Intoarcere in RO - găsesc un salariu mulțumitor?

Pentru IBM am fost contactat numai de firme terte, as fi fost angajatul lor, dar in sediul IBM/clientului IBM. Salariile nici nu atingeau 3000 EUR, pt Senior Dev cu 8 ani experienta si certificare.

Edit1: Din ce am inteles de la prieteni care lucreaza acolo, una dintre pozitii nici nu era pe intranetul IBM. Am fost contactat de vreo 3 firme, in 2 luni, iar proiectele IBM (2) erau aceleasi. In Bucuresti

Edit2: Stiu pe cineva care s-a angajat cu 2 ani experienta, la IBM pe un salariu putin sub 2k

1 Like

Din pacate compania nu lucreaza cu contractori.

Cand am plecat din IBM aveam 5k net, ca IBMer. Stiu ca daca esti la IBM ca subco nu se dau salariile astea.

Normal. Preferati sa platiti taxele pentru salariati, etc. Inteleg. De fapt, nici eu nu fac contracte cu de-astia din Romania, dar pentru 6K parca as face o exceptie :slight_smile:

Plus ca par a fi abureli. E usor sa arunci cu sume de-astea din tastatura… ce zice Emanuel e mai credibil si conform cu prospectarile pietei facute de catre mine. Da, o multinationala de exemplu poate plati foarte mult, dar pozitii de management, nu de dezvoltare software.

Crezi ce vrei.

Sigur ca da. Si scriu ce vreau. De exemplu, pe-aici se angajeaza absoventi fara experienta direct cu 10K/luna. Na, evidenta anecdotica, acum toti o sa ceara cel putin 20K la angajare, pentru ca merita :slight_smile:

1 Like

Diferenta este ca eu am spus pe bune, iar tu aburesti.

Sper că vă dați seama că:

  1. Am deraiat rău de tot discuția inițială;
  2. S-a ajuns la ba da/ba nu/ba știu/ba nu știi. Suntem la un pas de „ba p’a mă-tii” :slight_smile:

Dacă la primul punct suntem OK, că discuțiile s-au dus într-o direcție bună (cred eu), la al doilea punct nu mai e OK.

Așadar:

  • Dacă emiți o opinie, acceptă și faptul că e posibil ca cineva să nu fie de acord cu tine sau să nu te creadă;
  • Dacă nu ești de acord cu o opinie, ori vii cu un argument ori te abții.

Ce ziceți, putem să fim un pic maturi în discuții?

Mulțumesc.

5 Likes

Ok, demonstreaza angajandu-l pe George. Sa nu uitam de unde a plecat discutia.

Draga @dans,

Hai sa clarificam un lucru - ce spui tu este verosimil, dar si ce spun ceilalti - la fel. Spunea cineva ca multe proiecte se retrag din RO - este adevarat - de aici din UK asa se vede realitatea IT-ului Romanesc. Dar sa
trecem peste aceste aspecte/realitati si sa revenim la ideea initiala: unii dintre noi nu sunt in tara, altii nu privesc cu ochi buni o relocare in Buc., decat poate pentru beneficii substantiale - deci, de dragul nostru, de dragul Romaniei, din patriotism, etc. - incearca sa ai alta viziune si sa schimbi abordarea, si anume: ce te costa sa pui un proiect didactic (code snipped, small tasks, et.), experimental, de test pe GitHub, la care sa contribuie cine vrea (repo. cloning, etc.). In felul asta revolutionezi si stilul defectuos de recrutare - prezent in multe companii…
P.S.
Gandeste adanc, deschide-ti inima si nu ma(ne) judeca prea aspru :slight_smile:

1 Like

La ultimele 2 companii unde am lucrat ponderea a fost de x4 si x5 in cifra de afaceri(declarat la ANAF). x10 - personal - mi se pare prea mult. Dar si sub x3 mi se pare nesustenabil pentru companie.

De putut se poate, suma nu e foarte mare, dar nu conteaza ce se poate, conteaza ce poti face tu, ce oferte gasesti TU.

Cum definim ce inseamna maturitatea in discutii? Fiecare discuta in felul sau.

10K/luna brut nu e asa mare pentru un absolvent cu baze solide, ager si pasionat. 10K net pentru cineva care e absolvent fara experienta nu mi se pare realist, decat daca, chiar fara experienta, are baze foarte solide si o cunoastere foarte buna a tehnologiilor, chiar daca nu are experienta de lucru in sine, dar ar fi o exceptie.

Diversi “antreprenori” te contrazic. Sunt exact ca multi din afara, care cauta programatori cu 10$\h pe upWork, ei nestiind cum functioneaza la nivel de baza macar comunicatia dintre web-browser si server, serverul pentru ei fiind laptop-ul.

Poftim o alta statistica:
“Manager IT 10.175 lei”

La steluta din articol mai pun si eu o alta steluta, aia cu media vs mediana. Nu de alta, dar in Romania exista si salarii uriase care salta binisor media. Nu o sa explic cum si de ce.

Adica nici macar media la ‘Manager IT’ in zona ‘Silicon Valley’ de Africa, pardon, Romania, nu e ceva impresionant. Daca iti imaginezi ca managerii astia vor suporta vreun moment ca sa aiba subalternii salarii mai mari decat ei, ei bine, vise.

1 Like

mi-am luat popcorn de cand am vazut tiltu.
sunt dezamagit ca n-a amintit nimeni de ala cu salariul de 8000 E.

ontopic, se poate, dar depinde ce e pe piata la momentul in care cauti, in alte orase decat bucuresti/cluj/tm e mult mai greu.

5 Likes

Se pot multe. Se poate si peste 100000 euroi/luna. https://www.digi24.ro/stiri/economie/147-000-de-euro-cel-mai-mare-salariu-din-romania-404359 Dar cand vrei sa te intorci in Romania, nu te uiti dupa outliers, te uiti la statistici relevante.

Nu vrei sa-ti petreci toata viata cautand dupa jobul ala care plateste la extrem, nici chiar daca esti extrem de bun. Salariul nu e intotdeauna o reflexie a calitatii individului, de multe ori prostii cu tupeu pot sa ia mai mult. Plus ca mai trebuie si o doza de noroc.

Recomandarea mea ar fi, pentru cineva care n-are de lucru si vrea inapoi in inapoiata Romanie, sa renunte la ideea angajarii, sa-si faca conexiuni prin Strainezia (conteaza mult!) si cand se intoarce sa-si deschida o firma. Apoi poate isi trage un titlu pompos din IT, isi da un salariu de peste 10000 euroi/luna, ca sa se poata zice ca ‘se poate’ :slight_smile: Sau de ce nu, daca e de succes, peste 100000, sa salte media un pic in zona, ca sa creasca pretentiile, ca ‘uite ce mare e media’.

2 Likes

@anon31094663 Si uite asa, pac pac, esti patron, iti dai singur 10 kile de coconuts pe luna. Ce simplu e! Ma bucur sa am sansa sa citesc solutii atat de deodebite si unice.

De ce nu? Daca poti ca salariat, cu atat mai mult poti ca patron, cu conexiuni prin vest :slight_smile: (sper ca de data asta ai vazut smile-ul)

well yea, ideal e sa traiesti aici pe salariul de acolo. convingi firma sa deschida o filiala :slight_smile:

1 Like

Se merita sa aplici la UIPath din Bucuresti? Sa lasi UK pt. acest unicorn romanesc?