Editorul de text / IDE folosit

Stii ca pentru toate astea ai putea folosi doar IntelliJ la care sa ii pui ceva plugin-uri.

In alta ordine, eu folosesc ST3 pe mac, iar pe linux folosesc IntelliJ 13. Pe oricare din masini pot dezvolta la fel de bine Ruby / NodeJS / PHP.

1 Like

Asa e, dar cand fiecare aplicatie e impachetata ca “app” (OSX) si fiecare are 150-200mb - deci in total sub 1GB, e mai usor sa “Cmd + space” -> php/ruby/app(code)/intellij :slight_smile: si sa ai si lista de proiecte separata pentru fiecare limbaj in parte.

Plus ca tabacit de pluginuri s-ar putea sa ceara mai multe resurse decat fiecare individual. Dar inteleg perfect ideea si aderez la “whatever floats your boat:slight_smile:

Pentru cine vrea ATOM aici se pot gasit buildurile pentru Windows.

Atom are build oficial pentru Windows…

cand am descoperit eu ala, nu avea, nu am mai stat sa verific, oricum, aleluia

Numai mie mi se pare lent Atom?

1 Like

sublime + codeintel + ctags
cateodata macvim

ruby
js
golang

Eu folosesc atom.io (vim mode), e lent comparativ cu Sublime (care l-am folosit pana in Ianuarie). Sunt rare cazurile in care am fisiere care sa contina mai mult de 200 linii de cod, deci pt. mine este destul de rapid, devine lent cand fisierele sunt mari, e un fel de pre-beta stage.

Mentionati si limbajele in care programati, cred ca influenteaza destul de mult in alegerea unui editor.

Atom: node.js, golang

Ultima dată când am folosit ceva în afară de Vim a fost în urmă cu aproximativ 1 an, când lucram pe Windows Phone şi foloseam VS.

Dar editoare online (in browser) foloseste cineva?

iterm + vi + full-screen = bliss

Eu foloseam si inca folosesc, cand am de lucru pe hosting shared folosesc file managerul din panoul de control, text editorul default.
Apropo de web incercati http://codiad.com/ pt IDE in browser :smile:

I moved 6 posts to a new topic: Editor text VS IDE

vim cu configu’ asta https://github.com/lesce/.vim

Pentru ce muncă prestez eu în prezent Sublime Text 3 îşi face excelent treaba.

Am abandonat acum câteva luni NetBeans în favoarea Sublime. Nu văd constrângeri deocamdată, e mult mai rapid Sublime.

La serviciu folosesc Aptana, e ok, destul de bunicel. Acasa folosesc Subime, imi place foarte mult. Am incercat si PHPStorm, varianta trial si m-a dus pana la extaz, e super.

La aptana, un feature care mi-a placut, iti indexeaza fisiere din directoare, si cand vrei sa scrii numele unui fisier, iti da sugestie cu fisierele existente.

La Sublime Text, un feature fara de care nu ma pot lipsi acum “Find in Files”. In doar cateva secunde, pot sa caut sau sa fac replace la orice chestie din proiectul meu.

Phpstorm are find/replace in multiple fisiere. La replace are si preview pentru a vedea in ce fisiere cei face inlocuirea.

Am folosit PHPStorm 4 luni dar mi se pare cu niste ordine de magnitudine mai lent decat Sublime Text, mai ales in proiecte de peste 1M SLOC, incarcate eventual si dintr-o masina virtuala.

  • Sublime text + Code Intel + Ctags + Emmet pentru mine sunt perfecte.
  • Vim pentru modificari rapide pe server.
  • Pentru baza de date mi se pare foarte important utilizarea unui tool special, gen Sequel Pro(Mac only). Pentru windows recomand SQLyog.

In rest chiar nu imi doresc sa fac asa zisul debugging “modern” sau sa am git-ul integrat in editor/ide.
Pentru navigarea intre clase PHP, instalati Ctags si dati rebuild tags din root. Daca in PHPStorm e “live a breeze”, in Sublime e “lightning fast” :smiley:

phpstorm pentru proiecte mari / sublime pentru editare rapida / nano pentru consola