What's it like after AJAX Crawling Scheme?

Dupa 2 zile in care m-am chinuit sa gasesc o solutie buna de prerender pentru un site facut cu angularjs + wordpress ca backend, am aflat ca AJAX Crawling e deprecated. Articol aici https://googlewebmastercentral.blogspot.ro/2015/10/deprecating-our-ajax-crawling-scheme.html .
Intrebarea mea este daca GoogleBot-ul isi face treaba sau inca avem nevoie de prerender?

1 Like

Eu as merge pe back-end-ul sa verifice daca cel ce vizioneaza este un google bot, caz in care sa afiseze totul, fara ajax, complet afisat. I.e. un topic de-aici sa fie listat cu toate comentariile, in loc de a avea n comentarii retinute, iar restul sterse, pentru a elibera ram memory.

Personal, as merge pe a avea optiunea ca fiecare user sa-si aleaga daca vrea totul de-a gata, sau ajax-loaded. (Chiar si pe DevForum.) Desi sunt constient ca este posibil sa foloseasca mai mult bandwith decat in mod normal.

Related (or it should be): The Website Obesity Crisis

Pentru a face asta am nevoie de o versiune cached, sau daca nu, trebuie sa o fac on the go folosind phantom.js poate.
Eu tocmai asta incerc sa evit si vroiam sa stiu cat de safe e sa ne bazam pe inteligenta bot-ului.

As a walrus giving birth to a full grown hedgehog… or a blind man driving… or an alien invasion caused by the second coming of Jesus.
Traducere: Nu e deloc safe.

M-am confruntat si eu cu problema asta, si am avut odata sa incerc SnapSearch, planul free include 1000 utilizari pe luna, ma gandeam ca pot selecta in Google Search Console (Webmaster Tools) ca google sa viziteze siteul mai rar ca sa se incadreze in numarul ala.

Alta optiune ar fi sa faci siteul intr-un framework (SPA/AJAX) care ruleaza si in backend si in frontend (nu am nicio experienta de genu, am auzit ca exista angularjs-server si cred ca si emberjs poate face asta).

Eu am ajuns la concluzia ca daca vrei sa faci un site pe care sa-l indexeze google nu folosi AJAX/SPA, in schimb daca este vorba de o platforma sau ceva vizibil doar utilizatorilor e foarte ok SPA.

1 Like

Pai din cate stiu, Angular e facut de Google, iar din cate cred, Google a facut Chrome.
chiar credeți ca GoogleBot nu foloseste engine-ul de chrome?

Faza asta su prerender-ul e un fel de alifie chinezeasca pentru o problema care nu exista.

Pe ce iti bazezi aceasta parere? Ai incercat un fetch ?

uite de exemplu un site facut in angular: http://ecograndprix.com
e indexat de google, ma rog faptul ca are doar o pagina e partrea 2-a

de unde stii ce ii serveste bot-ului? Dupa cum am zis mai sus, mai nou googlebot-ul intelege si js acum, dar e o chestie recenta iar eu caut dovada ca nu exista probleme. In alte discutii am inteles ca inca exista fail-uri din cand in cand de aceea caut pe cineva care a patit asta pe pielea lui.

Dar asta nu inseamna si ca stie cum sa il foloseasca corespunzator…