Student Developer Pack

(cosmos) #1

Celebrul student pack de la Github cu tot felul de bunatati !

L-a folosit cineva pana acum ?

Si cei de la Jetbrains au unul pack pt studenti asemanator, doar ca pt IDE-urile lor(care sunt sperbe :heart: )

PS: Ar fi bun un pack de acest tip si pt start up uri.

(John Jhon) #2

incearca atom.io

(Tony Toth) #3

Sau poate tu trebuie sa incerci JetBrains ?!

(cosmos) #4

Cui raspunzi ?
mie sau lui John

silly me ! :smiley:
John, am instalat Atom si ide urile de la Jet brains
cel mai mult Rider(ca early acces program )
:slight_smile:

(John Jhon) #5

am incercat (il am inca in calculator, dar il folosesc tot mai rar).
am folosit tot felul de unelte din astea (inclusiv platite, inca de pe vremea zend studio - before and after eclipse version of it - pentru cine isi mai aminteste).
mi-ar fi placut sa descopar atom.io ceva mai devreme (repet, preferinta personala).
variante dragute ar mai fi: sublime text si visual studio code

later edit: folosesc un thinkpad echipat top + ubuntu mate (ar trebui ca orice unealta sa raspunda instant).
totusi, e vizibila cu ochiul liber diferenta de viteza / fluiditate dintre jetbrains si atom

later edit 2: nu am incercat rider de la jetbrains.
observatie suplimentara: eu folosesc editorul in principal pentru a edita cod, restul de unelte fiind de obicei controlate din terminal / command line (care se integreaza tot in atom)

(cosmos) #6

BTW:
Are cienva idee daca se poate reactiva licenta de student la PhpStorm ?
Mi-a expirat la inceputul lunii

(cosmos) #7

Visual Studio code este fain. :smiley:
Poti sa ii pui o gramada de plugin-uri si sa il transformi intr-un wannabe ide
Atom l-am instalat imediat ce a aparut sai la scurt timp, daca mai tin bine minte

(Andrei Terecoasa) #8

Am folosit GIT Student Dev Pack. Mai exact beneficiile pe: DigitalOcean, Namecheap, SendGrid si GitKraken (<3). Merita :slight_smile:

@Cosmin_Popescu Parca au o optiune de revalidare a contului de student. Trimit un mail cu un link de confirmare catre adresa de student and that’s all. Am facut asta acum vreo saptamana.

(cosmos) #9

Voi incerca.
Merci Andrei !
:smiley:

(John Jhon) #10

la fel si atom :slight_smile:
depinde ce vrei sa faci cu el si depinde de obisnuinta / preferinta ta

(cosmos) #11

La fel si VIM :smiley:

(cosmos) #12

Discutia despre ide-uri si editoare este aici.

Ionut, sper ca ii ok sa o reinviem ? :slight_smile:

Atata timp cat ai acces la mail-ul de la facultate, ai parte de licente gratuite din partea lor.
Singurul aspect de amintit e ca licenta este doar pentru scopuri educationale.

Daca te-au validat pe baza unui act, cat timp actul respectiv este valid.

(cosmos) #14

M-au validat pe baza mail-ului de la facultate.
Mai este si validarea cu carnetul de student din ce stiu. Trimiti o scanare dupa carnet la ei, pe email

(cosmos) #15

Am reinoit-o !
Merci pt pont !

Ciudat este ca am doua adrese. Una pe platforma de cursuri(moodle) si cea cu care m-am inregistrat inital la ei !

(Ionuț Staicu) #16

De menționat și că poți reînoi pentru maximum trei ani :slight_smile:

(cosmos) #17

Merci !
Oricum sunt in anul terminal !
:smiley:

(cosmos) #18

Pt Jetbrains Student, aici aveti formularul de inregistrare. Trebuie un email de la facultate, card ISIC sai ITIC(nu am) si doucment oficial de la facultate(posibil carnetul de student).

Ofera toate IDE-urile lor. Desi pt IntelliJ si PyCharm exista versiunea Community sau Educational

(István F.) #19

Am mai vorbit de cardul ISIC si aceste licente undeva pe forum.
Daca aveti card ISIC trebuie sa completati un formular pe site-ul lor ca sa il activeze.

Dupa aveti un pachet decent (Student Developer Benefits sau ceva de genul) pe Microsoft Azure cu 25$ credit lunar timp de un an si licente IntelliJ.

Cosmin, Microsoft are un pack pentru startup-uri (bizspark), ovh la fel, amazon aws la fel.

Github nu-l recomand, nu oferă nimic fain și exclusiv. Recomand GitLab pentru proiecte personale, în ultimul timp e superior și lui Github și lui Bitbucket.

IntelliJ IDEA e inutil pentru JS fără să ai Ultimate, colegii sunt foarte mulțumiți de el, mie personal nu îmi place, e mult prea complex și încet dacă îl închizi vreodată, respectiv VSCode se mișcă mai bine pentru Go/JS/HTML/CSS.

(cosmos) #20

Nu am acel card. Eu am folosit email-ul de la facultate
Isti, stiam de Microsoft
Nu am stiut insa ca ovh si amazon au acel pack :slight_smile:

Mi se pare ca avem la facultate o instanta de Gitlab. Eu mi-am importat un proiect de pe Github le Gitlab