Angajarea mai mult o loterie

Buna intrebare!
Din cei 3k€, cati ii pui in banca, pentru zile negre? Si cat de bine antrenezi persoana respectiva? Daca urmatoarele 3 luni pui 1k in banca, apoi pierzi venitul de 3k, mai ai bani pentru 1-2 luni sa-ti revii. Dar antrenand o persoana, nu DOAR vei antrena persoana respectiva, ci o vei antrena sa iti faca bani, si fix asta o sa faca atunci cand pierzi venitul de 3k€, fiindca vei avea bani pusi de-o parte pentru a ii da persoanei respective sansa sa-ti faca bani cu respectivele cunostinte.

In 3 luni de zile nu cred ca nu reusesti sa inveti persoana respectiva suficient html si css incat sa faca site-uri pentru clienti de pe Freelancer/Upwork&co.


Si stii care e cel mai bun lucru? Ca nu trebuie sa fii singur in treaba asta. Poti doar sa angajezi o persoana de nivel mediu/intermediate sa-ti antreneze un nestiutor intr-o persoana de nivel beginner-intermediate, tu continuand sa castigi acei 3k, dar din ei 700 se duc spre antrenor si 300 spre antrenat (again, fara cunostinte in domeniu, dar dornic sa invete; gasesti destule persoane care vor sa castige bine in viitor, iar daca peste 3 ani raman cu tine doar 3 din 30, it will still be worth it).

300 euro = 13 milioane, mai mult decat salariul minim pe economie. Vorba aia, esti platit sa inveti. Si faci contractul astfel incat sa poti concedia respectiva persoana oricand vrei. Sigur, vei risca niste bani, si o sa mai si pierzi (ca sunt si oameni rai, nu doar buni), dar, zic eu, merita.


Edit: (citat de aici)

In afara de partea cu salariul, poti aplica aceleasi cerinte si pentru persoanele pe care le angajezi.


Edit2:
Din acei 3k, cu 1k pe luna sa antrenezi o persoana, daca nu iti iei vre-o teapa, vei antrena o persoana care sa-ti faca un profit de 100-200, dupa 3-4 luni de antrenament, cand ajungi sa-i dai un salariu decent. Apoi scalezi.

Nu mă lasă sufletul să dau mai puțin de 1000 de euro unei persoane oricât de începătoare ar fi.

E o rușine pentru toată breasla programatorilor de pretutindeni. Da, sunt o mulțime de indieni care lucrează pe 200 de dolari, dar aici nu e India și România trebuie să fie peste, cel puțin, Franța.

1 Like

Ok, atunci gandeste-te altfel: Ii dai 1000, dar din aia 700 se duc in perfectionarea persoanei respective. Gandeste-te asa: In loc sa ii platesti cursuri online si alte chestii care sunt 1-to-many sau many-to-many, investesti intr-un curs 1-to-1.
Poti efectiv sa treci asta in contract. Cat despre persoana cu 700, tinand cont de conditiile de munca (6 ore pe zi, ceva mai multe zile libere, ca studentul poate lucra si singur, etc.), eventual chiar reducand numarul de ore pentru antrenor (gen 4 ore pe zi, sau ceva similar, ca sa se antreneze studentul si singur, eventual avand video-uri in fata, sau re-scriind acelasi cod de 100 de ori pana ce il scrie by hearth), as zice ca ar fi o suma ok.

Pe langa asta, cei 1k investitie sunt acum, cat inca ai doar 3k venit. Dupa ce antrenezi prima persoana, de la 3k ajungi la 3.5k, si iti poti permite sa dai mai mult

Well, de îndată ce Upyours mă bagă în chestia aia cu freelanceri de elită, o să văd ce este acolo.

În funcție de asta, aș putea aplica cu idea că eu antrenez oamenii care vor face proiectele lor la nivelul meu de calitate. What’s that called? Slave-master? Si eu să fiu plătit cu ceva 10% ca și „omul cu biciul”.

Nu știu. Eu mereu sunt pe fugă. Dimineața lucrez, după-amiaza ia soția de la muncă, fă cumpărăturile, seara lucrez din nou. E dificil să creez „a venture”. Ea vrea să meargă mereu în concedii (deh, soț bogat, copilărie fără bani). Yeah, riscant.

“Nimeni nu e de neînlocuit dar, uneori este nevoie de mai multe persoane pentru a înlocui una singură.” - Claire Martin

5 Likes

Daca asta vrei sa fii, poti fi asta. Sau poti fi Slave-owner care-si trateaza sclavii ca persoane libere, angajate pe perioada nedeterminata.
Chiar daca asta se va intampla dupa cateva luni de muncit bietul sclav care vrea sa munceasca pentru tine daca ii oferi beneficiile pe care zici ca le oferi.

Poate tu crezi ca esti slave-owner, dar daca iti tratezi sclavii mai bine decat angajatorii isi trateaza angajatii, esti o persoana chiar asa rea? Plus ca daca ti-se face mila de ei, poti sa-i eliberezi cand vrei.

Oarecum de acord, dar, vezi tu, absolut toți oamenii se consideră niște mieji și adevărați angajați-minune, de la ei începe profesionalismul și la ei se termină pool-ul de candidați buni. Bun, sunt unele domenii unde este ceva mai greu să găsești oameni buni, dar ei există și cu ceva efort pot fi găsiți.

Apropo de asta, am asistat într-o zi la o discuție extrem de amuzantă într-o benzinărie - ceva angajat necalificat de acolo le explica celorlalți cum s-au rugat oamenii de la cealaltă bezinărie unde lucra înainte să nu plece, că nu mai e nimeni ca el. E departe de mine gândul de a desconsidera unele meserii, dar… să zicem că ilustrează foarte bine ce am scris în primul paragraf. :slight_smile:

Eu zic că:

  1. Sunt cazuri unde pur și simplu e o bătaie de cap să pui anunț, să faci interviuri și să angajezi pe altcineva. Oameni sunt, e doar neplăcut să faci angajarea.

  2. Cazuri în care următor pe listă îi ia de 10 ori mai mult timp să facă ce face angajatul curent.

(3. Dai salarii mici și nimeni nu e interesat)


Anyway, totul se rezumă la bani. Eu nu aș angaja sub 1.000 - 1.500 EUR că totuși e programare, nu învârtit de hârtii. Și nu aș antrena oameni fără să fiu sigur că-i pot ține nelimitat. Că din ceva motiv firma a dat chix, asta e viața, dar momentan treaba e cum ziceam: La cât de ineficienți sunt toți clienții mei ca și management, nu pot garanta că firmele vor mai exista x ani.

Ca freelancer, antrenarea unui ajutor este o bătaie de cap.

În primul rând, e vorba de o problemă de intermediere, ușor de ignorat la o primă vedere: eu ajung să lucrez la proiecte mari doar prin intermediul unei companii care subcontractează altă companie (și tot așa , astfel încât pentru a primi feedback de la clientul real aștept și două-trei zile). Să mai adaug încă un intermediar? Uau, ce idee bună! Ce ar putea ieși greșit din asta? :slight_smile:

Că alegi să-i spui sau nu clientului tău că externalizezi e strict decizia ta iar fiecare variantă are avantaje și dezavantaje. Clienții mei au fost de acord cu asta cât timp eu garantam pentru calitate.

În al doilea rând, este o problemă de calitate: tu, ca prestator, trebuie să garantezi lucrarea, indiferent că o faci tu sau o dai mai departe. Eh, în momentul în care începi să externalizezi și tu la rândul tău, va fi nevoie să faci review la sânge la cod. Dacă nu faci review, peste trei luni când apare un bug, te trezești că scrii un sfert din aplicație pentru a rezolva.

În plus, trebuie să fii foarte familiar cu produsul, altfel te sună clientul că „nu merge X” iar tu dai din colț în colț, pentru că subcontractorul tău nu e de găsit la ora aia.

Este puțin probabil să ajungi să faci și management al unor subcontractori să mai apuci să scrii și cod mai mult de două ore/zi (și sunt extrem de generos).

Am lucrat cu mai mult de zece subcontractori și, cu excepția în care aveam încredere deplină că respectivul era capabil, am avut tot felul de probleme care m-au făcut să nu-mi doresc în mod deosebit să mai externalizez. Doar cu doi am lucrat la mai mult de un proiect


Pe hârtie sună foarte bine „îți iei ajutoare”, dar, în realitate, lucrurile s-ar putea să nu stea chiar așa de bine.

7 Likes

It’s not about how hard you work, it’s about how smart you work, and whether or not you wish to do that work.

Plus de-asta, daca platesti cu 1k un programator oricat de incepator, lasand la o parte invatatul, pierzi sansa sa ajunga la tine oameni care sunt dispusi sa munceasca pentru ca vor si castigi mai multi oameni cu pretentii. Poate tie 300€ ti-se par putini bani, dar sunt oameni care lucreaza 10 ore pe zi si ajung acasa asa de obositi ca efectiv de-abia mai au timp sa manance ceva inainte sa adoarma. Iar tu i-ai plati sa invete timp de 6 ore pe zi, pentru ca peste jumatate de an sa lucreze 6 ore pe zi si sa ajunga acasa odihniti, sa aiba timp sa se si relaxeze, sa mai si mearga prin parc, cat inca e soarele pe cer, sa mai si petreaca timp cu familia si prietenii, si poate chiar asa iti gasesti mai multi angajati, ca X ajungand asa bine in juma’ de an te recomanda, iar daca dupa juma’ de an nu l-ai dat afara pe Y recomandat de X, X primeste un bonus de €150, iar daca e dat afara, pierde €100 (ca sa nu isi cheme tot familionul).

Cat despre partea cu intermediarii, nu intermediezi mult, doar ii gasesti jobul (sau il inveti sa-si gaseasca) si de acolo discuta el cu clientii. Jobul pe care il oferi poate efectiv sa fie sa lucreze pe Upwork pentru firma ta, pe un cont diferit de al tau, pe care sa faca minim X euro pe luna, dupa care tu sa iei k% (daca minimul e €1500 iar el face €2000 luna asta fara restante de luna trecuta, din €1500 el ia €1000, iar din ceilalti €500 ii dai k%, gen 50% din ce ramane dupa taxe, ca sa aiba motiv sa lucreze mai mult).
Nu scalezi pe verticala, ci pe orizontala. Iar pe langa cele 6 ore pe zi, de munca, daca persoana este in survival-mode, poate sa se mai angajeze part-time undeva.

Ca o paralela, nu este aceeasi instanta cu mai multe core-uri alocate, ci o instanta nou, cu mai putine resurse alocate. Practic, un alt fel de technical debt. Stiu, e mai usor de zis decat de facut si cere timp, dar este perfect realizabil.

Si aminteste-ti ca succesul peste noapte ia decade de munca grea si munca inteleapta. Si daca nu risti, nu castigi.

Edit: Va rog sa-mi spuneti daca considerati ca posturile mele au inceput sa aiba o calitate mai slaba, in aceasta discutie.

Eu vorbesc din experiență. Tu?

Concret, spre câți oameni ai externalizat proiecte?

4 Likes

Un sambure de adevar exista in ce zicea, pe piata muncii calitatea angajatilor disponibili este in scadere peste tot. Daca pana ieri nu apreciai munca unui om obisnuit dar serios, dupa ce pleaca iti dai seama ca nu mai gasesti omul care trebuie si iti apar probleme care genereaza costuri mult mai mari decat o marire de salariu ca sa nu-ti plece.

1 Like

Plus că ce fac eu înseamnă un anumit nivel de calitate. Imediat pierd timp să validez orice scrie persoana X. Iar dacă nu face bine și trebuie refăcut…

La noi se practica code review, poate se practica si in alte echipe. Inevitabil faci code review atat unui senior cat si unui junior, insa accentul nu se pune atat de mult pe individ cat pe echipa (i.e. nu conteaza cat produc “eu” ci e important cat produce echipa).

Nici unul. (Dar o s-o fac si pe-asta, in timp.) Dar eu incerc sa vorbesc din experienta altora, pentru ca incerc sa nu fac aceleasi greseli ca majoritatea. SI da, stiu ca asta imi incetineste executia. (Inca mai lucrez la asta…)

Dar nu asta este ideea. Daca industria face un lucru care genereaza profit, nu inseamna ca metoda nu poate fi modificata pentru a creste profiturile, chiar daca nu neaparat profiiturile financiare (ci, spre exemplu, calitatea muncii, sau cantitatea de munca necesara).

Ca o paranteza, presupun ca #BizDev (Business Development) s-ar incadra cel mai bine in cateogria #work:antreprenoriat. Va rog sa ma corectati daca presupunerea este incorecta.

Insa intrebarea poate fi pusa si in felul acesta: De ce sa externalizezi proiectele, in loc sa inveti pe cineva meserie iar in schimb persoana respectiva sa llucreze pentru tine, fiindca astfel ei ar avea pe cineca care sa se ocupe de partea financiara (taxe&co), de advertising, de asigurare de sanatate (spre exmplu), de platit curentul si cumparatul de echimapente necesare, etc.

Si da, realizez ca am postat o gramada de video-uri, dar sunt de parere ca informatia continuta in ele este importanta.

(Cred ca portretizez tipul din multime.)

(Un exemplu mai bun de ce vreau sa spun prin asta.)

Sau poate nu aveai persoanele potrivite…


O explicatie mai buna a ce vreau sa spun, pe scurt.


OK, vorbim de juniori aici, da? Să zicem că avem un angajat cu experiență de 3 luni (până atunci nu se consideră nici măcar junior, să fim serioși).

  • 1000 euro salariu net înseamnă fix 1750 euro brut cu tot cu cheltuielile angajatorului
  • Amortizarea echipamentelor - vom merge pe 100 euro pe lună? Asta pentru un setup basic și licențe mai pai, așa. Altfel ajungem la 150-200 euro pe lună lejer.
  • Cheltuieli indirecte (chirii, personal auxiliar, TU CA MANAGER, că nu ești prea productiv când toată ziua stai să freci chestii care nu țin de implementare) - în funcție de mărimea firmei o să vezi că poți ajunge până pe la 500 euro lejer, dar mergem pe 250 euro lunar? Așa, ca să fie rotund.

Deci cheltuielile lunare fără de care nu scapi cu un angajat junior, în viziunea ta, sunt 2100 euro, de acord?

Omul respectiv muncește efectiv 10 luni din an, deci undeva la 220 de zile lucrătoare pe an? În fiecare zi plecăm de la premisa că are 6 ore productive? (știu că unii veți spune că sunt mai degrabă 4, dar hai să nu mai fim dive)

Realist vorbind, cu cât crezi că poți vinde munca unui junior? eu cred că nu sari de 15 euro pe oră (real) în România cu marea majoritate a clienților. Și dacă cotezi tu cu 30 euro / oră, omul ăla va lucra foarte încet și va depășit multe termene de livrare și estimări. Deci 19800 euro pe an? Mergem pe 20000, să fie rotund. Deci 1666 euro pe lună.

ZBANG, deja dă cu virgulă. Mai continuu? Este atât de simplu să-ți demonstrez cu cifre că efectiv nu se poate face ce zici tu… :slight_smile:

Important: vezi că nu am adăugat pe nicăieri ore de mentoring, coaching, cursuri, code review, prostii, da? Pe alea cine și de unde le plătește? Iisus din banii de la Crăciun?

Sincer, vorbești din cărți. Mă vezi că sunt printrei cei mai direcți oameni de pe forumul ăsta, așa că ți-o zic la obiect: cut the crap. Ia matale de te angajează, muncește câțiva ani, după care uită-te la porcăriile la care tot dai share. Le vei privi cu alți ochi. :wink:

7 Likes

Iti poti raspunde singur daca inainte de a posta recitesti ce ai scris si te intrebi: Oare ce am scris eu aduce ceva nou, original, util sau putin cunoscut de membrii forumului ? Daca raspunsul este NU (no ofense: majoritar la tine) atunci mai bine nu publici postul.

1 Like

tl;dr: la ultimele 10 posturi? n-am inteles nimic.

1 Like

Pe ce planeta un Junior cu 3,4 luni de experienta ia 1000 de euro net in Romania ? Trebuie sa fi idiot sa ii dai 1000 de euro negociat unui junior care deabia a invatat sa faca template-uri responsive si nimic mai mult.

2 Likes

N-am zis eu asta, eu doar fac niște calcule plecând de la cum vede @RedGuard problema. Eu am suficiente povești cu oameni veniți la interviu, care vor „500 euro more or less”, dar care îmi lasă în history-ul browser-ului Google Search cu „how to make html website”…

1 Like

Cine zice ca stie doar asta, dupa 3 luni de invatat? Depinde foarte mult de cat de mult invata. Dar da, ar fi un pic cam (prea) mult €1000 pentru asta. Dar o alta persoana, in 3 luni, poate invata nu doar resposive, mobile-frist websites, ci si REST API si un backend (CRUD) in node sau php. Procedural, non-scalabil, etc., dar foarte posibil. Doar improbabil.

Edit: Va recomand video-urile respective. Daca e ceva bullshit-free, in posturile mele, sunt video-urile respective.

1 Like