Supravietuire ca programator mediu cu probleme grave de sanatate (~4 ore/zi munca)

Lol, nu e nimic de genu. E doar cel mai mic si jenant numitor comun pentru asa ceva. Ai pleata si nu esti curios de religie => roker satanist.

Logo-ul nu ajuta, e chiar putin confuz (esti o companie!?). Fa-ti o poza simpla, dintr-un semi profil eventual, cu camera web, nimic fancy. Nu trebuie sa fie high quality res si poate sa fie mica cat ii trebuile pentru LantulSlabiciunilor (aka LinkedIn)

Ah ce bine :cold_sweat:, credeam ca tragi matzele de coada la ora 6 si 6 minute si 6 secunde

Clar.

Sunt PFA de vreo 5 ani. Nu is un fel de companie PFAurile?

Nu stiu ce sa zic, mie mi se pare ciudat sa te cheme “Marin Ionescu” si ca poza, e logo-ul de de la Steaua.
Nu pot spune cat ajuta sa ai sau nu o poza de profil, dar adevarul e ca lumea s-a cam obisnuit cu asta. Habar n-am.
Eu cred ca poza ajuta ca oamenii sa asocieze CV-ul tau cu tine. Nu stiu.

EDIT: Daca esti creativ, cred ca poti veni cu un logo sau ceva foarte interesant, aparte. Insa mai unic si simplu de facat decat moaca ta nu exista :slight_smile: Mai ales daca esti satanist :latin_cross::skull_and_crossbones: :grin: (acum multi ani eu mi-am tuns pleata, dar si atunci o aveam de multa vreme, din liceu)

3 Likes

Bah, suna prost, eu nu sunt de referinta deloc.

Si eu sugerez ca poza de profil pe Linkedin sa fie cu tine. In experienta mea, ajuta mult sa ai o idee, oricat de pixelata, cu cine comunici, sa poti sa ii vezi fata. Oamenii se “conecteaza” mai bine cu oameni, nu cu logouri.

Am citit postarea de pe Linkedin din postul initial si sfatul meu ar fi sa iti nuantezi paragraful in care critici sistemul medical, lipsa suportului din partea prietenilor si familiei. Inteleg ca e o situatie grea, dar folosesti niste cuvinte extreme (abysmal, dehumanizing) care arata o atitudine profund negativa la adresa sistemului medical, nemultumirea fata de lipsa suportului din partea familiei si prietenilor. N-am inteles partea cu “took away from me around 3 weeks of recovery” - 3 saptamani la o afectiune din asta sunt zero, daca ti-ai revenit. Gandeste-te la cei care fac cancer si fac luni de zile chimio si raze…
Trebuie sa reiasa mai putin pesimism din mesajul tau, mai putina critica la adresa celor apropiati si mai mult focus pe atitudine, determinare si curaj. Pana la urma boala e a ta, nu a celor din jur, incearca sa exprimi o atitudine mai optimista in mesaj, daca vrei sa-l pastrezi.
De ex: am problema asta, fac tot posibilul s-o tin sub control, am nevoie de o oportunitate ca sa demonstrez ce stiu.

Pentru scaune ergonomice, daca esti din Cluj, recomand sa mergi la showroom-ul miidescaune.ro, poti testa diverse scaune si tipul de acolo poate sa-ti ofere o gramada de sfaturi.

1 Like

Legat de profilul de Linkedin: How To Optimise Your LinkedIn Profile | The Portfolio Collective Sfaturile de aici sunt destul de bune. Toata comunitatea e destul de buna, poate te inscrii si te mai bagi la calluri, niciodata nu stii unde gasesti pe cineva care cauta un frontend/ux engineer.

2 Likes

Sfatul meu ar fi sa ti privata situatia ta cu sanatatea. Adica, oricum, nu e deloc relevant pentru clienti. Tu iti faci un SRL/PFA, lucrezi ca freelancer, nu e treaba clientilor tai de ce vrei sa lucrezi 4 ore. SIngura chestie pe care o genereaza daca spui asa public, e probabil, reticenta sa te angajeze.

Zici tu că o afecțiune care te face indisponibil cu zilele nu este o informație relevantă pentru clienți?

1 Like

nu stiu ca este sau nu cu zilele, dar oricum imi mentin parerea, ca nu e problema lor. Negociezi in felul asta atunci. “Din motive personale bla-bla”. Sau dai detalii in interviuri private. Anyway, my 2 cents, nu am zis cu rautate sau ceva