Noua legislatie TVA din UE

vatmoss
fiscalitate

(Andrei Neam╚Ťu) #1

Cica s-ar schimba legislatia in Uniunea Europeana referitoare la TVA pentru pentru vanzari digitale.

Aparent se strang niste informatii aici .

Voi ati auzit ceva?
Pe scurt, daca vinzi un produs digital sau un serviciu digital catre o tara din UE la o persoana fizica atunci va trebui sa adaugi la pret TVA-ul din tara de unde este clientul tau.

Pe site-ul acesta am gasit niste detalii care spun asta:

From 1 January 2015, telecommunications, broadcasting and electronic services will always be taxed in the country where the customer belongs*

Tot pe site-ul ala e un tabel destul de usor de urmarit. daca voi sunteti platitori de TVA si vindeti la un alt platitor de TVA din UE, ramane la fel, TVA 0. Interesant e ca daca cineva din afara UE vinde intr-o tara UE atunci va trebui sa adauge TVA din tara UE.

Ciudate modificari.

(Ionu╚Ť Staicu) #2

Dac─â p├ón─â acum mi s-a l─âsat impresia c─â se ├«ncurajeaz─â serviciile intercomunitare, ├«ncep s─â cred c─â cineva a ajuns la concluzia c─â acest lucru nu e bun. ╚śi nu ai cum s─â spui popula╚Ťiei asta, c─â se revolt─â, a╚Öa c─â au ales calea mai simpl─â: complic─â toate procedurile. :dash:

(Andrei Neam╚Ťu) #3

Probabil au ei un motiv dar asta complica mult viata unora.
Cum spunea fata din primul link, in UK ar fi o problema pentru ca multi freelanceri sunt sub plafonul de inscriere ca platitori de TVA. Multi vor trebui sa isi gaseasca contabili pentru a putea raporta corect TVA-ul pentru fiecare tara.

Sincer noi am auzit acum la finalul anului dar sunt convins ca multi vor fi luati prin surprindere de chestia asta si e foarte posibil ca nici institutiile financiare ale statelor sa nu fie prea pregatite.

O sa imi intreb si eu contabilul azi.

(Victor Stanciu) #4

Cateva observatii in romana am gasit si aici.
Avem aici lista cu toate cotele TVA aplicate in statele membre, inclusiv la ce categorii de produse/servicii sunt reduse pe fiecare stat.

(Andrei Neam╚Ťu) #5

O chestie ingrijoratoare din articolul ala:

1. Inspectiile fiscale din alte state membre? Da, este probabil ca A sa fie verificata de autoritatile fiscale ale altor state membre pentru ca, nu-i asa, colecteaza TVA datorata acestora.

Si eu nu am mai inteles o chestie, tva-ul colectat pentru alte state din UE e la gramada cu tva-ul din ro? Adica se mai poate reduce suma de plata prin cheltuieli sau tva-ul acela se tine separat?

(Victor Stanciu) #6

S-au publicat si in Codul Fiscal prevederile. Art 152^5, valabil de la 1 Ianuarie 2015.

(Andrei Neam╚Ťu) #7

TL;DR e o declaratie separata si se plateste intreaga suma datorata in alte tari intr-un cont separat la Trezorerie.

(adrian) #8

what? obligat de catre cine? nu face sens ce zici.

(Andrei Neam╚Ťu) #9

NON-EU BUSINESSES supplying:
2. Consumer in the EU (telecoms, broadcasting or electronic services)
Must charge VAT in the EU country where the customer belongs.

Daca tu intelegi altceva din asta te rog sa imi spui :smile:

(adrian) #10

vad, dar e dubios. cum se regleaza tva-ul cu o companie din Tanzania care factureaza un client din UE si ce parghii ar avea sa-l oblige pe furnizor sa aplice o astfel de taxa care in tara lui nici nu are cadru legal?

(adrian) #11

mai zic si astia cate ceva.

(Ionut Moldoveanu) #12

F***ers! :expressionless:

(Ionu╚Ť Staicu) #13

Deci e posibil ca un offshore să nu fie chiar atât de exagerat? :blush:

http://devforum.ro/t/firma-in-romania-vs-firma-offshore/544

(Ionu╚Ť Staicu) #14

You will not be able to use PayPal Add to Cart buttons, a simple ÔÇťPay with StripeÔÇŁ form for purchase of digital products

Discu╚Ťii ╚Öi comentarii: https://news.ycombinator.com/item?id=8680033

Nu ╚Ötiu de ce, dar eu ├«n╚Ťeleg cam peste tot c─â este vorba de produsele digitale (e.g. c─âr╚Ťi, muzic─â, SaaS), nu ╚Öi de servicii per se (i.e. contract de colaborare). Caz ├«n care, sunt probleme doar ├«n cazul ├«n care ai un start-up prin care vei vinde ceva.

(Ionu╚Ť Botizan) #15

În directivele de la UE cam așa zice.
Problema e c─â ai no╚Ötri trebuie s─â interpreteze directivele ╚Öi s─â formuleze textul legii care se va aplica la noi ╚Öi distrac╚Ťia aici ├«ncepe: pro╚Ötii no╚Ötri nu ╚Ötiu s─â fac─â diferen╚Ťa ├«ntre produse digitale ╚Öi servicii, a╚Öa c─â au catalogat totul ├«n ÔÇťservicii informaticeÔÇŁ, ceea ce are un spectru foarte larg ╚Öi le cam include pe ambele. Noi, ca cet─â╚Ťeni rom├óni, trebuie s─â respect─âm legile Rom├óniei (La Mul╚Ťi Ani!) a╚Öa c─â, de╚Öi ├«n restul UE directivele se vor aplica probabil doar la produsele digitale, noi va trebui s─â le aplic─âm peste totÔÇŽ

(adrian) #16

am asa o presimtire ca toata treaba asta o sa fie un major fuckup.

(adrian) #17

de la skype:

Modific─âri legate de TVA pentru clien╚Ťii din UE
Buna ziua,

De la 1 ianuarie 2015 vom aduce unele modific─âri ale modului ├«n care percepem TVA pentru clien╚Ťii reziden╚Ťi ├«n Uniunea European─â (UE).

Ce se schimb─â?

De la ├«nceputul lunii ianuarie a anului 2015, va fi aplicat─â valoarea TVA din ╚Ťara dumneavoastr─â de re╚Öedin╚Ť─â (├«n prezent percepem TVA de 15 %).

În plus, este posibil să existe o mică creștere a tarifelor apelurilor preplătite.

Cum va fi afectat abonamentul meu Skype la reînnoire?

Dac─â ave╚Ťi un abonament Skype cu re├«nnoire, dup─â 1 ianuarie 2015 plata dumneavoastr─â va include TVA la valoarea din ╚Ťara dumneavoastr─â de re╚Öedin╚Ť─â.

Exemplu pentru o ╚Ťar─â cu TVA de 20 %:

Înainte 1 ianuarie 2015, un abonament costa 5,75 EUR (5 EUR abonament plus 0,75 EUR TVA 15 %).

După 1 ianuarie 2015, același abonament va costa 6 EUR (5 EUR abonament plus 1 EUR TVA 20 %).
Pute╚Ťi actualiza set─ârile abonamentului ├«n orice moment autentific├óndu-v─â la contul dumneavoastr─â.

Avem adresa dumneavoastr─â corect─â?

Pentru a v─â asigura c─â pl─âti╚Ťi TVA la valoarea corect─â, v─â rug─âm s─â verifica╚Ťi dac─â avem adresa dumneavoastr─â actual─â. Pute╚Ťi s─â verifica╚Ťi ╚Öi s─â actualiza╚Ťi adresa actualiz├ónd detaliile contului dumneavoastr─â.

Pentru mai multe informa╚Ťii despre aceast─â modificare a TVA, v─â rug─âm s─â citi╚Ťi aceast─â sec╚Ťiune de ├«ntreb─âri frecvente.

(Ionu╚Ť Staicu) #18

(adrian) #19

stie el ceva, ce nu intelege este ca problema e la colectare.

(adrian) #20

http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/infotva/Ghid%20M1SSromana.pdf

si ceva oficial de la ministerul de finante.