Bisnitarii programelor de mentorat in IT

mai mult ca sigur, dar mi-am permis si sa intru in discutii in comentarii acolo de cateva ori cand mi se parea ca trebuie.

// LE: ah, si am pus pe FB la work recent ca am inceput colaborarea cu o firma din RO. Probabil nu mai prezentam interes sa intru in programul lor. De ce as fi facut-o daca deja castigam sumele vehiculate de ei?

2 Likes

Ce nu vrea sa zica don’Petrica si bajetii liberi din IT e ca majoritatea cursantilor ABANDONEAZA.
Si ca de acolo iese banu gros, ca rata de timp supra bani e f profitabila.

Da, poate intr-o zi o sa aflam si numerele astea, pe care don’Petrica nu le are, of course :slight_smile:

2 Likes

In aceste business-uri singurul numar important este: numarul fraierilor carora le-ai luat banii.
Restul nu prea conteaza, ii mai duci cu zaharelul, le mai dai o problema de pe leetcode, mai angajezi un student sa raspunda la intrebari, mai pui niste naivi sa iti dea niste testimoniale, cateodata mai angajezi un avocat.

Oferim o parte sau chiar toti banii inapoi bazat pe performanta ta in program.

Si asta tot o vrajeala de marketing este. Ce se intampla de fapt e ca s-a cam subtiat fluxul de fraieri usor manipulabili la range-ul de 5k euro si pune un pret mai mic pentru urmatoarea transa de fraieri.
Dar nu spune ca pretul e 2.5k de exemplu, pentru ca ar pierde in caz ca apare vreun disperat dispus sa dea 5k, asa pretul e 5k si iti dam noi inapoi 2.5k (de unde, teapa).

Daca vrei sa acorzi burse, iei oameni fara sa plateasca nimic, ii angajezi si dupa te lauzi (daca ai cu ce). Ce fac ei nu e decat o scadere de pret mascata si nici aia pentru toata lumea, daca te vede usor manipulabil te jumuleste de toti banii si dupa te mai si minte ca nu ai performanta buna sa nu-ti dea bani inapoi.

4 Likes


Inainte se laudau cu 10k euro pe luna. Acum cu 8 k. Slabut :sweat_smile:

2 Likes

:man_facepalming: Hai ca puteti baietii, urmaresc un Youtuber din NY care face 300k pe an, in curand vor ajunge si baietii care trec prin Libertate.init sa faca atata.

1 Like

Salutare,

Nu știu nimic despre alte business-uri, dar chiar recent ne uitam pe numerele respective si am văzut ca 80-90% din cursanți sunt activi. Numere mult mai bune decât la facultate. Când eram în anul 1 de facultate peste 25% din colegii de an s-au lăsat.

Propunerea mea e să lași răutatea deoparte sau dacă nu vrei să o lași măcar spune lucruri pe care le poți și demonstra.

@d10890334 propunerea mea este să citești regulamentul și să vezi că iarăși ai făcut o afirmație greșită: Regulament Concurs - WellCode - învață programare de la zero

Dacă era cum ziceai tu, nu ne mai chinuiam cu concursul.

Sunt tare curios ce mai găsești data viitoare

6 posts were split to a new topic: Dinamica junior-senior

Am I doing this right ?

S-au resetat algoritmii dupa outageul de aseara.

1 Like

Voi nu vreți să mergeți cumpărături la Milano?

Pe cuvântul meu că mai lipsește Dani Mocanu în spate îmbrăcat în Versace să se vadă valoarea freelancingului în IT.

Cocalarisme ieftine.

2 Likes

Nu uita ca si sexul frumos mai face programare.

voi cat tractoriti pe zi? Ati ajuns in punctu in care nu va mai injositi la rezolvat de buguri?

2 Likes

aia cu bug-urile mi-a dat si mie reset :))

2 Likes

Am ras cu PM-ul meu copios de asta aseara.

2 Likes

Eu doar cauzez buguri, ii las pe saraki sa le rezolve

6 Likes

Are dreptate omul. Mai ales daca nu stii, te lupti la modul tractorist cu bugurile alea.

Nu mai bine iti deschizi o afacere prin care ii inveti pe altii sa tractoreasca iar tu le iei banii? Ca tu nu stii nu e un impediment prea mare. Oricum le dai linkuri catre wikipedia si stackoverflow si de-astea.

4 Likes
3 Likes

bișnițarii trebuie să facă rapid ceva și pentru copiii de 10 ani, vrea bloggerul Arhi!

Not bad ))

Pai are dreptate omul. ‘Jmecheria’ (ca sa citez un clasic in viata) conteaza mai mult cand e sa faci bani decat cunostintele, experienta, IQul si orice altceva… exceptie norocul, as zice eu. Dar daca e sa culegi cirese, le culegi pe alea cu noroc si trei ani de ne-experienta.

Lasand gluma la o parte, cei ce vor bani ca sa-i faca pe altii nu sunt in domeniul potrivit cu freelancingul pe IT.

Recent am aflat ca ceva fost sefulet pe la anaf, plecat intr-o vacanta prin tari exotice, a fost vizitat de niste hoti si i-au furat banii de suc si tigari pe care-i avea omul prin casa. Niste maruntis amarat in valoare de cam jumatate de milion de euroi.

A se calcula cat timp ii ia unui freelancer de-ala ‘liber’ in IT sa faca banii astia…

Sa nu ziceti ca le-am inventat: Filmul unui jaf de 500.000 de euro. Cum a fost prădat un şef al Fiscului în timp ce se distra în Thailanda | adevarul.ro

1 Like

Ooo, dar exemple sunt multe, e old news cum ar zice Caragiale:

Consilier local din COMUNA Sadu, judeţul Sibiu:

Primar COMUNA Plopu, Prahova:
https://www.romaniatv.net/un-primar-din-prahova-a-socat-dupa-ce-i-a-disparut-jumatate-de-milion-de-euro-video_88294.html

Deci asa aflam si noi, cum primarii si consilierii din COMUNELE din Romania au fratzicule, sute si milioane de euro prin conturi sau pe acasa.

1 Like