre tehnologii: servicii REST, adoptarea schema la scară (mai) largă și, implicit, interconectarea mai multor tehnologii.

1 Like

Offtopic:
Dar la ce te referi cand spui ca siteurile alea sunt monocromatice?

1 Like

Având în vedere că s-a tot mers pe simplificare (skeuomorph -> flat) probabil următorul pas va fi renunțarea la mai multe culori, folosindu-se ori doar două culori ori doar nuanțe provenite din două culori (adică o (in|e)voluție a material design)

1 Like

La faptul ca pe langa alb si negru se gaseste o singura culoare, cu predominanta (exceptand video-urile, thumbnail-urile si avatarurile).

[quote=“iamntz, post:5, topic:2205, full:true”]
Având în vedere că s-a tot mers pe simplificare (skeuomorph -> flat) probabil următorul pas va fi renunțarea la mai multe culori, folosindu-se ori doar două culori ori doar nuanțe provenite din două culori (adică o (in|e)voluție a material design)
[/quote]Eu ma astept sa fie site-uri unde din control panel sa-ti alegi culoarea preferata si background-ul deschis ori inchis, iar in functie de asta un fisier CSS sa fie generat de php, avand culoarea ta preferata ca si culoare de baza, in rest fiind doar shades of grey (and that color).

Dar nu m-ar mira sa se elimine gri-ul din paletele de culori, in cazul in care o alta culoare este aleasa. Doar alb, negru si gri ori nuante mai inchise ori mai deschise, dintr-o alta culoare.

http://slodive.com/inspiration/showcase/monochrome-web-design/
…and…

În nici un caz Web 3.0 nu va fi despre culori.

Exceptând cazul în care lumea se tâmpește iremediabil…

1 Like

Web 3.0 usage in this thread:

@iamntz |> ##
@Sapioit |> ##

We have a tie!

1 Like

Poate nu va fi DOAR despre culori, insa asta nu inseamna ca din punctul de vedere al culorilor, lucrurile nu se vor schimba. Lafel cum s-a facut trecerea de la Realism la Flat, se poate face si de la Flat la orice altceva… gen… Monochrome?

Insa asta depinde foarte mult de tehnologiile avute la dispozitie de consumatori, deci si de UI Designeri…

[quote=“dakull, post:8, topic:2205, full:true”]
Web 3.0 usage in this thread:

@iamntz |> ## @Sapioit |> ##

We have a tie!
[/quote]Since when is this a race?

Pentru mine web 3.0 inseamna:

  • asta sunte regulile si vreo 3 ani nu le mai modificam. Altfel ajungi ca dupa 6 luni de dezvoltare aplicatie sa fii cu toate feature-urile “absolete”
2 Likes

As zice 5 ani, dar sunt deacord cu definitia overall.

Am scris despre aste pe 1 aprilie 2014: http://lucianmarin.github.io/black-and-white.html

2 Likes

Insa la asta as mai adauga ca alb-negru poate fi accentuat foarte mult de prezenta a maxim o culoare si nuantele sale.