Salariu de 8000 de euro in Romania

salariu

(Ex. Dakull) #41

De curiozitate - de ce nu ai ramas acolo? si nu ma refer strict din prisma banilor.

(Razvan Dragomirescu) #42

Si eu am ajuns dupa 17 ani de freelancing la venituri pe acolo (undeva intre 8000 si 9000 EUR brut pe luna din care platesc dividende). Lucrez de acasa, pentru doi clienti, unul mare in Europa (de unde vin si marea majoritate a banilor) si unul mai mic si vechi in State. Ziua la unul, seara la altul (part-time, ca mai trebuie sa si dorm).

Asta e doar de vreo 2 ani, pana atunci eram pe la 3000 EUR. De ambele proiecte m-am lipit vanzand clientului respectiv un proiect de-al meu (a fost mai mult acquihire - au cumparat softul meu si m-au angajat si pe mine). Celor din EU le-am vandut un sistem de plati offline bazat pe Bitcoin, celor din State o linie de routere mobile 3G (soft + hard).

Deci se poate, cu un pic de noroc si niste clienti afara si o nisa pe care sa nu fie multa lume ca sa poti pune conditii mai avantajoase pentru tine.

Problema vine din faptul ca nu multi au norocul sa fie intr-o conjunctura favorabila, care sa duca la asemenea venituri. Situatii ca aceasta sint mai degraba exceptii.

Este greu sa dai peste clienti din EU, SUA care sa fie recurenti si sa plateasca rezonabil pt ei, dar bine pt un freelancer din RO.

Nu am ramas in SUA deoarece nu mi-a placut tara per ansamblu, valorile societatii. Eram si foarte tanar si, din multe puncte de vedere, imatur.

Din punct de vedere profesional probabil mi-ar fi mers mai bine decat in RO, dar, una peste alta, nu regret ca nu am ramas.

In plus, cred ca americanii sint prea workoholici. Nu au nici un fel de echilibru normal intre munca si viata personala, ceea ce nu mi-a placut. Si relatiile inter-umane erau artificiale, cu o doza sanatoasa de excludere a imigrantilor. Pe de alta parte, privind retrospectiv, era de asteptat, avand in vedere ca eu am locuit in Boston. Blue blood…

(Razvan Dragomirescu) #45

Culmea e ca si eu am lucrat in SUA inainte sa ma apuc de freelancing, m-am intors in 2000. Nu castigam nici pe departe cat un american, aveam salariul de $2400/luna dar aveam toate cheltuielile locative platite de firma (aveau un apartament in Manhattan la 100m de birou si l-am ocupat eu pe perioada cat am lucrat acolo).

La mine explicatia pentru intoarcere a fost foarte simpla - mi-a fost dor de casa, de ai mei. Vorbeam cu maica-mea la telefon si mi se facea dor de zgomotul troleibuzului din Berceni cu care mergeam cand eram copil la scoala… that kind of stuff… Mi-am dat demisia si m-am intors acasa, e drept ca si eu eram foarte tanar atunci si n-am stat sa ma gandesc foarte mult. De New York mi-e dor si acum, n-am vazut in viata mea oras mai “viu” decat ala.

(daniel nanboe) #46

Sunt o gramada de mituri legate de salariile din strainatate. Nu spun ca nu exista exceptii dar in general salarile sunt mult mai mici decat va imaginati iar daca vorbim de salariul mediu si puterea de cumparare atunci lucrurile sunt si mai nasoale.

Puteti verifica statisticile de la Eurostat care sunt publice:
http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/submitViewTableAction.do

Cat despre joburi bine platite in USA si aici exista statistici si cum vedeti programatori sunt in top dar nu chiar asa de bine platiti.

Pe langa un calcul simplu de salariu trebuie de fapt verificata puterea de cumparare in tara in care castigi banii. Daca ai un salariu de 8000 euro in Ro este super tare in Danemarca de exemplu este un salariu bun, si dupa taxe este chiar putin.

Cred ca intrebarea reala este cati programatori produc cod de 27000 euro lunar ca sa merite un salariu de 8000 euro?

(Red) #47

Păi softul pe care l-am scris și din câte pot vedea în baza de date scoate vreo 1500 - 2000 de euro zilnic. Și nici nu e mare chestie, am implementat 2 API-uri foarte-foarte proaste. 90% din muncă era legat de interceptarea erorilor.