Unde sunt developerii?

Ambitie da, disciplina n-are cum. Nu exista ca un om invata in izolare 5 ani continuu, natura umana si sistemul actual de rewarding nu permit asta. Da, stie onul poate sa lucreze intr-un framework (nu in limbajul pur). Stie sa caute pe google, poate si pe stack overflow. Dar nu stie ce sa caute ai pierde vremea la greu. Arata-mi mie seniori 100% autodidacti, iti spun eu ca seniori seriosi in Romania ai maxim 100 (nu-s atatia) si toti au mers pana la urma la scoala.

Definitia seniorului in context web (ca nah e usor de digerat in forum) este ca stie sa iti faca aplicatii distribuite multi-tenant highly available cu tot stackul de la hit-the-mainpage pana jos la date, stie sa divide-and-conquer datele ca sa iasa timpi de raspuns ca la booking.com, si datele alea sa fie ingested din multiple surse, majoritatea in afara companiei care il plateste. Restul e cancan.

By the way, sa imi arate mie cineva seniori care nu au absolvit Poli (da, locul ala unde te umilesc profii pana iti intra in cap ca esti un nimeni).

Disclaimer: eu am mai invatat 16+ ore pe zi inca multi ani dupa ce am absolvit 5 ani de Poli. Sa imi aratati va rog autodidactii care fac asta vreo 10 ani continuu.

11 Likes