Salariu de 8000 de euro in Romania

De curiozitate - de ce nu ai ramas acolo? si nu ma refer strict din prisma banilor.

2 Likes

Si eu am ajuns dupa 17 ani de freelancing la venituri pe acolo (undeva intre 8000 si 9000 EUR brut pe luna din care platesc dividende). Lucrez de acasa, pentru doi clienti, unul mare in Europa (de unde vin si marea majoritate a banilor) si unul mai mic si vechi in State. Ziua la unul, seara la altul (part-time, ca mai trebuie sa si dorm).

Asta e doar de vreo 2 ani, pana atunci eram pe la 3000 EUR. De ambele proiecte m-am lipit vanzand clientului respectiv un proiect de-al meu (a fost mai mult acquihire - au cumparat softul meu si m-au angajat si pe mine). Celor din EU le-am vandut un sistem de plati offline bazat pe Bitcoin, celor din State o linie de routere mobile 3G (soft + hard).

Deci se poate, cu un pic de noroc si niste clienti afara si o nisa pe care sa nu fie multa lume ca sa poti pune conditii mai avantajoase pentru tine.

4 Likes

Problema vine din faptul ca nu multi au norocul sa fie intr-o conjunctura favorabila, care sa duca la asemenea venituri. Situatii ca aceasta sint mai degraba exceptii.

Este greu sa dai peste clienti din EU, SUA care sa fie recurenti si sa plateasca rezonabil pt ei, dar bine pt un freelancer din RO.

Nu am ramas in SUA deoarece nu mi-a placut tara per ansamblu, valorile societatii. Eram si foarte tanar si, din multe puncte de vedere, imatur.

Din punct de vedere profesional probabil mi-ar fi mers mai bine decat in RO, dar, una peste alta, nu regret ca nu am ramas.

In plus, cred ca americanii sint prea workoholici. Nu au nici un fel de echilibru normal intre munca si viata personala, ceea ce nu mi-a placut. Si relatiile inter-umane erau artificiale, cu o doza sanatoasa de excludere a imigrantilor. Pe de alta parte, privind retrospectiv, era de asteptat, avand in vedere ca eu am locuit in Boston. Blue blood…

11 Likes

Culmea e ca si eu am lucrat in SUA inainte sa ma apuc de freelancing, m-am intors in 2000. Nu castigam nici pe departe cat un american, aveam salariul de $2400/luna dar aveam toate cheltuielile locative platite de firma (aveau un apartament in Manhattan la 100m de birou si l-am ocupat eu pe perioada cat am lucrat acolo).

La mine explicatia pentru intoarcere a fost foarte simpla - mi-a fost dor de casa, de ai mei. Vorbeam cu maica-mea la telefon si mi se facea dor de zgomotul troleibuzului din Berceni cu care mergeam cand eram copil la scoala… that kind of stuff… Mi-am dat demisia si m-am intors acasa, e drept ca si eu eram foarte tanar atunci si n-am stat sa ma gandesc foarte mult. De New York mi-e dor si acum, n-am vazut in viata mea oras mai “viu” decat ala.

10 Likes

Sunt o gramada de mituri legate de salariile din strainatate. Nu spun ca nu exista exceptii dar in general salarile sunt mult mai mici decat va imaginati iar daca vorbim de salariul mediu si puterea de cumparare atunci lucrurile sunt si mai nasoale.

Puteti verifica statisticile de la Eurostat care sunt publice:
http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/submitViewTableAction.do

Cat despre joburi bine platite in USA si aici exista statistici si cum vedeti programatori sunt in top dar nu chiar asa de bine platiti.

Pe langa un calcul simplu de salariu trebuie de fapt verificata puterea de cumparare in tara in care castigi banii. Daca ai un salariu de 8000 euro in Ro este super tare in Danemarca de exemplu este un salariu bun, si dupa taxe este chiar putin.

Cred ca intrebarea reala este cati programatori produc cod de 27000 euro lunar ca sa merite un salariu de 8000 euro?

3 Likes

Păi softul pe care l-am scris și din câte pot vedea în baza de date scoate vreo 1500 - 2000 de euro zilnic. Și nici nu e mare chestie, am implementat 2 API-uri foarte-foarte proaste. 90% din muncă era legat de interceptarea erorilor.

isti37 Nu stiu de unde scoti tu cifrele astea dar nu sunt realiste. Felicitari daca ajungi sa castigi asa de mult cum spui dar esti printre foarte putinii care reusec.

Hai sa o iau pe rand ca mi se pare ca traim in universe paralele.

  1. Zici ca in cluj nu cumperi casa fara 300k euro ei bine In Cluj Napoca iti cumperi casa cu 2 camere cu 60mp cu teren 80mp cu aproximativ 70k euro sursa: https://www.imobiliare.ro/vanzare-case-vile/cluj-napoca?id=87287190
  2. Dobanzile in strainatate nu sunt asa de mari ca in Romania, am cunoscut un prieten care a cumparat in apropierea Parisului o casa de 150mp cu 400.000 euro si dobanda era de 1.5% fixa pe toata perioada de 20 ani. Deci omul platea undeva la 1300 euro pe luna pe toata perioada, bine a avut si un aport al lui initial dar era minimul admis de banca. Vezi sursa si uita-te la pretul platit pe luna de 1300euro: https://www.pap.fr/annonce/vente-maisons-lognes-77185-g38610-a-partir-de-100-m2
  3. Costul unui copil ce treaba are aici? Stiu multi oameni saraci care au multi copii si castiga poate intr-o viata 50k euro
  4. Salariul mediu al unui IT-st in Franta in mana este de 3200 euro mai mult sau mai putin in functie de experienta deci nici pe departe 8000euro vezi sursa: https://www.salairemoyen.com/salaire-metier-1586-Informaticien_.html
  5. Salariul mediu NET al IT-stului in Anglia este undeva in jurul la 3000 lire pe luna vezi sursa: https://www.monster.co.uk/career-advice/article/uk-average-salary-graphs
1 Like

Asa am crezut si eu pana am aflat de curand de firma Crossover care chiar plateste $8000 pe luna.
Asta ar corespunde la o rata orara de $50, acestea fiind ore efectiv lucrate (monitorizate prin soft).

1 Like

M-am uitat si eu pe acel site de vreo cateva ori si am vazut salarii foarte mari, chiar peste 10.000 de dolari/euro.
Vad ca alele salarii sunt date unor seniori si persoane in pozitii de conducere(CTO, Vice president of Delivery ops , arhitecti software etc)

Un coleg de la serviciu mi-a spus ca la firma unde a lucrat inainte erau persoane care aveau salarii de mii de euro.

Un salariu de 8000 euro mi se pare mare pana si in Europa de Vest, Statele Unite. Sunt persoane care le iau oricum, dar precis sunt in pozitii de conducere sau sunt super seniori.

Data la care a fost creat acest topic este iunie 2016. La data scrierii acestui raspuns(ianuarie 2018), sunt curios daca s-a schimbat ceva


Asta cu salariile mi se pare destul de subiectiva. Cel putin in orasul de unde sunt(nu Bucuresti) exista persoane care castiga mii de euro doar din chirii.

Nu stiu daca este toata lumea de acord, dar aici mi se pare ca traiesti mai bine cu 2000 de euro decat in alte tari. Acest lucru depinde si de conditiile economice, fiscalitate, nivel de trai etc

2 Likes

Trebuie sa fie cineva și manager, nu putem fi toți executanți…

Aka trebuie sa fie cineva care sa o si incaseze cand nu merg lucrurile.

Exact, executantul nici o data nu o incaseaza :))…

1 Like

wow !!!

Desi nu cred ca plateste acea firma
Pe Quora am gasit urmatorul raspuns

1 Like

Jeez, Crossover arunca anunțuri pe BestJobs de ani buni și abia acum ați văzut?

Era și pe Softpedia o tipa care cică recruta pentru ei. Am întrebat dacă se poate lucra 4 sau 6 ore. Cică nu. Well, good luck să-și găsească oamenii care stau lipiți de monitor 8 ore incontinuu.

3 Likes

Kinda agentie de recrutare care recruteaza pe un site de recrutare

Recrutareception !

Legat de acest aspect

You will paid at most 40 hour a week, even you work 45 or 50 hour, there is no carry over and they are happy to cut your wage if you fall short some week. There is no bonus or occasional gift from company to improve employee morale nothing like that.
There is no paid vacation and you will not paid if you are not working, that’s mean even if you are not well you have to complete your 40 hour to get regular salary means cheap labour with no sympathy whatsoever

In primul raspuns

Cum ai aflat? Problema e ca e in parte reclama. Ar trebui sa mai lecturezi pe net despre firma aia, au fost discutii despre ea destul de aprinse…

Este careva care chiar lucreaza la firma aia si ia atat, sau e doar zvonistica?

PS Nici eu nu am informatii directe, doar din ce-am strans de pe net. Ma gandeam sa aplic dar din ce-am vazut prin discutii, am renuntat.

1 Like
3 Likes

Dude! :rofl: Ai dat reply după 3 ani! Don’t hold a grudge man :slight_smile:

Este subiect nemuritor. :))
Si multe alte subiecte de pe aici tind spre acest numar, cand vine vine vorba de salariu.

3 Likes