Voi ce sistem de emitere a facturilor folosiți?

Eu folosesc Google Drive (sablon doc si un sheet pentru lista cu numar si status). Nu emit mai mult de 30 anual. Pentru time tracking ce sta la baza facturii, Harvest (nu folosesc si functia lor de facturare).

1 Like

smartbill
-nu-mi bat capul cu tinut minte numere
-tin evidenta pt cele neincasate
-aplicatie de mobil. s-a mai intamplat sa am nevoie.

Eu folosesc factureaza.ro, mi se pare intuitiv si cei de la relatii clienti sunt foarte prompti. Oky doky, troky troky si problema e rezolvata ;)) anul asta cica implementeaza si gestiunea stocurilor, nu ca mi-ar folosi mie, dar poate tie da. Poti emite gratuit 5 facturi pe luna, iar urmatorul abonament al carui cost este 12 lei, iti permite sa emiti 25 de documente pe luna. sunt si alte abonamente, dar eu folosesc acest basic si nu stiu alte detalii :slight_smile: iti las link spre site https://sandbox4.factureaza.ro/
Succes!

Care ar fi utilitatea unui astfel de program ‘de facturare’?

Eu fac facturile cu LibreOffice - calc. Am un sablon pentru fiecare client, pe care il modific pentru fiecare factura. Nu e cine stie ce efort, numar, data, curs valutar… nu vad cum ar putea ajuta mare lucru un program online la asta.

Contabilitatea o tin cu Saga (ala de la sagasoft, mai exista o clona).

Folosesc SmartBill de 4 ani si sunt multumit de el pentru ca este usor de folosit.
Un program de facturare te ajuta in momentul in care ai un volum mai mare de facturi/incasari si vrei sa ai un istoric, sa accesezi niste rapoarte. In SmartBill pot sa vad in cateva secunde sumele facturate unui anumit client, intr-o perioada aleasa, pot sa obtin o lista cu clientii care sunt in intarziere cu plata, sau pot obtine un anumit document pentru un client in momentul in care mi-l cere, etc.

1 Like

Când faci două facturi pe lună… poate nu ajută prea mult. Dar chiar şi aşa, de ce să nu ai totul într-o bază de date şi să ai fişiere .odt împrăştiate peste tot? De ce să pierzi 3 minute cu întocmitul uneori facturi, când poate să dureze doar 30 de secunde? :slight_smile: De ce să nu poţi să converteşti instantaneu o proformă în factură? Etc etc.

2 Likes

De ce ar fi fisierele odt imprastiate peste tot? Nu trebuie un odt/factura. Ajunge un odt/an.
Nu cred ca pierd 3 min cu factura, decat daca pui si listatul, si arhivatul, si trimterea prin e-mail si ce-o mai fi pe acolo.
Datele le am intr-o baza de date, bineinteles. Aia era si ideea cu Saga.
Proforma nu folosesc.

Dar fac facturi in valuta, nu stiu cat de bune or fi programele de facturare online pentru asa ceva, prefer sa verific personal cursul. Saga de exemplu poate prelua cursul valutar, dar si asa ma asigur :slight_smile:

Daca chiar ar fi o corvoada treaba aia cu facturile, as face un program sa faca tot ce-mi trebuie. Dar chiar nu e nevoie. Plus ca ideea de a le avea ‘intr-o baza de date’ pe la mama naibii nu prea imi surade.

1 Like

Well, luna trecută am avut 440 de facturi, anul trecut “doar” 4657 :slight_smile: Depinde de la caz la caz, uneori nu trebuie soft de facturare, alteori… pur şi simplu îţi vine să-ţi baţi copii dacă pierzi mai mult de câteva secunde la fiecare factură.

1 Like

Caz in care poate mai bine folosesti o aplicatie proprie, nu?

Sigur, dacă ai posibilitatea să-ţi faci propria aplicaţie, adaptată perfect nevoilor tale, e cea mai bună soluţie (ceea ce am şi făcut). Dacă nu eşti programator… cam complicat.

Daca nu, iti iei un program de contabilitate (pe ala oricum ar fi bine sa il ai), care face si facturi. Pana si Saga poate: http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=16846

Nu, pentru facturare Saga e foarte user-unfriendly, daca se poate spune aşa. Plus că lasă de dorit şi calitatea “execuţiei” (program scris in FoxPro, asta probabil spune totul). Nu ţi-l doreşti ca aplicaţie de care să depindă o activitate critică, cum e comeţul online.

Mda. Situatia cu FoxPro-ul e cunoscuta. De aceea am zis ‘pana si Saga’. Probabil ala care a facut-o nu prea le are cu programarea, de a ramas la cod arhaic. Dar are un avantaj major: e tinuta la zi cu legislatia.

Pentru comert online exista alte solutii decat apelatul la parti terte pentru factuare.

1 Like

De unde înverșunarea asta împotriva aplicațiilor de billing? Adică pari foarte împotriva lor, dar nu cred că ai adus un argument mai bun decât “mai bine fac eu ca nu e greu”.

1 Like

Nu trebuie sa aduc eu un argument impotriva lor.
Normal ar trebui sa fiu convins de utilitatea lor prin argumente. Am dat click la cateva, am vazut ceva reclama, nu m-a convins. Tot ce face o astfel de aplicatie fie e banal, fie e oferit de altceva (de exemplu in cazul comertului electronic mentionat).

Visual FoxPro in care e facut SAGA a fost un mediu bun de programare pentru baze de date.

1 Like

IDK about banal. M-am uitat pe setul de feature-uri de la SmartBill de aici. Pare ca face o groaza de chestii. Unele simple, altele mai putin. Poate nu-ti trebuie la 1-2 facturi pe luna. Poate nici la 10 daca esti rapid. Dar la 100? Ei zic ca au 50k clienti firme+pfa-uri. Oare chiar nu e o problema de rezolvat acolo? Pe care un software de gestiune sau contabilitate n-o satisface?

< rant > Ma iau de treaba asta ca e un pitic de’al meu legat de mentalitatea din Romania de a fi extrem de exigenti cu serviciile pe care le folosim sau la care ne abonam. Gen " daca pot sa fac eu ceva, de ce sa nu fac si sa il las / ii dau lu’ altu’ ". Care e si un motiv puternic pentru care sunt asa de putine firme locale software ce dezvolta software-ul lor. N-au o piata locala s-o foloseasca ca o baza pentru expansiuni ulterioare. Asa ca suntem faimosi de IT-isti, dar cu putine produse “ale noastre”. </ rant >

3 Likes

Tocmai faptul ca 50000 firme au nevoie de asa ceva, fiind incapabile sa rezolve singure ‘problema’ arata situatia abisala a firmelor din Romania.
M-am uitat pe link-ul tau si eu am vazut altceva. Asta insa e chiar epica: “In rest zero valoare pentru afacerea ta. Trist.” Inteleg ca e trist pentru ei ca nu apare acea valoare negativa pentru ‘firma ta’, prin plata serviciilor catre ei. Dar tristetea lor nu e un argument. Dupa cum nu exista nici o justificare sa nu ai solutii de backup si sa folosesti serviciile alea pentru ca tu nu vrei/poti sa faci backup.

Iar problema pietei locale de fapt e ceva mai complicata si nu are prea multa legatura cu atitudinea respectiva. De exemplu, e mica. Tot de exemplu, firmele nu au neaparat puterea financiara a unor firme din vest. Etc.

Sa ‘dezvolti software-ul tau’ pentru piata locala nu e tocmai ceva la indemana. Inseamna sa lucrezi o vreme mai mult sau mai putin indelungata fara profit, apoi sa arunci produsul pe o piata microscopica ce nu are prea multi bani/potential cumparator. Exact de aceea vei vedea in primul rand aplicatii de genul ‘facturare’ (care, datorita simplitatii lor sunt propuse si studentilor, a se vedea threadul deschis recent pe tema asta) si mai putin solutii complexe de contabilitate/gestiune (inclusiv facturare, etc), unde problema care se pune nu e atat de programare, aia e tot banala, desi mai muncitoreasca, cat de mententanta, pentru ca onor oligarhia schimba legile mult mai des decat ciorapii.

Mai era și legislația. Nu poate oricine scoate un soft financiar. Trebuie atestat.

1 Like

Buna ziua,

Si eu foloseam inainte excel, dar de cand folosesc facturile electronice
imi este mult mai usor. Intru in program, am acolo clientii memorati, imi
pot defini si coduri ale produselor, totul se calculeaza rapid, imi este
mult mai usor si cu seriile, numarul facturilor. Plus ca daca am vreo
nelamurire exista relatiile cu clientii care ma pot lamuri. Pentru mine e
foarte bine asa, nici nu se compara cu vremea cand foloseam excel. Plaforma
asta mi se pare foarte ok, o folosesc de 3 ani. Sunt curioasa de experienta
dumneavoastra daca o veti incerca. Poate o sa-mi scrieti si o sa-mi spuneti
daca v-a ajutat recomandarea mea. Eu sper ca da.

O seara frumoasa!

1 Like