Despre ChatGPT. Oare unde va ajunge?

pe de alta parte au aparut telefonia mobila si internetul unde multe joburi noi au fost necesare

Nimic nu se inlocuieste. Totul se transforma.
:slight_smile:

2 Likes

Așa e. Doar că pentru cei specializați într-o tehnologie e foarte greu să facă conversie profesională peste noapte.

Înlocuitul oamenilor este un fenomen normal. Apar tehnologii noi, procese noi, etc.
Cei mai in vârstă sunt înlocuiți.
Asta e.

Zici tu că majoritatea celor care lucrau în telecom analogic au putut migra spre GSM sau în ISP-uri?

Bine, pe de altă parte, a ne împotrivi progresului doar pentru că dispar job-uri este… neconstructiv.

nu stiu asta, dar nu stiu daca e important.
important mi se pare ca au avut optiunea de a migra, ba chiar erau oarecum mai aproape de domeniu decat altii.

evolutia in cariera nu ar trebui sa se refere strict la functii mai importante si beneficii mai multe.
eu sunt oarecum surprins de cat de putina lume schimba domeniul in care activeaza pe parcursul anilor activi.
as fi crezut ca macar o schimbare (uneori poate doua) e norma si nu exceptia.

Man, problema nu este că ai sau nu opțiunea de a migra, ci și dacă ai capacitatea și disponibilitatea.

(lăsând la o parte confortul și puterea obișnuinței…)

Nu știu ce vârstă ai, dar la 25 ai aproximativ zero responsabilități. Cel mai probabil nu ai copii, nu ai rate, te cam doare undeva dacă este nevoie să stai pe bară câteva luni.

La 25, ultimii 20 de ani din viața ți i-ai petrecut prin școli, învățând. Chiar dacă se spune că „omul cât trăiește învață”, știm cu toții că nu-i așa. Uită-te în jurul tău, oamenii se complac cu ce știu și aia e. La 40+ cam uiți să înveți.

La 40+ lucrurile sunt mai nuanțate. Dacă toată viața ai stat la birou (sau vreun alt job sedentar), doar forțat de împrejurări vei face altceva. Mare parte pentru că nu-ți mai permite nici corpul, nici contextul.


Strict despre situația telecom: lucrurile mergeau aproximativ la fel de aproape o sută de ani, era greu de crezut că se schimbă ceva într-un interval de câțiva ani.

Sunt mai complicate lucrurile in lumea reala.

De exemplu in telecom a aparut fibra optică. La noi exista UPC si după a venit RCS&RDS cu fibră optica.

Cei din Romania de la UPC degeaba vroiau fibra optică si latest and greatest daca managerul din America spunea că lui îi ajung 5 mbps upload ca să stea la conferințe și nici nu vrea piraterie. In America mulți sunt happy dacă au coaxial. De ce ? Fiindcă e mafie pentru tras fibră optică, trebuie autorizații foarte greu de obținut fără politică.

În România RDS a aruncat fibra unde a apucat.

În Ungaria aveau probleme fiindcă era exact aceeași situație ca în SUA. Trebuia să aliniezi planetele să tragi un cablu.

Deci automat UPC a crăpat.

Dar, dacă îți trebuiau 10 autorizații pentru fibră optică încă era mult si bine UPC la noi.

La fel si cu AI, dacă introduc reguli stricte pe GDPR/etica…

1 Like

40+ si gradinita printre facturile lunare.
freelancingul ma ajuta sa am diversitate in job + sunt in domeniul care mi-a placut mereu.
totusi, n-as ezita sa schimb daca maine n-ar mai fi nevoie de it.

in functie de capacitate iti alegi directia schimbarii si in functie de nevoie iti ajustezi si diponibilitatea.

da, nu spun ca e un lucru de dorit sa ajungi (nepregatit) in situatia de a fi nevoit sa schimbi,
dar daca activezi suficient in jocul asta… ceva adaptare tot trebuie sa faci pentru a rezista.
in cate / care joburi se mai lucreaza astazi ca in urma cu 40-50 de ani (practic, un aproape pensionar sa faca acelasi lucru pe care il facea cand era ucenic)?

Sunt circumstanțe diferite.
Exemplu: angajat in centrala telefonică din Slănic Prahova, anul 2002. Localitatea mică, internet nu există, accesul la informații generale e aproape nul. Ai 45 de ani. Opțiuni de conversie profesională? Cioban, paznic… cam asta se poate.

Si ceva valabil in orice perioadă de timp:
Dacă câștigi puțin și trăiești de pe un salariu pe altul, la revedere planificare de conversie profesională. Imediat ce devii șomer alergi să te angajezi undeva.

2 Likes

2 Likes

Ăsta e planul

2 Likes

asteptam bisnitarii programelor de mentorat in prompturi.

La noi rds am înțeles că a tras toate cablurile și fibra fără să aștepte autorizațiile. E interesant dar a funcționat, mai primeau amenzi dar abonații deja plăteau si erau pe plus. :))

1 Like

Acum inteleg la ce se referea cand se spunea despre AI ca va inlocui oamenii.
Deci toti fraierii de investori care nu stiu si n-au timp sa scrie cod vor lua o foaie de hartie si vor avea site-uri generate.
Probabil ca din voce vor spune ce sa faca butoanele.
Parca si aud: “Cand apesi pe butonul verde, te loghezi” - si pac, s-a creat partea de autentificare.

Cu ChatGPT și Copilot la îndemână simt că mă devin din ce în ce mai leneș, voi nu aveți senzația asta?

Bucăți imense de cod apar singure, ghicindu-mi gândurile și intențiile :slight_smile:

2 Likes

Exact, chestiile simple, high level, POC, experimente, toate pentru care azi se folosesc întregi firme de outsourcing pentru a testa idei și concepte vor fi foarte grav afectate nu de investitor, ci de un singur programator care știe folosi AI bine, ca să știe ce să-i ceară, cum să-i ceară.

Eu cred că e fix ca la orice altă inovație. Nu vor dispărea de tot, produsul final tot va fi implementat de o echipă care știe ce face, dar o grămadă de CRUD și chestii simple nu va mai fi necesar.

Dacă nu știi ce e un site și ce e aia autentificare un AI probabil nu te va ajuta mult. Dar dacă știi cum să pui problema, va fi într-adevăr revoluționar pentru chestii non-production.

iti dai seama ca iti va creste inventivitatea exact ca si atunci cand nu a mai fost nevoie sa muncim cu sapa. va fi mult mai mult timp sa ne ocupam de probleme importante sau sa disparem incet incet din lumea care trece in viteza a 7-a pe langa noi

1 Like

Dude has a point:

Exact, am zis ca prezic ca cei care au ceva de spus vor scrie carti doar in format fizic.

Nu neaparat fizic, ci va fi fix ceea ce mai ziceau alții: Data is the new gold.

Fără un feed de date noi, constant, tot AI-ul devine inutil rapid, toți vor obține aceleași rezultat.

Știu, am auzit mantra cum că AI va crea de la zero chestii noi, dar eu am un scepticism (eu zic sănătos) că va putea crea ceva cu adevărat nou, cât timp se bazează mereu pe datele vechi.

Presimt că tot ce e important va deveni gated și foarte foarte protejat, paywal, userwal, și captcha-urile alea cu anti-robot vor deveni din ce în ce mai dese.

Și Google News a avut fix problema asta, au fost dați în judecată (eu zic pe bună dreptate) că ei indexau și puneau la ei în site toate știrile și țineau ei banii din reclame, iar pe site-urile de știri nu mai intra nimeni din Google. Acum există google news dar orice click te duce pe site, cum mi se pare și corect.