Wordpress - custom box

Salut, incerc sa invat wordpress si nu stiu cum sa fac ceva de genu’.

Sa zicem ca undeva in “Home” am 3 box-uri cu informatii
Exemplu :

Cum fac ca aceste 3 box-uri sa fie editabile din panoul de control ?

Puteti sa-mi dati un link cu un tutorial sau ceva documentatie mai pe intelesul incepatorilor. (Precizez ca nu stiu php & mysql

Ty !

Varianta scurtă? ACF. Dar tot vei avea nevoie să știi puțin php pentru integrare și puțin html/css pentru stilizare…

2 Likes

Si varianta fara plugin?

Adica eu am acele box-uri gata facute, stilizate numai ca vreau sa le fac editabile din cms

Plugin-ul fix pentru asta e. Și dacă spui că nu ai experiență, cel mai probabil asta va fi cea mai simplă metodă :sunny:

Ok, multumesc !

Dar vroiam sa vad cum arata si partea in care faci tu codul.
Nu ma pot baza mereu pe un plugin :slight_smile: . Asa ca idee, vreau sa vad cat de complicat este

Ai auzit ceva de cartea asta: Link
Crezi ca e buna de ceva? As vrea sa o cumpar

Dintre toate cartile WordPress “Mura-n-gura”, asta mi se pare cea mai buna: LINK.

Dai 30$, dar merita, imho.

+1 la ce a zis @iamntz. Si ACF lite poate fi integrat in tema ta de wp free of charge. Si o sa iti permita sa faci chestiile astea + inca multe altele mult mai repede decat metoda clasica. Cu ACF eu as putea sa integrez box-urile alea in cms in mai putin de 5 min (fara sa fac si html si css de la 0). Si asta tinand cont ca si eu sunt incepator in wp (si web development in general).

1 Like

Poti sa vezi aici un exemplu de metabox. Iar aici cred ca e cursul pentru respectivul cod. Insa, dupa cum au zis si altii inainte mea, daca nu stii PHP nu prea vei putea face mare lucru. Asa ca, pune mana si invata PHP (vezi pe CodeAcademy cursuri introductive free in PHP).

Multumesc cristi, oricum am sa cumpar acea carte cu wordpress de la chip sa vad ce-i de capul ei, pentru 20 de lei acum nu am ce pierde.

Cumpara-le digitale ca aia au niste adaosuri la preturi de te ia durerea de cap.

HTML and CSS - Jon Duckett
eMag(Libris) - 180lei.
Amazon - 75lei.
Cu 180lei ma duc imi iau bilet de avion si mi-o iau personal din Anglia.

@noah: nu cred că înțeleg unde s-a adus vorba de acea carte. Sau era un exemplu generic?

@Clau4x: cartea respectivă are vreo cinci ani de când a fost publicată. Plus încă un an (după cum ne zice @alessioalex ) pentru scris, corectare și publicarea propriu-zisă. WordPress, ca platformă, are vreo 15 ani. Chiar crezi că e o idee bună să te iei după o astfel de carte? :smile: E posibil ca respectivul material să fie bun din punct de vedere calitativ, dar, pe de altă parte, este și outdated.

Chiar și pentru teme simple, ți-aș sugera un crash course in php, așa cum a sugerat și @GeorgeG. Restul va veni de la sine :wink:

Daca tot a venit vorba de carti si cumparat, la O’Reilly in principiu ai 50% reducere la tot (cel putin digital) odata ce esti client. Mie asa mi se intampla.

Era doar un exemplu, pe ala il stiam, dar ideea este valabila pentru majoritatea.
Preturile cartilor de actualitate la noi sunt exagerate. Imi pot lua mai multe variante de afara cu pretul unei singure carti de la noi, am dat exemplu mai sus.