Tinerete, vezi cum esti?

Am observat o chestie ingrijoratoare la forum wekendul asta.

Lumea nu accepta alte pareri, e prea vehementa, considera ca ce face/foloseste ea e “the best”.

Nu asa se face. Nu are nimeni de castigat din flame-uri, certuri fara argumente, intepaturi, jigniri.

Tind sa pun asta pe seama varstei unora, desi nu stiu care ce varsta are. Asta ar explica, cred. Relax, listen. Fiecare isi trage concluziile lui, nimeni n-are intotdeauna dreptate, nimeni nu e detinatorul adevarului absolut. Cu cat realizati asta mai devreme, cu atat o sa va fie mai bine. Life is short.

9 Likes

Tineretea e singura boala care se vindeca.

5 Likes

Eu am lipsit weekendul asta, dar incerc sa recuperez acum…

Referitor la ceea ce ai zis :

Copii, nu e bine sa fii cel mai destept.
Sa fii inconjurat de oameni mai destepti decat tine este genial, ai ce invata.

Asadar, cei care se cred buricul pamantului pot sa se duca sa faca o plimbare pe site-uri care promoveaza si incurajeaza narcisismul si lauda de sine.

Gata, ma duc sa vad si eu ce s-a postat weekend-ul asta ca ati avut treaba bag de seama :slight_smile:

1 Like

Plus ca mai putem adauga oarecum ca comunitatile pentru devs in Romania sunt noutati de fiecare data.

Da, avem cateva, si am mai avut o gramada, dar topicurile de tipul “Am sintax error pe linia x” nu sunt deloc discutii, sunt chiar chestii foarte plictisitoare pentru un programator, care nu cred ca mai considera erorile o provocare.

@AdrianBasalic: Știi cum e, la 20 ești convins că ești cel mai bun :smiley: Ca pe orice forum, vor fi antipatii și simpatii, vor fi offtopic-uri și vor fi flame-uri iar unii se vor considera mai deștepți decât sunt de fapt. Nu vreau să facem poliție, să începem cu ban-uri, cu warn-uri șamd. Îmi place să cred că suntem suficient de civilizați pentru a ne automodera:

@IonutBajescu: până la urmă toți am început într-un fel sau altul. Cum stabilim la ce nivel se află fiecare?

Consider că este de datoria noastră să-i ajutăm/îndrumăm pe cei ce sunt la început de drum, la fel cum și noi am avut parte de ajutor/îndrumare în urmă cu (peste) zece ani.

1 Like

În temă:
un programator junior crede că știe totul,
unul senior e conștient că nu știe totul,
iar un expert urăște computerele.

[tradusă din amintiri, am uitat sursa]

8 Likes

Legat de asta. Am citit mai demult un studiu … nu mai retin sursa din pacate … despre veniturile programatorilor.

In general cei cu experienta intre 0-3 ani aveau cele mai mici venituri, fiind speriati si inexperimentati in general.
Cei cu experienta 3-7 ani aveau cele mai mari salarii. Pentru ca incepeau sa priceapa, si credeau ca le stiu pe toate. In consecinta se autopromovau si prezentau incredere exagerata.
Cei cu experienta 7+ ani aveau salarii intre cele doua categorii datorita faptului ca au constientizat cat de multe nu cunosc inca si le era rusine sa ceara salarii mai mari.

Studiu sustinut si de un vechi proverb Zen Budhist, favoritul meu.

"Before I became enlightened, mountains were mountains and trees were trees. As I approached enlightenment, mountains appeared to be more than mountains and trees more than trees. Now I am enlightened; mountains are mountains and trees are trees.”

7 Likes

Aici apar niste date despre varsta si stack overflow:

http://blog.cleancoder.com/uncle-bob/2014/06/20/MyLawn.html

6 Likes

Foarte bun linkul, mersi.
Rezonez cu ideea de a incerca sa fie mai multi seniori dpdv al varstei.

3 Likes