Trecere la Ubuntu

Tu ai intrebat de exemple, eu ti-am oferit exemple. Nu vad de ce sursa exemplelor trebuie sa vina de la mine neaparat. Oameni mai destepti ca mine au adus argumente - citeste-le sau nu.

Sa motivez tehnic? Nu pot sa motivez tehnic - nu am contribuit la kernelul linux si nu fac programare OS asa ca nu am cum sa motivez tehnic. Chiar daca as putea ma indoiesc ca ai intelege prea multe.
Pot sa motivez ca user si deja am facut-o.

Nu vad ce treaba Android-ul cu discutia despre Linux. Android nu e Linux (desi e open source si bazat pe kernelul Linux), Android a fost dezvoltat de Google si nu de comunitatea open source, Android e ptr. mobil nu ptr. desktop.
Mai mult decat atat nivelul de securitate al Android ca si OS nu este un indicator al nivelului de securitate Linux ca si OS. Te las pe tine sa te gandesti de ce.

Toti ne-o pierdem, unii mai cu folos decat altii.

Really? N-ai avut niciodata un utilizator care să dea click pe ceva gen pamela-anderson-naked.jpg.scr? :slight_smile:

Chiar cred. Poate îmi povesteşti tu cum să mă infectez doar dând click pe un ataşament executabil, că eu nu mă prind cum se face.

Pe “webdev” am fost foarte incantat de suita IntelliJ: PhpStorm (node, HTML/css, js/ts), Idea (Java, Kotlin, Python putin). Mai bun (rapid, configurabil, batteries included) decat VS IMO. Dar eu n-am folosit VS decât pentru C# cu ASP.NET, nul știu cu C++.

Bine, asta până-mi repar emacs-ul și revin la prima dragoste.

1 Like

Ubuntu functioneaza bine, ce tot va certati. Partea naspa e ca fonturile is de cacao, rendering-ul aplicatiilor e de cacao, editarea de imagini/video/UI/3D e cu mult sub orice exista pe mac/windows, inregistrarea ecranului e iarasi o problema, iar daca vrei de exemplu sa completezi un pdf de la ANAF si sa il semnezi mult succes sa faci asta pe linux.
Windows-ul iarasi functioneaza bine daca ai hardware bun si nu ai instalate bloatware-uri tip enterprise. (antivirus, compliance enforcing, driver scanning, IO access management, remote support si chestii de genul).

Eu pe laptop-ul de munca am probleme cu sunetul, are o aplicatie de la producator care te protejeaza de driverele cu probleme pe care nu o pot dezinstala si imi blocheaza driverul de sunet cand are el chef. Problemele de genul n-au nimic deaface cu windows-ul. Daca mai esti si pe un domain controller e de asteptat sa ai probleme cand un sysadmin forteaza versiunea la anumite aplicatii sau forteaza restart-ul cand nu esti la calculator.

Ubuntu poate fi chiar mai prost daca e legat la un domain controller cu ceva aplicatie care sa schimbe setarile si aplicatiile instalate remote.

Mie cel mai bun sistem de operare tot Windows 10 mi se pare, cu mac-ul nu am tangente, stiu doar ca de fiecare data cand vreau sa fac ceva pe un mac stau 20 de minute sa gasesc de unde setezi ceva si aflu doar ca nu exista setarea pe care o vreau. Linux am folosit 2 ani exclusiv, e fain, dar font rendering-ul de pe windows e net superior si e un motiv pentru care nu prea as trece pe linux.

P.S. Pe linux e un chin sa iti setezi fan speed-ul, iti ia cam o zi pana iti detectezi fiecare senzor/ventilator si il configurezi. La AMD de exemplu pe linux ventilatorul imi sare direct la 100%, mi-ar lua cam o zi doar sa setez calculatorul ca sa nu se auda ca un aspirator, daca ai un intel e mai bine.

Costul de achizitie de vreme ce in thread-ul asta vorbim despre Linux ca si OS ptr. userul obisnuit.

Gimp e mai nasol decat Photoshop. Mult mai nasol. Recunosc. Poate pentru ca am invatat Photoshop prima data si nu Gimp.
Dar atunci cand utilizatorul de Linux are nevoie NEAPARAT de un program Win atunci:
1)Foloseste Wine
2)Foloseste un Virtual Machine
3)Foloseste dual boot

Si daca nici una din solutile astea nu sunt convenabile atunci utilizatorul de Win poate sa raman pe Win daca-i musai.
Eu folosesc intensive suita Adobe si cateva alte programe disponibile doar pe Win dar cu toate astea n-am mai bootat Win-ul de o vesnicie. Sunt perfect satisfacut sa le rulez in Virtual Box.

Astea fiind zise pachetele software pe Linux sunt in mare parte la fel de bune ca si cele de pe Win. In proportie de 90% sau mai mult o sa gasesti alternative la fel (sau mai) bune.

In cazul tau nu stiu ce s-a intamplat dar este posibil sa fi gresit tu cu vreo setare, ceva? Mai ales ca ai folosit Linux de foarte putina vreme?

Pai depinde ce intelegi prin stabilitate si depinde cum o masori (faptul ca ti-e ti-a crapat la update comparativ cu necrapatul in cazul restului utilizatorilor).
Uptime?
https://www.tested.com/tech/454481-16-years-uptime/
Crash-uri mult mai putine? Aici ti-as da din nou linkuri catre articole, care-s subiective da’ care subliniaza stabilitatea Linux in timpul operarii comparativ cu Win.-

Experienta mea subiectiva cu Linux dupa zece ani de Win? De jumatate de an (sau mai mult) de cand folosesc Linux pot sa numar crash-urile pe degetele de la o mana si tot sa mai raman cu degete extra. :grinning:

Cu toate astea ma indoiesc ca o sa te conving sau macar ca ar trebui sa incerc sa te conving. 2 motive ptr. care ar fi inutil sa incerc
1)Nu ai folosit Linux ptr. perioade indelungata de timp si putinul timp petrecut in compania Linux ti-a lasat un gust amar. Te inteleg perfect, si mie mi s-a intamplat acelasi lucru in trecut. Doar cand am decis sa pun picioru’n prag si sa trec peste dezamagirea initiala am descoperit ca de fapt Linux-ul e misto si gustul ala amar a fost in mare parte din vina mea.

2)Esti in comfort zone cu Win. Ai cateva nemultumiri da’ nu indeajuns de multe incat sa justifice efortul (semnificativ) de a schimba OS-ul. Prin urmare o sa continui sa-ti aperi pozitia cu indarjire. E firesc, nu te invinovatesc, si eu am facut-o.
Cand o sa te saturi de Win sau o sa continui sa auzi la greu cat de misto e Linux ptr. devs o sa iei o decizie in mod natural.

1 Like

do-release-upgrade

Trebuie vreo setare extra?

Dacă excludem cauzele hardware, pot număra crash-urile sistemului meu pe degetele de la o mână și tot îmi mai rămân 5 degete nenumărate. Ce zici de asta? :slight_smile:

5 posts were split to a new topic: Development pe Windows

@serghei @scheffgames Ma intreb, voi ati auzit de exploit-uri? Linux a avut exploit-uri si sigur are altele in continuare, nedescoperite inca, ca orice alt sistem de operare.
Daca tot am fost trimis la google, acum zic si eu: faceti voi o cautare la “latest linux exploit” pe google :smiley:

Am zis eu ceva de exploit-uri? Eu ziceam de ceva mult mai simplu, infectare prin simplu dublu click pe un ataşament sosit prin email. Pe Windows e floare la ureche să te infectezi aşa, pe *nix (unde fişierul trebuie să fie marcat ca executabul pentru a fi executat) e dificil spre imposibil.

Cred ca e timpul sa migrezi de la Windows XP.

1 Like

You’re a lucky duck! :slight_smile: Mie imi mai crapa inainte Win-ul cand il foloseam intensiv, mai ales cand rulam tot felul de programe performance intensive impreuna (3d modeling, suita adobe, etc).

Si mie imi crapa uneori in conditii similare, si e normal. Raman fara RAM suficient.

Deci… Putem sumariza prin: Windows e nasol pentru că îți crapă aplicații non Ms.

OS-ul nu are cum sa crape (BSOD) din cauza aplicatiilor, decat daca aplicatiile au si drivere, sau comunica in mod direct cu driverele. E o chestie intriseca care tine de partajarea user mode si kernel mode.

Serios? In 2019 mai vorbim de virusi? intr-o comunitate de profesionisti IT? Pe bune?

Man, nu stiu al tau ce face, al meu m-a intrebat la un moment dat intre ce ore sunt disponibil pentru update-uri, si in rest sta cuminte. Am promis niste ore, acelea le respectam toti. :slight_smile:

Acuma, ca sa scimb putin directia discutiei, nu stiu ce lucrati voi, dar eu folosesc OS-ul care e necesar. Degeaba vreau sa imi scriu soft-ul pe Linux, daca am un client final cu Windows ca standard.

Tocmai de aceasta, am investit in hardware serios si in virtualizare. Lucru care I-l recomand si celui care a pus intrebarea.

o fi al tau mai serios.
al meu a promis sa respecte niste ore… dar tot cand are el chef actualizeaza.

altfel, poate patternul tau de utilizare difera de al meu.
daca tu rulezi non-stop windows… e posibil sa se multumeasca cu acele ore declarate.
eu rulez ocazional spre foarte rar cu windows (de obicei cand am nevoie de ceva program mai avansat de grafica sau video si imi e incomod sa rezolv cu gimp sau blender)… si fix atunci preia controlul pentru updateuri din alea cu restart si asteptare multa.

Dar ce s-a întâmplat, începând cu 2019 nu mai există viruşi informatici? :slight_smile:

1 Like

Ideea era ca la varsta si experienta acumulata nu vei mai deschide un fisier de genul castigabani.exe. :slightly_smiling_face:

1 Like