Unde sunt developerii?

Si mie imi venea greu sa cred asta. Pana cand m-am inscris la facultate si chiar am ajuns in anul 3.
Tu ai auzit de git? Nice…80% din aia de anul 3/4 nu au auzit.
L-am criticat pe baiatul ala de la Endava o gramada, dar are dreptate: absolventii de IT din Romania sunt inutilizabili. Nu fara training serios de cateva luni de zile cu cineva dedicat. Aici aveti link catre discutia respectiva.

Eu dupa experienta de anul asta in care am avut interni nemti, am ajuns la concluzia ca problema nu este doar in Romania. In afara de 1 singur individ, care chiar era super ok si se vedea ca ii place, restul erau fix la fel ca in descrierea baiatului de la Endava: inutilizabili. Nu stiau git, nu aveau notiuni elementare de constructie de software, software dev life cycle…nimic. Dai si explica cat de cat procesul: dupa ce scrii cod sa rezolvi taskul, trebuie sa deschizi pull request…cum ce e ala pull request? …

Apoi la code review…linia 30…Vezi ca ai un for in for…intr-un alt for mai mare…Si vezi ca nu ai scris nici macar 1 unit test. Nu se poate aproba PR fara unit teste. Scuze daca am uitat sa mentionez…Cum nu ai scris niciodata un test?

Apoi stai in call si dicteaza literalmente ce sa tasteze in editor.

Fun times for me.

Scuze de rant.

Peace and love

5 Likes