Hosting in Romania 2016

Problema cred la Azure e ca daca nu ai Bizspark sau ceva asemanator, nu prea ai multe optiuni gratis.
Din cate stiu, sper sa nu gresesc, exista Azure Free Websites, dar nu ai de exemplu SQL Server gratis deloc. La Heroku de pilda si multe altele ai un tier gratis. Nu e SQL Server, dar tot ai un database system puternic free.
Nu inteleg abordarea MS-ului. Degeaba au tool-uri de dev si deploy cool, daca nu au tier gratis pentru db.

Cu Bizspark nu ai doar Azure gratis, dar si foarte multe licente (Windows, SQL Server, etc.).

LOL, funny.

2 Likes

Pentru cineva care lucreaza numai cu PHP si MySQL, stiu ca esti sincer :smiley:
In mare parte doar firmele care dezvolta pe ASP.NET folosesc Azure.

1 Like

Eu folosesc EasyHost de pe vremea când se numeau Hostway.Să tot fie vreo 7-8 ani. Pentru clienți, un server dedicat de la Hostvision. Mai am și clienți care folosesc serviciile de la chroot sau hostico.
În general, românul preferă soluția cea mai ieftină.
Legat de cloud, am testat anul trecut un proiect pe openshift (openshift.com). A fost singura experiență cu un serviciu de cloud hosting și am fost foarte mulțumit. Din păcate, am abandonat proiectul din lipsă de timp.

3 Likes

@kilogrammer Dap licentele si Azure-ul ajuta enorm, am facut eu un topic pe aici unde am indemnat poporul sa aplice in MS Bizspark ca nu pierzi absolut nimic, dar din ce am vazut nu prea s-a bucurat de popularitatea, lumea prefera shared hosting si Windows piratat :slight_smile:

1 Like

Eu folosesc Webrahost.ro. Cum de ceva timp lucrez cu Laravel la ei am acces SSH. Un alt lucru care mi-a placut este faptul ca am putut sa aleg PHP 7.
O chestie interesanta ce nu am mai intalnit-o este faptul ca siteurile pot fi intr-un sau mai multe Safebox-uri. Din ce am inteles un safebox=un user al sistemului de operare, asta inseamna ca siteurile chiar nu au nici o treaba unele cu altele. Am mai avut ceva WordPress-uri la alt provider si cand s-a virusat unul, s-au virusat toate.

2 Likes

Cu mențiunea că lucrezi la / ești ownerul webrahost :slight_smile:

ps: știi că poți să-ți prezinți oferta în mod direct, gratuit, fără a te da client, da? Poți chiar să oferi conturi de test doritorilor…

5 Likes

5 posts were split to a new topic: Pot folosi moderatorii adresele utilizatorilor de email?

Dezvaluirea acestui lucru ar pune in dezavantaj serviciile lor, care s-ar putea sa fie bune, insa metoda de promovare nefericita le pune intr-o lumina negativa. Poate ca un mesaj privat de atentionare ar fi fost mai potrivit.

Ca un argument in favoarea lor este ca serviciul este oferit de o firma de dezvoltare care a dezvoltat printre altele o platforma de facturare in cloud foarte buna, mult inainte de cunoscutul Smart Bill:

1 Like

Posibil că un cartonaj galben intermediar ar fi putut fi o alternativă (şi sunt de-acord că dezvăluirea nu e neapărat reprezentativă referitor la calitatea serviciului) dar, având în vedere simplul fapt că toată dezvăluirea putea fi uşor ocolită printr-o banală autentificare cu Google, cred că unul roşu e o consecinţa firească :slight_smile:

1 Like

A post was split to a new topic: Cât de relevant mai este hostingul în România?

De aproximativ 1 an de zile sunt clientul celor de la THCservers. Raportul calitate/pret este unul foarte bun. De asemenea ofera o multitudine de caracteristici interesante plus suport 24/7.

1 Like