Cât de important e un laptop ?

Momentan nu am un laptop, doar o tabletă android mai bună și un PC cu 2 monitoare, dar mă gândesc să îmi iau unul.

Întrebarea e dacă m-ar avantaja semnificativ un laptop cu clienții sau prin sporirea productivității ?

Eu presupun că da pentru că mi-aș putea prezenta munca sau să fac un prototip la o aplicație pe loc. Dar nu știu cât de des ar fi cazul pentru acest lucru în Cluj. Până acum nu am avut nici un client/angajator care ar fi fost interesat de ceva legat de JS/web apps în Cluj-Napoca. Dar dacă aș găsi clienți locali presupun că ar fi important să pot arăta oamenilor ce e posibil, în unele cazuri probabil m-aș descurca și cu tableta doar că sunt limitat la a arăta lucruri, nu și modifica.

În plus când nu sunt la calculator și citesc ceva pe tabletă câteodată stau și o săptămână cu 20 de taburi legate de JS deschise sau pur și simplu mă joc, nu e chiar așa productiv cum mi-am imaginat. E util să citești documentație și forumuri dar când ajung înapoi la pc deja am uitat ce trebuia să fac fiindcă nu pot testa ce e scris sau fac alte lucruri până atunci.

Ar mai fi și ideea să îmi înlocuiesc pc-ul cu un laptop mai bun fiindcă deja are cam 8 ani, cred că e posibil să leg 2 monitoare 1080p printr-un dock USB-C. (chiar și la laptop-uri de 2500-3000 de lei)

3 Likes

+1

E destul de comun în lumea Dev să lucrezi de pe un laptop. Pe OS-uri cu virtual desktops găsesc că pot să lucrez OK chiar fără monitoare mari.

Totuși, să investești în ceva bun. Nu știu dacă la 3000 RON găsești ceva satisfăcător. E până la urmă unealta principală, așa că trebuie să fie mai aleasă.

Pune-ți problema în felul următor: orice ai cumpăra, vei cumpăra pentru următorii cinci ani. Minimum. E chiar atât de neînsemnată munca ta încât bugetezi doar 50 lei/lună pentru unealta principală? :slight_smile:

2 Likes

poti pune 2 sau mai multe monitoare la un laptop, depinde insa ce mufe are laptopul si monitorul…
personal am un ASUS ROG i7 la care am conectat un monitor extern pe hdmi (dar mai are si mufa video vga pe care mai pot baga inca un monitor + 4 usb 3.0 pe care de asemenea pot baga alte monitoare pe usb…
exista programe speciale (pe google player de exemplu) care iti pot transforma tableta sau telefonul in ecran secundar la calculator (transmisie prin wifi pe reteaua interna) si astfel iti poti extinde spatiul de lucru…

legat de productivitate, eu am renuntat de mai bine de 10 ani la desktop si nu vad nici un dezavantaj sa stai pe laptop (mai ales daca e gandit pentru gaming cum e seria RepublicOfGame) il poti lua dupa tine, nu esti limitat sa lucrezi la birou ci poti sa lucrezi oriunde, iti poti lua o baterie externa si astfel sa extinzi cele 2-4 ore ale laptopului cu inca 2-6 ore, iar legat de virtualizare, daia prefer seriile de gaming pentru ca pot duce mai multe sisteme in paralel fara probleme (bine, ssd-ul e obligatoriu pentru asa ceva, pe un hdd normal mori pana rumega sistemul virtual)

1 Like

Eu unul prefer un desktop relativ ok, cu memorie cat cuprinde, care sa mearga aproape non stop + un laptop decent, dar cat mai usor. Nu m-as vedea plecad pe la vreun client cu vreo dracie de 3-4 kg dupa mine + baterie extra + draci de-amiaza. In plus nici nu as avea chef sa stau sa bag/scot mufe si alte prostii de cateva ori pe zi.

2 Likes

Why not both? beefed up desktop + highly portable laptop.

Hai să ținem două sisteme și fiecare instalare/configurare a aplicațiilor să o facem de două ori, că e distractiv, iar sincronizarea setărilor merge excelent pe toate OS-urile!

Said no one. Ever.


Cu USB C cam scapi de problema asta: ai de toate, de la încărcare până la video. Bagi o mufă și cam aia e. :slight_smile:

Alternativ, găsești docking station pentru unele laptop-uri.

2 Likes

Huh?

  • pentru quick switch intre Win si Mac: KVM
  • Hackintosh basically syncs itself with the laptop (and the custom macOS VM) and vice-versa
  • pe windows am nevoie de Steam si Foobar restul le tin in masini virtuale which work on any OS

De 3 ani am migrat de la desktop la laptop si nici nu ma gândesc sa mai schimb.
Am un monitor de 22" care e decent de încăpător pe rezoluție 1980x1260.
De câteva ori pe an sunt nevoit sa plec cu el si îmi este ușor.
In plus, dacă sunt fluctuații de curent nu am nevoie de … am si uitat cum se numește chestia aia ca o baterie.

1 Like

24 de postări au fost mutate într-un nou subiect: Laptop performant pentru Linux

Se merită acum așa ceva ?
http://www.ebay.de/itm/Apple-MacBook-PRO-Retina-15-i7-QUAD-16GB-RAM-256GB-SSD-mid-2015-4K-/311841029766?hash=item489b2c7e86:g:RQgAAOSw4CFY5b8H

“ITS ORIGINAL GENIUNE Lenovo PRODUCT.”

În același buget pot lua GTX 1060, core i7 kaby lake și ecran foarte decent. (dar un laptop gros și cu hackintosh eventual)

1 Like

MBPr 15" pre-2016 editions au Haswell in ele => o arhitectura faina insa din late 2013 …

Este un catch 22 cu MBPs de 15" acum:

  • old MBPr de 15" sunt pe Haswell
  • new MBP de 15" este pe Skylake plus “minusurile” clasice primei iteratii unui produs Apple (read: bugs and heat)

Razer Blade Stealth anyone?
https://www.razerzone.com/gaming-systems/razer-blade

Ăsta cred că va înlocui Macbook-ul daca Apple nu se dă pe brazdă cu Macbook-urile (last gen hardware).

Ce ziceți de așa ceva până când fac rost de $$ pentru un Dell XPS 15 ?
http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/acer/156-aspire-e5-575g-fhd-procesor-intel-core-i5-7200u-3m-cache-up-to-310-ghz-8gb-ddr4-256gb-ssd-geforce-940mx-2gb-linux-black-1/

Evemtual aș lua un laptop cu Core i5-7200 și USB-C dar cu ecran HD și îi fac upgrade la un ecran ips full hd de pe ebay.

1 Like

Noi am trecut pe laptopuri toata firma cand a fost vorba sa facem o configuratie pt un calculator nou. Cine cacat sta sa citeasca ce cu ce e compatibil, ce e ok si ce nu, unde au mai ajuns DDR-urile, cum le mai cheama pe socketuri. Bleah.

Din pacate insa, daca nu vrei MAC e FOARTE FOARTE greu sa gasesti ceva decent (specs, build quality, aspect, portabilitate, drivere). Eu inca n-am gasit ceva valabil, chiar la banii de MAC.

Later edit: daca n-ai pretentii mari si vrei specs, avem vo 2 tipuri de Lenovo care is ok, mid range, pana intr-o mie de euro.

2 Likes

3 postări au fost mutate într-un nou subiect: Programatorii ar trebui să aibă cunoștințe hardware?

N-are sens sa bagi bani intr-un laptop foarte performant daca ai nevoie doar sa faci demo-uri, e o risipa colosala, ti-o spun din propria mea experianta, am lucrat vreo 7 ani pe laptop dupa care am trecut inapoi pe desktop, nici nu exista termen de comparatie din punct de vedere al productivitatii, un desktop este mult mai performant (la aceeasi configuratie) decat un laptop, ergonomia este fantastica, mai ales daca ai monitoare (unul ultra wide sau 2 normale) cu picior reglabil si pe inaltime, de asemenea mi se pare mult mai comod sa lucrez pe o tastatura separata.

1 Like
  • un i7-7820HK ajunge la 3.9 Ghz, un i7-7700K ajunge la 4.5 Ghz ~ 15% in plus
  • un SSD NVMe este echivalent cu unul dintr-un desktop
  • GPU - complet de acord / desi exista GTX 1080 mobile care este tot ~ cu 10-15% mai slaba ca varianta desktop

in esenta daca nu ai nevoie de un GPU si un procesor cu > 4 nuclee / 8 fire de executie hardware - un laptop este on-par cu un desktop - si da poti atasa la el ce vrei. (eu il foloseam pe al meu cu tastatura mecanica via KVM switch)

Nu e nici pe departe relevantă diferență de performanță între un core i7 de laptop și unul de pc la programare. Un Core i5/i7 kaby lake pe single core deja e la nivelul unui core i5 de desktop de acum 2 generații și un i5 de desktop e o bestie de procesor pentru lucruri simple.

Eu aș pune ecranul (sau posibilitatea de a face upgrade) și calitatea tastaturii, mousepad-ului ca și lucruri care sunt relevante la un laptop recent din câte am studiat piața.

La placă video iarăși, în 4000 de lei se va diversifica oferta de laptop-uri cu GTX 1050 TI care e o placă video egală cu cea de desktop. Iar mai jos la 2500 de lei avem GTX 950M care duce orice joc la 30fps cel puțin pe low și majoritatea pe mediu-high la 30fps 1080p.