Știrile zilei - 7 aprilie 2017

Microsoft Surface Beats iPad in Design, Productivity, and Accessory Use in New J.D. Power Study. Nu știu cât de relevant este studiul, fiind făcut doar pe 2200 oameni; în plus, nu se menționează și că se adresează unor segmente diferite de utilizatori, iar comparația este un pic forțată. Bine, un pic cam mult

Study measures customer satisfaction in the tablet market by looking at five areas: performance, ease of operation, features, styling and design, and cost. The study accounts for 2,238 tablet owners who have owned their current device for less than one year, with participants being questioned between October and December 2016.

Nvidia delivers new and improved Titan Xp—3,840 cores, 550GB/s memory bandwidth. Bitcoins anyone?

The new Titan Xp finally features a full-fat Pascal GP102 GPU, with all 3,840 CUDA cores unlocked. Memory speed on the Titan Xp has been increased up to 11.4GHz. Max boost clock has also been bumped up slightly to 1,582MHz.

De asemenea, vor fi și drivere pentru MacOS.

New iMacs With Up to Xeon E3 Processors, 64GB RAM, AMD Graphics, and Thunderbolt 3 Rumored for Late October - ar fi destul de ciudat din partea Apple să lanseze un Mac cu un CPU lansat în același an (E3-ul menționat înca nu a fost lansat) :smiley:

A GNU Social-compatible microblogging serve - Pentru că Twitter este atât de profitabil, s-au gândit unii că ar fi interesant să facă ceva open source: Mastodon. Dar, pe de altă parte, nu e necesar un efort foarte mare pentru a înlocui Twitter. Detalii „din culise” (hint: a durat ~un an dezvoltarea).

Cheaper Microsoft mixed reality headsets are on the way - pentru ~500$ poți avea un soi de holocască/monitor portabil. Încă nu sunt foarte convins de utilitatea acestui mod de afișare a informației, dar hei, sunt de modă veche!

8 Likes

I wonder on what level this can be considered spam.

Clar nu este actual spam in definita directa a cuvantului poate e un fel de “internal spam”? Ce-i drept seamana cu events of the month dar acolo exista ceva comun - IT events.

Aici avem curated news based on who knows what criteria.

In final - what’s the point of “News of the day” on a forum?

on topic: nimic pt. ca topicul nu are un topic per se.

Criteriul e simplu: dacă mi se pare share worthy, îl pun pe listă.

Am zis din prima zi că este un experiment ce poate continua sau nu, în funcție de cum este primit, în funcție de vizite, de like-uri, de click-uri etc.

Dacă nu îți plac aceste știri, poți oricând să ignori tag-ul #știrile-zilei::tag în profilul tău :slight_smile:

1 Like

Why not make it “ni se pare share worthy”? i.e. un thread pinned de genul unde fiecare poate posta 1-2 news links interesante din ziua respectiva.

But it kinda breaks the whole idea right? bc. if something feels important to me Im going to post it into a separate thread … so I guess this boils down to: random stuff that I found mildly interesting during the day.

Cherry picking much?

1 Like

De ce nu un experiment care pune comunitatea first si not you? :smiley: Wasn’t this supposed to be user generated content? This feels like a newspaper of sorts.

Ideea ii sa fie oferite stiri cat mai utile posibil, intr-un mod cat mai organizat, usor de parcurs. Poate unii nu au chef sa urmareasca multe alte surse de stiri, sau nu vor un feed/newsletter intruziv etc etc.
Ar fi o idee si sa punem toti stiri, dar probabil s-ar cam aglomera atmosfera si s-ar pierde focusul, sau cel putin nu stiu eu in momentul asta cum am putea trata abordarea asta.

@dakull, hai sa venim cu variante, nu cu negativism. Forma actuala a stirilor ii cea care i-o traznit lui @iamntz prin cap. Poate nu-i forma cea mai buna, dar daca nu incercam, nu vom sti. Daca ai sugestii despre cum ar fi mai bine organizate stirile, le asteptam. Daca esti impotriva lor, poti evita topicul asta, nu-i cum ar exista o obligativitate in a-l urmari.

2 Likes

Am zis mai sus ca ar fi interesant ceva care sa implice comunitatea - amesteci negativism with simple critique.

Critica constructiva ii mereu binevenita: “nu-i bine” vs “nu-i bine, uite, incearca asa sau asa”. Nu spun ca nu ai asta in minte, dar modul in care exprimi asta nu-i cel mai benefic.

Suntem programatori, clar avem probleme de IO si query-uri ale ideilor din cap. :)) Patesc frecvent sa ma contrazic cu unul dintre colegii mei, apoi sa ne dam seama ca avem aceeasi idee, dar nu stim sa ne-o comunicam unul altuia.

Tenta un pic acida este by design si @iamntz face la fel in propriul stil cand ceva nu este ok plus nu cred ca are nevoia sa-i iei apararea :slight_smile:

Legat de partea cu IO si etc. ah cat de mult iubesc generalizarile despre programatori :sunny:

anecdota: pe un Slack public am dat subscribe la un bot care facea un newsletter din link-urile postate pe canale - by my own choice. Dupa doua mail-uri am dat unsubscribe bc. it was annoying as hell.

Cand cineva intra pe forum - nu este imediat evident ca poti da hide la stuff - deci da, imi mentin ce am zis initial - this looks like a form of annoying spam.

Mie imi place ideea sa “agregheze” cineva stiri pentru mine :slight_smile: De regula @iamntz nu prea nimereste domeniile mele de interes, dar tot aflu din cand in cand chestii interesante.

1 Like

How about an actual newsletter then?