Student Developer Pack

Celebrul student pack de la Github cu tot felul de bunatati !

L-a folosit cineva pana acum ?

Si cei de la Jetbrains au unul pack pt studenti asemanator, doar ca pt IDE-urile lor(care sunt sperbe :heart: )

PS: Ar fi bun un pack de acest tip si pt start up uri.

1 Like

incearca atom.io

Sau poate tu trebuie sa incerci JetBrains ?!

Cui raspunzi ?
mie sau lui John

silly me ! :smiley:
John, am instalat Atom si ide urile de la Jet brains
cel mai mult Rider(ca early acces program )
:slight_smile:

am incercat (il am inca in calculator, dar il folosesc tot mai rar).
am folosit tot felul de unelte din astea (inclusiv platite, inca de pe vremea zend studio - before and after eclipse version of it - pentru cine isi mai aminteste).
mi-ar fi placut sa descopar atom.io ceva mai devreme (repet, preferinta personala).
variante dragute ar mai fi: sublime text si visual studio code

later edit: folosesc un thinkpad echipat top + ubuntu mate (ar trebui ca orice unealta sa raspunda instant).
totusi, e vizibila cu ochiul liber diferenta de viteza / fluiditate dintre jetbrains si atom

later edit 2: nu am incercat rider de la jetbrains.
observatie suplimentara: eu folosesc editorul in principal pentru a edita cod, restul de unelte fiind de obicei controlate din terminal / command line (care se integreaza tot in atom)

5 Likes

BTW:
Are cienva idee daca se poate reactiva licenta de student la PhpStorm ?
Mi-a expirat la inceputul lunii

Visual Studio code este fain. :smiley:
Poti sa ii pui o gramada de plugin-uri si sa il transformi intr-un wannabe ide
Atom l-am instalat imediat ce a aparut sai la scurt timp, daca mai tin bine minte

Am folosit GIT Student Dev Pack. Mai exact beneficiile pe: DigitalOcean, Namecheap, SendGrid si GitKraken (<3). Merita :slight_smile:

@Cosmin_Popescu Parca au o optiune de revalidare a contului de student. Trimit un mail cu un link de confirmare catre adresa de student and that’s all. Am facut asta acum vreo saptamana.

1 Like

Voi incerca.
Merci Andrei !
:smiley:

la fel si atom :slight_smile:
depinde ce vrei sa faci cu el si depinde de obisnuinta / preferinta ta

La fel si VIM :smiley:

Discutia despre ide-uri si editoare este aici.

Ionut, sper ca ii ok sa o reinviem ? :slight_smile:

Atata timp cat ai acces la mail-ul de la facultate, ai parte de licente gratuite din partea lor.
Singurul aspect de amintit e ca licenta este doar pentru scopuri educationale.

Daca te-au validat pe baza unui act, cat timp actul respectiv este valid.

1 Like

M-au validat pe baza mail-ului de la facultate.
Mai este si validarea cu carnetul de student din ce stiu. Trimiti o scanare dupa carnet la ei, pe email

Am reinoit-o !
Merci pt pont !
:slight_smile:

Ciudat este ca am doua adrese. Una pe platforma de cursuri(moodle) si cea cu care m-am inregistrat inital la ei !

1 Like

De menționat și că poți reînoi pentru maximum trei ani :slight_smile:

2 Likes

Merci !
Oricum sunt in anul terminal !
:smiley:

Pt Jetbrains Student, aici aveti formularul de inregistrare. Trebuie un email de la facultate, card ISIC sai ITIC(nu am) si doucment oficial de la facultate(posibil carnetul de student).
:slight_smile:

Ofera toate IDE-urile lor. Desi pt IntelliJ si PyCharm exista versiunea Community sau Educational

Am mai vorbit de cardul ISIC si aceste licente undeva pe forum.
Daca aveti card ISIC trebuie sa completati un formular pe site-ul lor ca sa il activeze.

Dupa aveti un pachet decent (Student Developer Benefits sau ceva de genul) pe Microsoft Azure cu 25$ credit lunar timp de un an si licente IntelliJ.

Cosmin, Microsoft are un pack pentru startup-uri (bizspark), ovh la fel, amazon aws la fel.

Github nu-l recomand, nu oferă nimic fain și exclusiv. Recomand GitLab pentru proiecte personale, în ultimul timp e superior și lui Github și lui Bitbucket.

IntelliJ IDEA e inutil pentru JS fără să ai Ultimate, colegii sunt foarte mulțumiți de el, mie personal nu îmi place, e mult prea complex și încet dacă îl închizi vreodată, respectiv VSCode se mișcă mai bine pentru Go/JS/HTML/CSS.

2 Likes

Nu am acel card. Eu am folosit email-ul de la facultate
Isti, stiam de Microsoft
Nu am stiut insa ca ovh si amazon au acel pack :slight_smile:

Mi se pare ca avem la facultate o instanta de Gitlab. Eu mi-am importat un proiect de pe Github le Gitlab