Valabilitatea unui certificat SSL

Acum, că se apropie aniversarea, mă gândesc să fac un cadou forumului: să-l trec pe SSL.

Ce ar trebui să caut la un certificat? La ce ar trebui să fiu atent? Contează dacă îl cumpăr pe cel mai ieftin?

De asemenea: certificatul este valabil doar pe domeniu sau și pe subdomenii?

Pentru subdomenii iti trebuie un wildcard certificate care costa ceva mai mult decat unul obisnuit. Nu cred ca e cazul pentru devforum.

1 Like

La preț și atât. Ia un PositiveSSL sau un RapidSSL și e arhi-suficient.

Cel mai ieftin wildcard cert, dacă vrei și pentru subdomenii, e $94 pe an.

2 Likes

Certificate ieftine și bune găsești și la GlobeSSL. Printre clienții lor văd c-apare și Emag.

Acea întrebare nu era pentru devforum, dar dacă tot era discuția despre SSL… :smiley:

Minunat :smile:

Tot pe ăștia i-am ochit și eu :smile:


Presupun că instalarea este standard, fără incantații sau alte minuni specifice Linux :smiley:

De oriunde ai cumpăra, îți vor da în mail și link către instrucțiuni de instalare. Pe scurt:

  1. Generezi un CSR (Certificate Signing Request). Aici instrucțiuni pentru orice webserver ai folosi (mai jos e lista cu toate, dacă nu e în alea common de sus).

  2. Iei textul din CSR-ul respectiv, și îl bagi în interfața ălora de la care ai cumpărat certificatul.

  3. O să îți dea un mail pentru domain ownership validation, în general te pune să alegi una din adresele astea:

    admin@[yourdomain]
    administrator@[yourdomain]
    hostmaster@[yourdomain]
    webmaster@[yourdomain]
    postmaster@[yourdomain]

  4. O dată emis certificatul, o să ți-l dea să îl instalezi pe server (aici instrucțiuni pentru orice webserver).

Dacă întâmpini vreo problemă, mă ai pe mess :smile:

1 Like

Salut.

Daca mai astepti putin o sa poti sa iti iei (din ce am inteles eu) gratis de aici: https://letsencrypt.org/

Știu de ei. Iar de așteptat… Mai aștept oricum până prin iulie, când facem anul :smile:

Pentru proiecte micute, unde nu e musai sa ai bara verde in browser (aka Extended Validation) sau asigurari si alte dracovenii, eu folosesc StartSSL, care emit certificate gratuit si au o ratat mare de acceptare in toate browserele moderne. Un detaliu important: daca certificatul este compromis si vrei revocare, trebuie sa platesti ca sa te includa pe lista lor de certificate revocate (CRL).

Să-ți spun drept, eu cred că zicala „if you’re not paying for the product you are the product” este adevărată oriunde :smiley:

In cazul nu prea se aplica (nu au ce date sa iti vanda, altele decat ce e deja in CSR, care oricum apar si in certificat cand il folosesti), atat timp cat cheia privata e la tine :smile: Acum nah, nu trebuie sa te astepti nici la suport sau altceva.

1 Like

Indiferent de unde alegi să cumperi certificatul ai grijă să folosești ca algoritm de semnare SHA-2. De asemenea, găsești aici o listă cu detalii despre cum să obții acest lucru pentru cele mai importante CA-uri.

1 Like

Salut, eu mi-am luat cu 9euro/anual un ssl. Intr-adevar, nu functioneaza pe subdomenii, dar nu am nici nevoie. Mi-a trebuit pentru niste aplicatii de facebook. Bafta !

comodo inca au oferta cu 99 euro / an pentru ssl cu ev care nu-mi explic de ce o tot perpetueaza. un astfel de certificat e vreo 400+ la altii. comodo e si nr 1 mondial de cateva luni.

dar da, pretul cel mai mic. grija sa fie root ca-ul acceptat de all major browsers.

Am instalat certificat SSL urmând instrucțiunile de aici.

Problema este că sunt ceva assets încărcate de pe http. Trebuie să-mi dau seama motivul pentru care se întâmplă asta :smile:

1 Like

Mixed Content: The page at ‘Atom 1.0 in town’ was loaded over HTTPS, but requested an insecure image ‘http://og.github.com/atom-mark/[email protected]’. This content should also be served over HTTPS.

Mizeria aia de optiune care scaneaza linkul si iti face preview baga poze fara HTTPS.

Păi și eu ce să-i fac? Să dezactivez preview?

Ah, n-am zis ca sa faci vreo actiune. Era warning si m-am uitat de la ce.