Tehnici de negociere

cauta un curs de “dezvoltare personala” in orasul tau si iti va imbunatati viata :wink:
pe fb gasesti tot felul de oferte, vezi care ti se pare mai utila pentru tine.

legat de intrebarea ta, eu imi calculez preturile la ora de lucru.
sa zicem ca cer 10 euro pe ora de lucru si aproximez (pe baza experientei) ca un proiect imi ia x ore de facut + inca y ore de rezerva (ca de fiecare data mai apare ceva de facut)
( x + y ) * 10 = z euro proiectul

de aici poti face reduceri daca vrei si negociezi.

legat de salariu, la fel, calculeaza cate ore vei lucra efectiv intr-o luna si cu cat vrei sa fi platit pe ora si ala e salariul tau.

in general, ora de lucru ajunge intre 2 euro si 50 euro (media e undeva intre 20-30 euro cu tva)

PS. nu te vinde ieftin, diferenta dintre profesionisti si incepatori consta si in preturile practicate nu doar in experienta. Daca clientul nu e dispus sa dea suma dorita, nu e nici o problema, o sa dea de 3 ori mai mult pe repararea bugurilor si timp pierdut in cautarea altor programatori care sa ii peticeasca proiectul facut pe bani putini. De lucru oricum gasesti asa ca nu o sa mori de foame daca pierzi cativa clienti care nu isi permit sa plateasca pretul cerut (si care de obicei au pretentii de calif si regi)

2 Likes