Un monitor 21:9 pentru development şi alte activităţi

Recent cu toată avalanşa asta de monitoare 21:9, mă tentează serios unul pentru Workflow. Momentan am 3 monitoare de 21’ la rezoluţie 1920x1080.

Aş lua un monitor 21:9 de minim 27 inchi, poate şi peste 30 chiar, pentru coding-ul principal, şi acestea 3 le-aş pune deasupra.
De obicei pe un monitor am browserul, pe unul am un tail -f la 2-3 log-uri, şi pe altul documentaţia sau ce altceva e nevoie.

Aşa mi-aş elibera un pic din spaţiu şi cred că ar ajuta şi la productivitate.
Ca şi placă video, am un Geforce GTX970, suportă până la 6 monitoare + 1 monitor pe placa intel onboard (care merge chiar şi acum).

Ca buget ar fi până în 2500 - 3000 RON dacă chiar merită.

Ce recomandaţi?

2 Likes

Și eu iau în calcul un monitor ultra wide de 30-32". Ce mă pune pe gânduri este modul în care aș putea să îl poziționez; în acest moment am două de 24" care stau într-un unghi ceva mai mic de 180°. Monitoarele ultra wide, chiar dacă sunt curbate, au acest unghi mai mare. Nu știu cum/dacă m-aș obișnui.

1 Like

Ca poziţionare eu mă gândeam să le pun cele pe care le am acum deasupra, şi noul monitor să fie cel principal.
Sunt tot felul de stand-uri de perete prin care se pot pune fără probleme.

De obişnuit cu orice te obişnuieşti. Cred că o să fie o experienţă de genul: Nu ştiu cum am putut lucra fără aşa ceva până acum.

1 Like

Eu am 2 Dell-uri U2713HM pozitionate alaturat, si mi se par cam mari. Adica ma intorc precum lupul de la coltul stang la cel drept. Macar nu mai stau cu capacul de mac deschis, ca atunci chiar imi suceam gatul :smile: Mai mare de 27" n-as putea nicicum. Am incercat ca unul sa il pozitionez vertical, si sa am codul pe el, dar dupa 2 zile l-am sucit inapoi, tot pt ca era prea mare.

Din ce vad in pretul de emag se incadreaza in bugetul tau, si le recomand. Nu chiar calduros, deoarece atunci cand se mai ia curentul (la mine pe strada e un sport saptamanal) uneori refuza sa se alimenteze, si trebuie sa il schimb in alta priza. Nu e dramatic, dar e enervant. Am mai auzit cazuri similare, si la alte diagonale, deci e problema de producator nu de model.

4 Likes

@tekkie Exact de asta mă gândeam să fie doar unul ultrawide, să nu mai fie 2 una lângă alta şi să tot sucesc gâtul :smile:

Mulţmesc de recomandare, zicea cineva pe emag că are ceva problemă cu overshoot-ul, nu ştiu exact ce e dar o să mă documentez. Acesta nu e ultrawide din câte văd, nu? E un 16:9 classic, doar că mai mare din câte observ.

N-am dat în viaţa mea atâta pe un monitor, dar acum trebuie pentru că voi lucra pe termen lung, şi vreau ceva ce să mă ţină 5 ani minim, vreau să fiu atent şi la ochi, şi la productivitate, sunt angajat full time (chiar dacă remote) şi e treaba foarte serioasă şi pe termen lung.

2 Likes

Este doar o chestie psihologică.

Gândește-te la modul ăsta: 3000 lei înseamnă ~8 lei/zi (sau 250 lei/lună) timp de un an. În cinci ani? înseamnă 50 lei pe an sau 0.14 lei/zi. Ăsta e un preț acceptabil indiferent dacă folosești PC-ul la muncă sau exclusiv pentru pierdut timpul!

Un monitor - spre deosebire de alte componente hardware - nu se uzează moral. Nu-i scade performanța, nu se „mișcă mai încet”, nu nimic. Cum merge azi va merge și peste un an, cinci sau zece. În aceeași categorie intră și tastatura și scaunul.

Ambele mele monitoare au costat 2200+ lei. Unul a fost luat în 2008, altul prin 2011-2012. Ambele sunt ținute de un braț Ergotron dublu (care a costat vreo 1200 lei).

Mai demult, @dakull a cumpărat varianta ieftină¹ a unui monitor de-al meu și a început să se plângă de ochi. (sper să nu încurc persoanele :smiley:)

Uneltele sunt ultimele lucruri la care trebuie să te zgârcești.

O discuție complementară:

PS: o alternativă la monitoarele ultra wide ar fi două monitoare hi dpi. Nu știu dacă ai văzut ecranele retina pe mac book pro, dar după ce lucrezi pe așa ceva pentru câteva ore cu greu mai accepți monitoarele „clasice” :smile:


¹ Varianta ieftină este cu panel TN și costa la acel moment cam jumătate din prețul monitorului meu, cu panel IPS.

2 Likes

Yup le incurci :smiley: Imi lausem un EIZO cu panou PVA care foloseste some weird 3 sub-pixel stuff ceea ce face textul un pic blurry i.e. iti cam chinue ochii. Monitorul numai ieftin nu era, problema a fost ca nu am cautat detalii despre panoul un pic ciudat.

tl;dr: got a new 24" EIZO with IPS and all is good

on topic:

Eu as merge pe 16:10 x 2. 16:9 si restul nu prea se preteaza pentru programare.

@tekkie vad un amplificator in dreapta? :smiley:

3 Likes

sincer eu sunt fan philips, textul e mai bun pe ele, iar eu nu ma mai joc de vrei 10 ani…

dar asa s-a nimerit la job, dell, cu ele am ramas

@dakull ai observat bine amplitunerul Delia, in spatele camerei sunt niste “mici” boxe pentru ambianta

2 Likes

pics please :smile: I’ll share my set-up too

on topic:

De ce textul este mai bun pe Philips? panourile din majoritatea brandurilor sunt produse de un numar mic de producatori:

  • LG Display: TN, IPS, S-IPS, SA-IPS, H-IPS — Samsung, LGE, Philips, Vizo, Panasonic, Toshiba, Hitachi, AmTRAN and Skyworth
  • Sharp Japan: ASV (variant of VA) — Toshiba, Philips, Sony, Pioneer (LCD) and Sharp
  • Chi Mei Optoelectronics: TN, S-MVA and LCS MVA — Samsung, Philips, Funai, LGE, Toshiba and Sony
  • AU Optronics: TN, P-MVA and A-MVA — Sony, Samsung, Philips, LGE, Toshiba, Proview, Panasonic
  • Samsung SDI: TN, PVA and S-PVA – JVC, Samsung, Sony, Philips, Sanyo and Panasonic

(s-ar putea sa nu fie up to-date but you get the gist)

1 Like

Deci nici o recomandare 21:9 ?

Ştiu că vertical space e important, pentru asta o să am un monitor de 23 întors vertical probabil :smile:

1 Like

@Emanuel_Gug nu sunt afiliat pcg dar au filtre decente:

http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/filtre/general-rezolutie-3440-x-1440/

Ca brand as alege Samsung sau Dell - restul de detalii (e.g.: tip panou, luminozitate, contrast, timp de raspuns, consistenta culori etc.) necesita research.

eu personal am un cui cu samsung, mi-au pierdut increderea in ei acum cativa ani, cand voiam sa imi iau un 22" care era atunci varful de lance

am studiat de zor, si am ajuns la samsung vs philips

dupa 2 zile de citit reviewuri am ales philips, si am fost f mandra de acel monitor (acum l-am pasat la mama); motivul alegerii? s-a demonstrat ca samsung fabrica acelasi model de monitor cu 3 paneliri diferite: cel mai bun il trimiteau la revieweri si vindeau in europa de vest, al 2lea calitativ mergea in estul europei, cel mai slab il vindeau la alte tari si mai estice ca noi; totul la acelasi pret!!!

3 Likes

Ştiu că în domeniul auto se practică asta la greu (diverse componente sunt complet altele pentru ele în funcţie de export) dar nu credeam că şi Samsung face din astea. Pe lângă faptul că plătim la fel, şi avem venituri mai mici, mai e şi nesimţirea de a profita de asta.

Din punctul acesta de vedere mai mare încredere am putea avea în companii mai mici, care poate sunt mai serioase.

Recomand EIZO daca vrei sa fii sigur de ceea ce primesti - made in Japan, built like a tank. Doar verifica specificatiile inainte, nu ca mine :))

2 Likes

Ușor off topic: prin 2003-2004 aveam un Eizo de 23-24" CRT. Era atât de mare și de greu încât ne chinuiam doi oameni să-l cărăm.

Tot made in japan era și atunci :smiley:

1 Like

M-am uitat la Eizo dar cred că voi credeţi că lucrez pentru Apple sau Microsoft. Sunt peste 4000-5000 ron ceva peste 24’ inchi :slight_smile:

Am văzut unul 4k la 21000 RON (da, peste 5000 EUR)

Am luat până la urmă un 21:9 de la LG, de 2560x1080 de 29’

Ştiu că nu e retina, şamd, dar aşa măcar mai duce placa video totul ca până acum, plus încape perfect între cele 2 monitoare full-hd.

Când voi face trecerea la retina probabil voi schimba şi placa video, sau mai iau un 970, o să văd cum vor fi preţurile.

Deocamdată merge bine, o singură problemă am:
Pe placa onboard am un monitor fullhd, iar pe geforce am un fullhd pe dvi şi noul monitor pe hdmi.

Dacă dau drumul la ambele monitoare de pe geforce, nu mă lasă nicicum să selectez mai mult de 1920, pur şi simplu nu mai recunoaşte 2560x1080. Dacă îl dezactivez, îşi revine imediat.
Să fie limitare de la HDMI? Oricum am comandat un cablu displayport şi acela îl voi folosi, ca să evit limitările hdmi.

Sunt curios dacă-şi revine pe display port. De asemenea mi-am comandat şi 2 convertoare active de la DisplayPort la VGA, pentru că mai am ceva monitoare pe-aici care stau degeaba, îmi fac centru monitorizare NASA imediat, cu vreo 4-5 monitoare :slight_smile:

1 Like

Să ne spui și dacă te doare gâtul de la atâtea monitoare :smiley:

1 Like

Nu, e ok deocamdată, doar că nu ştiu cum să le leg cele de deasupra, un suport de birou pentru 2 monitoare e peste 600 ron, mi se pare destul de mult, dar o să văd.

1 Like

Pentru lipsă de spaţiu pe desktop, ce părere aveţi de următorul monitor?
Iiyama ProLite X4071UHSU-B1 (da, pe bune, e chiar monitor :smile:)

În România de-abia a intrat pe piaţă şi încă e scump, dar preţul normal este 570€.

Având în vedere că are panel VA, UHD, mare cât 4 monitoare de 20" plus mulţi conectori
(inclusiv HDMI 2.0 şi hub USB 3.0), cred că e o ofertă bună.

Nu am idee cum ar fi ca ergonomie, fiind destul de înalt, dar mă gândeam că ar putea fi amplasat în capătul biroului şi poate (îmi dau cu presupusul) distanţa mai mare ar fi mai relaxantă pentru ochi. Ce ziceţi?

1 Like