Procesatori de payment in Romania

@vladC: Din păcate nu mai țin minte exact, undeva între două săptămâni și o lună parcă în cazul meu, dar știu că ei se lăudau că durează mai puțin de obicei, iar poate între timp au mai optimizat procesul.

Legat de ToS, știu că am căutat în mai multe surse la momentul ăla.

  • Cei de la Automattic (autorii Wordpress) îți dau dreptul să iei ca punct de plecare termenii lor.
  • Și pentru Privacy Policy la fel.
  • Poți să copiezi și de la Newtrien ce vrei tu.
  • Există pe net și câteva generatoare de ToS și Privacy Policy, caută “terms of service generator”.
2 Likes

Salutare tuturor!

Intentionez sa vand cursuri online pe piata internationala si as aprecia sfatul vostru privind alegerea unui procesator de payment care ofera si merchant account. In principiu ma intereseaza si plati recurente si as prefera sa fie o solutie care sa se integreze in WordPress cu un efort de programare cat mai mic (nu sunt programator). As vrea sa accept plati prin credit card si PayPal. Orice sfat este binevenit, iar daca ma poate ajuta cineva la integrarea unei solutii de payment in site, sunt interesat.

Multumesc anticipat

la paypal te-ai uitat?

1 Like

PayPal ma tine in asteptare de 3 saptamani sa-mi ridice limita pe cont. In afara de asta am auzit o gramada de chestii nasoale despre ei, conturi blocate, etc. Am tras cu ochiul la Paymill…si mi se pare mai profi…la fel si Braintree, care e tot al lui Paypal, dar nu inteleg cu ce e diferit. Ce parere ai?
Multumesc

Azi, în timp ce implementam pentru un client, am aflat că Avangate nu suportă downgrades la subscriptions.

Și uite d-aia prefer să implementez eu sistemul de subscriptions, și să folosesc procesatori strict pentru plată și atât. Pentru că - pe lângă vendor lock-in, și întreaga suită de alți factori (cum ar fi starea deplorabilă a documentației în cazul Avangate) - invariabil te lovești de un feature care ție ți se pare necesar, dar procesatorul nu îl suportă. So anyway, bine de știut, dacă downgrade-urile sunt un feature la care țineți, Avangate nu are soluție momentan.

3 Likes

the only direction is UP. :))

Sau OUT, d-aia e nasol. Unui client căruia nu îi dai opțiune de downgrade începe să îi facă cu ochiul opțiunea de “fuck you, îmi închid contul de tot atunci”.

2 Likes

da, nu-mi pot da seama cum sa folosesti un sistem de subscriptions cu upgrade dar fara downgrade.
or fi facand unsubscribe si subscribe again la un plan mai mic, dar e ca naiba daca vrei la jumatea billing cycle-ului.

da, eu am facut cu oprit subcriptia veche si facut alta noua

  • informatia ca odata facut downgrade, pierzi banii diferenta

De ce nu se schimbă de la finalul ciclului curent de facturare?

nu merge prin API sa “programezi” cand sa se termine una si sa inceapa cealalta
teoretic se poate pe partea de cod dar erau prea desincronizate chestiile in cazul asta si posibil sa dau de bug-uri greu de reprodus

Cron job pe serverul tău cu o zi înainte de expirarea subscripției sau cum se poate da cancel fără să ia banii automat + crearea noii subscripții? De ce n-ar merge? :smiley:

am intrat in 2016 …
stiti cumva daca cei la MobilPay si-au mai imbunatatit interfata si serviciile ?

as dori sa deschid un magazin online si nu stiu ce solutie sa folosesc tinand cand ca cei de la PayU nu mai accepta clienti noi aflati la inceput de drum :frowning:

ce recomandati ?

Interfata nu dar au scazut comisionul pe tranzactiile cu cardul. Nu stiu daca in general dar eu am primit un mail in decembrie cu 0.99% comision + 0.3 RON pe tranzactie cu decontare la 3 zile. Parca inainte era 1.7%. Nu mai tin minte.

si o recomandare cu cine mai merita lucrat inafara de PayU ?

Euplatesc, Mobilpay, Librapay.

Poate scaderea respectiva are legatura cu reducerea TVA-ului la 20%…

Buna seara, ma poate ajuta cineva cu un contact a celor de la Paymill. Multumesc

ce dubios ca n-au un formular de contact vizibil.

e unu in https://www.paymill.com/en/faq mai jos, send request

@AdrianBasalic Zici că ai încercat Braintree… N-ai avut probleme când ai creat contul? Cum a mers la tine?

Eu tocmai am creat un cont, am trecut prin pașii ăia inițiali de configurare, cu datele companiei (P.F.A.-ului în cazul meu), adrese, cont bancar & shit, confirmat adresa de e-mail și telefonul iar apoi… Pauză! Cică am terminat tot ce era de făcut, dar nu mai pot vedea nicăieri datele mele, lipsesc chestii care în sandbox apar (management utilizatori și API Keys) și pur și simplu îs blocat. Parc-aș fi prost; habar n-am ce să fac în continuare… Trebuie să aștept să-mi verifice ei contul acum să mai activeze ceva sau ce naiba?
Să nu mai zic că aș fi vrut și integrarea cu Paypal, dar prin articolele de la “Support” am găsit că trebuie să am Merchant Account la ei și că you’ll need to fill out an application for one, dar nu zice nicăieri unde-ar trebui să intru să aplic pentru unul și ce implică asta!

Poți să-mi zici la tine cum a mers treaba?

Mulțam!