The 37 Best Websites To Learn Something New

https://medium.com/life-learning/the-37-best-websites-to-learn-something-new-895e2cb0cad4#.6vphbffsn

1 Like

Cu cât văd mai des liste de genul ăsta (și liste de liste, și altele asemenea) cu atât mai mult cred că nu ajută pe cineva foarte mulți.

De ce? Pur și simplu este prea multă informație, din prea multe surse. E ca atunci când ești în hypermarket și trebuie să cumperi un produs anume (să zicem… nu știu, hârtie de copt) și ai zeci de opțiuni. Nu știi ce să alegi, și decizi pe baza prețului, a ambalajului, a reclamei, a instinctului :slightly_smiling: Poate am eu ceva, dar simt din ce în ce mai des decision fatigue când vine vorba de a studia ceva nou…

3 Likes

Poaste mai subtil, dar si multe postari d-aci sunt vinovate.

Cati nu au pus doar un link, a la reddit/twitter? Si de pe medium.com chiar! Damn.

De ex, sa luam cazul de fatza, ca ma simt carcotas: un post, cu un link. Nu tu pareri, nu tu opinii, nu tu introduceri, doar un god damned link - lucru atat de “rar” pe internet. Nu-i destul ca avem agregate precum twitter/reddit/HN. Nope. Hai sa punem si aci linkuri. Linkuri interesante, nu orice.

Ok, n-are nicio parere si a pus numai linkul. K, fine. FINE! Dar despre ce link e vorba? Nu, nu ceva obscur, ceva ce OP a gasit prin nush ce site ezoteric, scris cu si marquee. Nope - un link cu cele mai banale, sterile, senzationaliste, plictisitoare, facile “noutati”. Scrise usor, pentru frunti joase, in liste cu desene, ca sa inteleaga si ai de pe Marte.

Si cu toate ca puteti spune despre mine am o pasa proasta de ma leg de toata lumea, o fi, dar nu puteti spune ca nu sunt dese astfel de postari. Parca-i un newsletter aci.

Daca n-ar expanda aplicatia asta un link intr-un DIV imens, cu pictograma si rezumat, atunci postarea ar fi un “http:link-super.ro”.

Medium.com

1 Like

Știu, tocmai de asta am evitat în ultima vreme să mai pun link-uri fără să adaug și o notă personală.

PS: nush de ce, dar am impresia că ești prea hater cam cu tot ce se întâmplă pe forum. :slightly_smiling:

1 Like

Da, cam asa e, dar mi-ai face o favoare daca mi-ai acorda 1 minut din viata-ti, sa vezi daca sunt hater degeaba sau nu. Adevarat, e mai usor sa fii placid si acceptat, heh.

In apararea mea pot spune ca multe lucruri d-aci imi plac. Numai ca nush unde-s.

Pe mine nu ma deranjeaza daca pune cineva doar un link. Intru, daca e interesant citesc, daca nu trec mai departe.
Nu e mereu cea mai buna idee sa iti spui parerea despre o parere.

1 Like

Multumim de… parere, gecko. Ai primit si un like ca esti baiat bun. :grin:

Err… why the hell not?

Aici cred ca depinde si de buget. Daca vrei sa dai bani, atunci alegi ceva recomandat (si pe care l-ai putat testa gratis). Altfel, alegi ce ti se pare cel interesant/adecvat.

La link, mi-a placut ca punea la cap o lista de site-uri cu acelasi profil.

Good point. Cel mai probabil ar trebui ca astfel de linkuri sa fie prezentate cu insight al “postacului”. Cel putin pe acasta categoria nu a fost o astfel de traditie si nici eu nu mi-am facut o astfel de autocenzura.

Feedback:

Cousera. Eu sunt foarte multumit de Cousera. Nivelul de informatie este cat poate duce cineva care are si un job+ real life. Explicatiile sunt OK, iar faptul ca ai assigmenturi iti creste un pic nivelul de implicare.

Udemy. Am incercat de cateva ori, dar nu am reusit sa fiu atras. Foarte multe traininguri facute de indieni (sau alti non-native english speaker). Da impresia de bazar (fara sa fiu rasist)

Lynda. Nu l-am mai folosit de peste 10 ani. Dadea impresia ca e facut pentru stupizi, dar pana la urma era OK pentru incepatori

Dulingo. Foarte bun. Te tine in priza. Eu il aveam pe iphone. Din pacate nu a razbit lenea mea asa ca am renuntat la a invata Germana. Am primit feedback bun si din jurul meu

1 Like

Pentru ca e posibil sa nu contribui cu nimic nou/demn de mentionat. :slightly_smiling:
Uneori vrei doar sa faci cunoscuta o informatie. Unii apreciaza modalitatea asta, altii nu.

1 Like

Un forum este o metoda eficienta de a filtra nivelul informatiei.

Cu cat un topic are mai putine vizualizari, comentarii, cu cat este mai putin controversat, cu atat el prezinta lucruri de nivel mai intalt (totul e relativ).

De exemplu: Stroustrup pare sa vrea in C++ fundatia lui Rust

2 Likes

Si alte dati e posibil sa contribui cu ceva demn de mentionat.

Deci ce spui tu e ca uneori e bine sa spui ceva, uneori nu-i bine, in functie de acea contributie. Dar cum afli daca nu contribui? Mai mult: argumentul asta e mai degraba: “uneori e bine, uneori nu e”. Care nu-i prea bun.

Omul n-ar scrie daca n-ar considera ca-i bine ce scrie.

Dar catalin a zis “good point”. Hm, se pare ca am contribuit.

Vezi? - de asta primesti tu like-uri - fiindca esti baiat bun. Spunand “uneori e bine, uneori nu-i bine” nu transmiti nimic. In schimb, sa fii de o parte sau alta a taberei e mai dificil, mai asertiv, mai critic, deci mai unlikeable, mai hater-ish.

2 Likes

Asta fiindca nu sunt oferite suficiente exemple. Daca ar fi oferite mai multe exemple, even if obvious, atat dintr-o parte cat si din cealalta, tot ar putea sa-si pastreze pozitia de neutralitate. Atat doar ca ar fi acuzat de cherry-picking

Oamenii dezvoltati personal ii apreciaza pe cei cu strong opinions.

1 Like

fiți mai condescendenți unii cu alții băieți.avem diferențe n creiere dar facem parte din același trib.

1 Like