Jurnaliștii sunt invidioși pe IT-iști

Tu ai, ca mulți alții, o eroare de logică, hasty generalisation, pe care o folosesti când vrei sa denaturezi ceva, in cazul nostru românii care vor salarii mari, dar individualizezi când îi compari pe români cu o persoană, gen Peter Shirley, de parca toți cu aceeași naționalitate ca Peter sunt foarte buni pe lânga românii jalnici care nu au pe nimeni apropiat de nivelul lui Peter.
Atâta timp cât există români care primesc salariile alea mari pot să consider că firmele străine le apreciază valoarea, valoare pe care tu ai considera-o prea mică pt ce salariu au.

Probabil ca nu intelegi diferenta dintre afirmatie si negatie.

Dar simte-te obligat sa dai exemple de romani care dupa 5-6-7 ani de experienta au primit titlul de ‘distinguished’ in vreuna din firmele alea prezentate in link-ul ala, de parca ar fi fost relevant. Si ai face bine sa dai multe, pentru ca s-a afirmat generic, ‘poti’. Sa vedem ca chiar e o posibilitate pe bune, nu un noroc chior stil jucat la loterie. Ca si asa ‘poti’ deveni bogat.

Desi aici s-a inceput cu situatia din Romania, nu din USA, care intamplator e o putere mondiala din multe puncte de vedere, asa cum ar ‘putea’ si Romania… in vise. Sigur ca e misto sa comparam, doar e foarte comparabil. Romania are acelasi numar de locuitori, aceleasi sume se vehiculeaza prin economie, Romania e a doua putere militara mondiala, in curand declaram razboi USA si castigam clar (pentru ca ‘poti’) si vom fi chiar primii. Nu, nu e o supraestimare, si sa zici ca e, e ‘hasty generalization’ :slight_smile:

Ori câștigi mai puțin decât ai vrea (pt valoarea ta), ori ți-e ciudă că unii mai “proști” decât tine câștigă mulți bani. Postarea ta anterioară e un pic de straw man fallacy.

2 Likes

Sa bage un admin un split topic pe aici.

Da, castig mai putin decat as vrea, as vrea sa castig un miliard de euroi. Pe secunda :slight_smile:

Serios, ce fel de ‘straw man’? Unde e omul ala de paie, cand subiectul a fost deschis relativ la Romania?

Dar hai sa facem paralele in continuare, sa ne imaginam un Ghita Sugebergu de Romania, student la Vasile Goldis, care face el un site pentru studenti, numit CarteMecla. Urmeaza o euforie intreaga, urmarea o stiti cu totii.
Sau un Bilu’ Poarta de Romania, care isi face el o firma privata ‘de apartament’, apoi primeste aprobare de la Partid ca sa mearga sa trateze cu IBM… ok, stai ca numai prin declararea unor intentii de genul ala bietul Bilu’ ar fi infundat puscaria…
Sau poate niste ‘studenti’ la un curs de-ala minune care pentru cateva mii de euroi te plaseaza in exact aceeasi pozitie ca studentii la doctorat de la Stanford, ca sa deschizi goagalul romanesc, ce va fi folosit de lumea intreaga…

Cat despre plecatul in afara, pleaca si oameni buni, pleaca si hoti si cersetori. Iar o prostituata de lux castiga chiar mai mult, envy that!

1 Like

@anon31094663: man, am înțeles, tu ești mult peste noi, restul plebei.

Dar pentru că în fiecare discuție la care participi ajungi să atingi aceleași idei eu zic să iei o săptămână pauză.

Nu este o decizie luată (doar) pentru această discuție ci pentru toată activitatea ta de pe forum din ultima vreme.

10 Likes

Imi plac ideeile lui, doar ca le spune intr-un mod rautacios si cred ca are ceva care-l doare de se exprima asa. Fii pozitiv, zambeste :slight_smile: @anon31094663

1 Like

Man, omul e chiar legit, intrati pe contul lui de github, nu face formulare html si ne troleaza pe noi, deci cam avem ce sa ascultam la ce zice chiar daca e mai condescendent si excentric.

Ok.

  • Ce zice articolul? Ca programatorii sunt laudarosi si vor bani multi.
  • Ce zicem noi aici? Ca suntem buni si meritam banii aia plus ca oricum sunt anunturi cu sume bune.

Atunci, a aplicat cineva chiar si asa in treacat? Sau doar ne uitam si vorbim de struguri?

3 Likes

Știu, i-am și spus că îi apreciez cunoștințele, problema este în modul de expunere al ideilor :slight_smile:

5 Likes

Faptul, discuția a degenerat la eternă problemă.

Vroiam doar să văd dacă au și alții senzația că e o bulă, pentru că mie nu mi se pare. Cererea e masivă.

Într-adevăr în ultimii ani datorită reputației că se fac bani s-au băgat mulți în IT care poate n-ar avea ce căuta. Dar când ai de ales intre un om slab sau nimic, e bine și cel slab că măcar ai speranța că progresează. Dacă nu, pierzi contractul și asta este.

Eu nu simt această lipsă fiindcă nimeni nu mă contactează. Poate nu activez unde trebuie (sunt pe LinkedIn, Upwork, site propriu), poate nu am C# și JS cuvinte-cheie. Poate eu nu sunt bun. Dar un lucru e clar, nu aplic la job-uri.

1 Like

Am observat ca daca la LinkedIn accepti 1-2 conexiuni atunci incepi sa primesti in prostie.

Atunci ciudat. Am vreo 200.

Nu la asta ma refer (eu fac cleen-up mereu la lista si ii sterg). Daca azi accept un request in urmatoarele 2 saptamani mai primesc cam 10. Daca la toti cei 10 le dau apoi decline mai primesc doar 1-2 in 2 saptamani.

1 Like

Si eu aveam vreo 200. Nu prea se intampla mare lucru. Erau doar cunoscuti. M-a vizitat un prieten la un moment dat si cand a vazut cate am a zis ca fac ceva gresit. Acum am peste 16k. Tin sa spun ca am un numar consistent de vizualizari si ofertele vin in permanenta. De cele mai multe ori nici nu am timp sa le cites, insa daca vreodata vreau altceva, am optiuni, de cele mai multe ori fara sa fiu eu cel care aplica.

2 Likes

Ce a zis un prieten, fie el și Nostradamus, nu e un argument. De câte ori am acceptat mai multe conexiuni irelevante și wall-ul devenea mai irelevant. Contactele de pe LinkedIn sunt asemănătoare link-urilor din SEO.

De la mesajele alea primite pe Linkedin și până la oferte e cale lungă.

Nu e cale asa lunga pe cat crezi. Am primit multe oferte bune si asa am ajuns la ultimele doua joburi. E adevarat, multe oferte sunt irelevante. P wall nu ma intereseaza ce apare. Nu intru pe Linkedin sa citesc ce e pe wall. Primesc destule oferte sa nu ma intereseze. In general le ignor pana cand este una imposibil de refuzat. Oricum, e mai bine, din experienta mea, sa ai multe oferte decat sa cauti optiuni.

2 Likes

Yeap, it’s a numbers game. Sunt sanse mai mici sa primesti o oferta buna din cateva oferte decat sa primesti o oferta buna din mai multe. Ultimele 3 locuri de munca (e drept, in strainatate), le-am prins prin LinkedIn. E practic un CV public in care:

  • cu cat ai mai multe conexiuni in comun cu recruiteri, cu atat arati mai bine
  • poti primi recomandari punctuale (pentru skills) sau descriptive (free text) de la fosti colegi sau colaboratori - asta tine loc de references atasate la CV
  • poti ajuta fosti colegi pe care ii apreciezi cu recomandari publice
  • poti linkui catre alte resurse despre tine (blog tehnic, cont de stackoverflow, portofoliu, etc), lasi o impresie mai buna

Cat timp nu incepi sa postezi imagini motivationale sau povesti motivationale inventate, n-ai nimic de pierdut (nu ma refer la tine, Ovidiu :slight_smile:).

1 Like

Uneori poti gasi ceva interesant.
Nu tot timpul. Uneori.

Mai trebuie urmarite si persoanele potrivite.