Cum am inceput sa scriem cod?

I moved 2 posts to a new topic: Cât timp credeți că vă veți mai ocupa de programare?

THIS IS FUCKING WEIRD!!!

Prin clasa a VI-a (2009) cand m-am conectat la internet, avand un pc mai slabut, am inceput sa caut trucuri ca sa-l fac sa mearga mai repede, asa am dat pe un forum de “hacking” din care am invatat trucuri gen cum sa schimbi textul de la Welcome, background-ul in Windows Explorer, cum sa faci vbs-uri care sa-ti deschida cd-rom-ul si asa mai departe, care, pentru mine, erau foarte tari la vremea aia. Continuand asa, am ajuns sa aud de SQL Injection si XSS si baieti care se ocupau de asta. In dorinta de a ma apuca si eu de aceste tehnici de exploatare a unor vulnerabilitati web, am primit sfaturi ca sa ma apuc de PHP, SQL, Javascript ca sa pot exploata mai bine acele vunlerabilitati, intelegand cum apar ele. Uite asa am ajuns sa ajung programator web.

Primul contact cu tehnologia l-am avut destul de tarziu, abia in liceu - heh, in urma cu 12 ani, oras mic - cand am avut primele laboratoare de info. Evident ca n-am invatat nimic util, toata lumea se juca in Paint, Quake, Duke si ce mai era la moda in perioada aia. Tot atunci am descoperit revistele EasyPC, Level, Chip si ulterior XtremPC. Cam 2-3 ani am colectionat reviste inainte sa primesc primul PC.

Anyway, fiind la profil uman la liceu am fost atras mai mult de partea hardware decat de programare, motiv pentru care ulterior am si ajuns sa lucrez in presa IT. Trecerea la web development am facut-o destul de greu si pe o durata mare de timp.

Am inceput sa invat putin HTML si CSS atunci cand am fost nevoit sa modific o tema de forum phpBB. Asta se intampla in urma cu vreo 10 ani. Tot cam atunci mi-am dat seama ca profilul uman, facultatea de jurnalism si mindset-ul meu nu se prea potrivesc cu programarea.

Fast forward 5 ani mai tarziu (2009 - 2010) imi dau seama ca presa IT nu mai are sanse de supravietuire (tocmai cand ajunsesem si eu redactor-sef), lucru confirmat ulterior de inchiderea brusca a XtremPC.

Asa ca, m-am apucat de freelancing si totodata de invatat serios bazele web developmentului. Inca mai am mult de invatat, but I’m getting there. Si ca sa inchei legand prezentul cu trecutul, chiar ma gandeam zilele trecute ca daca in urma cu 12 ani imi doream sa ajung sa scriu pentru Level sau XtremPC acum m-am bucurat ca am avut posibilitatea sa le creez celor de la Level tema de WordPress folosita pe site.

3 Likes

Tată-l meu avea o tentativa prin '90 când avea un PC 286. Am avut însă primul meu succes cu cod scris, compilat și rulat abia în 1999 la facultate. Până atunci m-am limitat la scripturi BATCH să-mi optimizez DOS-ul.

What? Why?

Did same exact thing 20 years or so ago.

Popularul HC, clasele 3-4, cursuri facute sambata, scriam cod de pe tabla. Am facut un joc odata, gen Tarzan care trebuia sa se prinda de o liana, dupa 4 ore de scris cod, avea un bug: tarzan nu se putea prinde de liana si de fiecare data cadea in prapastie. Monitorul de 13" cred, verde, care pâlpâia mai ceva ca pomul de craciun

2 Likes

This topic is finally free and “read”!

Va rog continuati sa va povestiti inceputurile, totul era atat de frumos pana sa se blocheze :sunny:

1 Like

Când citesc aici cât de “vechi” sunteți în domeniu mie rușine cu povestea mea :smile: :smile:

Eu am început pe la 12-13 ani (acum am 20) cu niște siteuri simpluțe, cum zicea și “iamntz”, „apeși pe butoane și apare ceva pe ecran”.

Apoi am fost curios de siteurile cu login, și am ajuns la PHP… și de aici am tot crescut și am încercat cât mai multe.

Voi ați început de la limbaje mai vechi și ați progresat în același timp cu ele, eu am început cu cele mai noi și am trecut și prin alea mai vechi ca să le înțeleg mai bine :smile:

1 Like

Primul program l-am scris in BASIC tot pe HC cand eram in generala prin clasa a 8-a. Apoi in liceu s-a facut o clasa de informatica unde se invata si turbo pascal. Eu eram la profil de electricieni, ca informatica a aparut cu un an mai tarziu, asa ca ma duceam la laboratoarele lor. Ma lasa uneori profesorul sa ma joc pe calculator. Era un 286. Invatam dintr-o carte albastra cum e cu turbopascal-ul si scriam codul pe caiet, iar cand ajuneam la laborator, faceam dactilografie. Nu aveam calculator acasa. In facultate am invatat C. Mi-a placut enorm. Dar tot la profil altul decat informatica eram… la Energetica am mers. Cand am vazut ce bine ma descurc in C, am vrut sa ma apuc de programare. Un cunoscut m-a descurajat la vremea aia, convingandu-ma ca sunt altii care au calculator acasa, experimenteaza, sunt buni, nu am cum sa concurez cu ei. a fost destul de convingator… asa ca am renuntat la idee. Am renuntat la facultate… m-am apucat de grafica pe calculator. Am facut asta vreo 15 ani. M-am saturat si am inceput sa invat web.
Ideea e… sa nu te lasi descurajat de nimeni. Cand iti place sa faci ceva, continua (daca e constructiv).
In continuare invat cat pot eu de mult. Imi place foarte tare chestia asta.

3 Likes

@ovidiu_dtp, asta e cartea? http://www.okazii.ro/carti-it/limbaje-programare/turbo-pascal-algoritmi-si-limbaje-de-programare-tudor-sorin-a136715504 :slight_smile:

Imi pare rau, dar nu mai tin minte. A fost acum 20 de ani…
Stiu in schimb ca tot dupa o carte albastra am invatat Tehnici de programare in C. Asta la facultate. Parca scrisa de Moraru… Inca o mai am, dar am dus-o la tara cand credeam ca am pus programarea in cui. Mi s-a parut geniala cartea aia. Mi-a fost foarte usor sa inteleg cum se face un program in C. A ajutat, evident, ca profesorul de curs era chiar autorul. Explica foarte bine. Dar nu stiu cum, dintr-o grupa de 120 de insi, am luat examenul doar 5…

Pfuai cati programatori de HC suntem. Am putea face un club :smiley:

Chestia care-mi placea sa o scriu cel mai mult la vremea aia, si care am tinut-o minte pana in ziua de azi:
RONDOMIZE USR 1289. O disperam pe doamna profesoara de la clubul copiilor cu asta zilnic. :laughing:

Puteti sa o incercati aici (daca mai stiti sa o scrieti :stuck_out_tongue: ): HC Online

O sa revin cand am unpic timp cu programul care m-a lasat cu gura cascata, si care avea vreo 8 linii.

4 Likes

Nu vad de ce te mira. Nu e ca si cum ar fi existat prea multe optiuni la vremea aia. In unele scoli, s-au dat HC-uri, asa ca unii le-au vazut la fata. PC-ul a aparut mult mai tarziu.
La vremea aia, in cartea de matematica de clasa a VII-a sau a VIII-a era la final o parte de informatica. Erau scheme logice, in final chiar implementarea programului in BASIC. Marea majoritate dintre cei care au trait vremurile alea, pe-acolo au auzit prima oara de informatica si poate le-a placut.
Calculator, prea putini dintre noi aveau. Primul meu calculator, l-am avut abia dupa 10 ani de cand am vazut un program in BASIC. Iar atunci, renuntasem deja la programare si ma interesa grafica pe calculator.

2 Likes

RANDOMIZE USR, DATA, BEEP, CIRCLE, PLOT si DRAW - my favorite tools :slight_smile:

1 Like

Ha! si eu tot cu ghiceste numarul am inceput pe la 10-11 ani pe un 486 al unui vecin cand faceam babysitting :slight_smile: . Era o carte comunista, rosie cu jocuri matematice :D. in qbasic.

Am inceput sa scriu cod in 1999 in Pascal cand am intrat la liceu, in 2000 ne-a tinut un curs de HTML, in 2002 am avut un proiect individual o animatie care iti arata drumul in grafuri, descoperisem intr-o carte OOP in Pascal si l-am folosit in acest proiect, in 2003 am invatat pentru atestat programare procedurala Pascal si baze de date FoxPro si m-am gandit ca m-ar prinde sa merg in aceasta directie, initial pasiunea mea era matematica, apoi la facultate am facut multe chestii care le folosesc in practica dar si chestii care nu le folosesc in proiectele de zi cu zi.

2 Likes

Bai, m-ati innebunit cu HC-ul vostru. Eu primul calculator l-am vazut la ENEL, platind factura. In rest, nimic. Cand am intrat la liceu, in '96, au pus ai mei bani deoparte si mi-au luat un calculator aproape “ultimul racnet” - AMD X5, 133MHz, 8MB (mega, da?) RAM, HDD 850 MB, etc.

Consider ca prima profesoara de informatica (care mi-a fost si diriginta in cei patru ani de liceu) a fost cea care m-a invatat programare, in special algoritmica. Nu m-am orientat niciodata spre olimpiadele de informatica pentru ca nu mi-a placut backtracking-ul. In schimb, am participat la multe concursuri de soft (am castigat si InfoEducatie in '99). Mi-a placut intotdeauna sa scriu cod care sa produca un rezultat vizibil, poate de asta m-am orientat spre concursurile de soft si nu spre olimpiadele de algoritmica.

In anul intai de facultate m-am angajat full-time la o firma “de studenti” din Timisoara. Acela e locul in care am invatat cu adevarat ce inseamna programare, design software, arhitectura, etc. Nu regret deloc decizia - cu toate ca au existat zile in care plecam de acasa la 6 dimineata si ma intoarceam la 3 dimineata (includem aici si petrecerile :slight_smile: ).

2 Likes

Sincer am implementat backtracking la un moment dat, dar daca ma pui acuma sa mai implementez numai stiu, dar in schimb daca ma pui sa implementez structuri de date(liste, stive, arbori, cozi, grafuri) stiu sa le mai implementez, cred ca la baza stau structurile de date si gandirea algoritmica, ordonata, logica si desigur operatii cu fisiere, daca intelegi conceptele de baza te poti adapta mai usor schimbarilor in tehnologie, in general imi place sa ma bazez pe chestiile pe care le stapanesc: programare procedurala, programare pe obiecte.

Apropo de principii:
“There are two ways of constructing a software design: One way is to make it so simple that there are obviously no deficiencies, and the other way is to make it so complicated that there are no obvious deficiencies.” C. A. R. Hoare
I choose first way.