S-a intensificat numărul concedierilor/tăierilor de costuri sau mi se pare?

Well, perhaps.

Nu e o regula firma serioasa ==> marim salariile cf inflatiei. Sunt multi factori de luat in considerare. Sa ti angajatii “engaged” e clar unul dintre factori, dar nu singurul.

Chestia de mai sus “trebuie” facuta in ideea ca e foarte usor pentru un programator sa gaseasca o oferta mai buna si tot sigura. Care in principiu a fost cazul in ultimii 5-7 ani. Tinutul pasului cu inflatia era mai degraba minimul ce trebuia facut de o companie care voia sa fie competitiva. Piata se misca mult mai repede.

Dar sunt firme la care e greu de gasit oricum o “alternativa”, si apoi piata in general se reaceste. Si chiar o miscare spre ceva “mai bun” e riscanta. Poate au layoffs la o luna dupa ce te angajezi, poate proiectul se anuleaza si lucrezi in alta parte, poate stock se duce in jos si nu e asa de bun pachetul cum credeai :person_shrugging:

Pune-te in locul CEO-ului sau CTO-ului unei companii. Daca e o situatie economica mai sumbra si nu sti cum o sa arate 2023 din punct al venitului, si daca oricum lumea nu pleaca pentru ca nu e o alternativa clar mai buna ce ai face? Ptr. companii in IT personalul e marea parte a cheltuielilor. Asa ca maresti cheltuielile cu 15% ca sa …?

3 Likes

Pai nu-i chiar o “logica”. Chiar incercam sa arat ca raportarea la finantele personale nu e ceva realist ptr. o companie.

Inca un exemplu → ai un copil → cheltuielile cresc → compania compenseaza?
Alt exemplu → iti iei masina noua → cheltuielile cresc → compania compenseaza?
Exemplu global → cresc taxele → net-ul scade → compania compenseaza?

Piata muncii dicteaza comp-ul pana la urma. Clar e influentata de inflatie, sau alti factori de tara, dar nu numai.

Pai situatia asta o sa ramana valabila in continuare in Romania, vor fi niste firme de top care platesc f bine si de acolo nu prea se pleaca iar restul vor cauta sa-si pastreze angajatii prin diverse metode, in functie de cat isi permit.
Topicul cu inflatia este de interes pentru toata lumea, deci mi se pare normal sa se nasca o astfel de intrebare, indiferent de situatiile din alte tari si cu atat mai mult intr-o tara ca Romania unde inflatia a ajuns la 15%.
Tu zici ca piata se raceste, dar aspectul asta inca nu e vizibil in Romania. Acelasi stress a fost la inceput de pandemie cand s-au intamplat chiar situatii descrise de tine (om care a schimbat firma si a aflat cu o zi inainte sa inceapa ca job-ul lui nu mai exista). N-a tinut mult situatia asta si multi oameni s-au simtit foarte confortabil sa schimbe firma in pandemie.

Situatie economica naspa a fost si in 2018 cand s-au transferat contributiile de la angajator la angajat si in cazul celor scutiti de impozit a fost nevoie de aprox 10% marire ca sa ramana cu acelasi salariu net. Mai toate firmele au cautat si au gasit solutii atunci pentru a acoperi diferenta.
Or fi cheltuielile cu angajatii cele mai mari in companiile de IT, dar de acolo vine si profitul companiei. Nu-s CEO sa cunosc toate detaliile, dar ma astept sa existe unele rezerve pentru zile negre, sa existe un risk management facut mai profesionist. Deci da, pot fi conditii in care maresti cheltuielile cu salariile ca sa iti asiguri business-ul si in acelasi timp nu exagerezi ca sa ramai competitiv pe piata cu produsele tale. Nu e simplu, de-aia am si pus intrebarea initiala.

Cred ca amesteci exemplele: unele tin de preferintele angajatului (copil, masina noua, casa in rate, etc) si altele tin de conditii externe pe care nu le poate influenta direct angajatul (taxe, inflatie). Inflatia iti afecteaza tot venitul.

Si ca sa joc si eu avocatul diavolului, am avut destul de recent deflatie in Romania, daca firmele “trebuie” sa creasca salariile cand e inflatie, nu ar fi corect sa le si scada cand e deflatie?

1 Like

Inflatia nu e altceva decat o taiere de salariu.
In loc sa iti spuna angajatorul ca iti taie leafa cu 15% din cauza ca suntem in criza economica, ti-o mentine la fel in ciuda inflatiei.

Economia nu are cum sa se regleze marind salariile direct proportional cu inflatia.

Cand a inceput pandemia au fost o gramada de firme care au impins in campanii de PR cu “Donam suma x pentru dotarea spitalelor cu aparatura de Covid” sau “Donam pentru bolnavii de Covid” ca mai apoi sa se trezeasca ca situatia e groasa si ca sunt nevoiti sa dea oameni afara.
Poate de data aceasta vor gestiona situatia mai bine.

3 Likes

Situația reală e puțin diferită. Combustibil scumpit (implică prețul alimentelor scumpit), utilități scumpite, dobândă mărită. Nu știu pe cine ocolește chestia asta. Deci nu pui deoparte 300 și cheltui 700, cheltui 700 și pui deoparte 300. Pentru că inflație, cheltui mai mult de 700 și pui deoparte ce rămâne.

Nu știu exact cum se calculează inflația oficială, dar da, e interesant de văzut care impactul ei asupra bugetului personal.

Eu vad lucrurile in felul urmator:

  • Caz 1 - lucrezi pentru un startup care a luat 4-5 runde de finantare, poate chiar merge pe pierdere pentru ca a dorit crestere mai rapida, probabil nu o sa vezi marire in perioada urmatoare
  • Caz 2 - lucrezi pentru big tech/medium tech. Unele sunt in hiring freeze pentru ca au proiectii negative. Mai degraba as zice ca nici la astia nu o sa primesti marire in urmatorul an.
  • Dar mai este un Caz 3 in care personal ma aflu dar na…asteptarile mele sunt cel mai probabil diferite de ale angajatorilor. Si anume, lucrezi la o companie care are produse sau servicii direct afectate de inflatie. Compania a marit preturile/tarifele in ultima perioada. Nominalizez companii de energie(eon, engie, enel, omv) sau mari lanturi de super/hiper market gen lidl, kaufland, auchan, metro. Am incercat sa nominalizez companii care au un departament IT insemnat la noi in tara.

Inteleg perfect de ce o companie care se incadreaza in cazurile 1 si 2 nu vor mari salariile. Dar cele din cazul 3 cred cu tarie ca ar trebui sa o faca. Nu stiu daca e logic, moral, etic, legal. Nu prea conteaza sa fiu sincer. Dar imaginati-va ce este in mintea unui angajat OMV care nu va primi o indexare a salariului cu inflatia(macar) desi compania pentru care presteaza a inregistrat venituri(si profit) record in ultima perioada.

P.S. Caz 4 - Esti freelancer, probabil nu o sa primesti marire nici de la Dascalu :stuck_out_tongue:

5 Likes

Majoritatea alimentelor de bază s-au scumpit cu 50-100% in ultimii 1-2 ani. Aceeași făină pe care o luam cu 3.5 lei (delizia 550) acum bate spre 6-7 lei. Cartofii, ceapa, uleiul, zaharul etc sunt in aceeași situație.

Să nu mai spunem despre electricitate, gaze, benzină…

5 Likes

Nu e chiar realist modul în care pui problema cu cele 3 cazuri.

Asta incerc sa zic de 20 de mesaje in thread încoace.

Pentru setarea salariilor companiile se iau după piata. Decizii de cresteri salariale sau necresteri salariale, chiar daca sunt prezentate că cost-of-living adjustments, până la urmă, rațional, au tot mișcările pietei

Ne place, nu ne place, sau e “corect” sau “unfair” e alta discuție.

Depinzând de cum merge piata, in toate trei situațiile prezentate de tine poate să crească sau nu salariul la oameni.

3 Likes

Salariul unui dev nu este setat de piață, aceasta având un rol minor. Piața reglează prețurile, în teorie, atunci când actorii au acces la informații în mod egal. Salariul unui dev este setat de o negociere în care, de cele mai multe ori, una dintre părți are informații mai multe și o putere de negociere mai mare - uneori compania, alteori candidatul. Ăsta e motivul pentru care salariul nu este specificat în anunțuri și pentru care candidații uneori mint. Știu cazuri în care, după negociere, în aceeași companie, cu aceleași skill-uri și pentru aceleași responsabilități, diverși candidați au negociat și obținut salarii între x și 4x.

Lucrul ăsta este valabil pentru majoritatea joburilor white-collar. Pentru blue-collar, rolul pieței în setarea salariului se poate apropia de cel pe care îl are în setarea prețului grâului.

2 Likes

Eu nu contest ca salariile sunt fixate de piata.

Eu incerc sa zic doar ca e frustrant pentru un om care lucreaza pentru o companie care tocmai a inregistrat profituri record sa nu i se mareasca salariul in acel an macar cu inflatia. Iar fustrarea asta se va traduce in atritie, quiet quitting, lipsa de engagement, and so on.

Omul de rand nu prea intelege mecanismele pietei. Daca maine ar exista 2 milioane de devi in Romania, salariile ar fi la o treime din cat sunt acum. Asta e clar.

1 Like

la mine s-a oferit o marire salariala de 3% (in lei este echivalentul unei sticle de vin premium). Asta in conditiile in care firma a facut profit mult, mai ales pe perioada pandemiei si ca am primit feedback excelent. Comparativ cu piata, sunt underpaied - asta raportat la experienta mea si aptitudinile mele. Nici daca mi-ar creste salariu cu inflatia nu ar fi mare lucru.

Solutia e una singura man. Nu o mai zic ca o stii si tu :grinning:

Problema mea este ca majoritatea companiilor procedeaza similar. Apoi sa vaita ca nu gasesc sau nu reusesc sa retina oamenii. Dar asta e alta discutie.

3 Likes

dap, angajatorii sa tina pasul cu inflatia. si nu mai avem inflatie.

da man, stiu :blush:

Cum citesc eu ce ai scris:

  • Floki: salariile pentru devs nu se setează via mecanisme de piata
  • Tot Floki: in schimb se setează via … și descrii în esență un mecanism de piata

:smiley:

In fiecare piata actorii au informații incomplete. Cumva asta e ideea. Ai o piata că să stabilești valoarea unui “ceva” când există mulți actori fiecare cu informații incomplete.

Tocmai, zic că la white collar și la devs in particular ai o groaza de informații de ambele părți. De la unelucram, Glassdoor, levels.fyi, forumul asta, Dascălu, etc informează mult mai mult decât pentru mineri sau lucrători în agricultură.

2 Likes

Totally agree with you. Eu zic doar cum vede compania situația. Like … Don’t expect changes if the market doesn’t support it. Regardless of macro situation.

Sau mai bine zis, daca “piata personala” nu are suport pentru schimbări.

Negocierea (tocmeala) nu este un mecanism de piață. Unii înțeleg prin piață un birou (fizic sau virtual), alții un sistem mai complex. Important e să nu vorbim de una lăsând impresia că ne referim la alta.

E o decizie extreeeem de grea sa cresti pretul serviciului. Daca firma nu mai e competitiva dupa asta si pierzi jobul cu totul? E mai bine un salariu inexistent decat unul neactualizat?

1 Like