Se pregatesc schimbari la regimul microintreprinderilor

37 posts were split to a new topic: Facei pregătiri pentru venituri suplimentare la pensie?

Problema pe care o vad eu este ca apare un dezechilibru in piata din cauza avantajelor fiscale pe partea de pfa/srl iar firmele care platesc prin contracte de munca sunt in dezavantaj.
Mirajul banilor e mare si te trezesti ca angajator ca nu mai gasesti sa angajezi oameni seniori pe piata locala fara sa le dai 50eur/h sau sa lucreze la program de 4h/zi. Am intalnit destule situatii de-astea pe la candidatii cu experienta si putine firme multinationale sunt deschise sa mearga masiv pe colaborari cu pfa sau srl. Pana la urma au venit in Romania si ca sa reduca din costuri. Asa ca ajung sa nu mai poata angaja oameni cu experienta in ritmul cerut de “firma mama”, nu mai pot executa proiecte de anvergura cu angajatii proprii, si ajung incet incet sa creasca costurile pana cand firma mama ia decizia sa se retraga din piata romaneasca pentru ca nu mai meritInca n-am auzit cazuri din astea dar nu exclud in urmatorii ani daca salariile continua sa creasca pentru a tine piept tarifelor pe pfa/srl.

E ok, și prețul caselor crește vertiginos. În curând cu 100 000 de euro pe an îți vei permite doar o garsonieră.

2 Likes

Am un prieten care s-a mutat de la salariu pe CIM la PFA (de la o firmă la alta). Evident, s-a negociat salariul net, iar firmă se ocupă de plata taxelor de pe PFA, care e cu normă de venit. Degeaba am încercat să-i explic că ambele firme cheltuie aceeași sumă, lui îi dădea „am salariul mai mare” la final… Câți sunt în situația asta?

Am avut prieteni care isi luau amenzi pe PFA una dupa alta fiindca nu depuneau formularele la timp, ai optiunea sa iti iei contabil si pe PFA care iti spune cand ce sa depui, dar cine isi ia.

Pe SRL e simplu, vine contabilul si iti zice ca trebuie sa depuna formularele 100,300 pe 0 pana la data de altfel iei avertisment/amenda.

Pe CIM se ocupa angajatorul de tot, depui declaratia doar daca vrei sa dai cei 2% din impozit ONG-urilor.

Exact genul asta de situatii in care se evita angajarea prin folosirea de pfa sau srl trebuie descurajate prin modificari la codul fiscal si prin controale mai dese. Din pacate firme mari practica varianta asta si sunt protejate la controale.

Apropo, cu salariu exista prima casa, care in functie de noroc poate fi sau nu o afacere buna. Eu nu consider un apartament/o casa o afacere buna in mod normal, dar poate fi.

Decat sa platesti prima casa ca si angajat, nu mai bine platesti prima casa din ce obtii in plus din SRL/PFA ? :slight_smile:

La Cluj nu iti cumperi o casa nici cu salariu de 5000 de euro, ca si angajat greu atingi suma aceasta, trebuie facute niste combinatii sa iti poti lua o casa.

A post was merged into an existing topic: Facei pregătiri pentru venituri suplimentare la pensie?

LOL. Încearcă să iei un credit ca PFA/SRL, să ne spui și nouă cum merge.

Poate ca e mai complicat sa faci hartiile, insa prefis bonitatea unui pfa care factureaza lunar de 5000 eur e mai buna decat a unuia care factureaza 1000 (sau are salar de 1000).

Depinde de banca, la unicredit acum mi-am facut cont si chiar mi se pare mai simplu sa ceri credit/overdraft pe contul de firma, se da pe activitatea din ultimele 6 luni sau ceva de genul, doar ca nu e pentru beneficiu personal.

La prima casa ma refeream sa fii angajat, iti iei prima casa si dupa treci pe PFA/SRL (posibil ca angajat pe salariu minim) sau iti iei prima casa cu ajutorul sot/sotiei.

S-or fi schimbat lucruri, dar acum vreo șapte-opt ani situația era așa:

  • doar ~jumătate din băncile de pe piață acceptau veniturile din PFA
  • majoritatea din astea acceptau doar două categorii profesionale: medici și avocați
  • câteva din astea câteva acceptau și restul categoriilor profesionale dar luau în calcul doar un procent infim din venit, gen 10-25%.

Context: aveam nevoie de niște bani și a fost nevoie să mă plimb la toate băncile din oraș de știam toate ofertele. Nu s-a putut.

Referitor la activitatea pe șase luni: ING-ul a ales să ignore că de 2-3-4 ani încasam - în conturile lor - lunar suficient de mulți bani încât puteam acoperi creditul în câteva luni.

2 Likes

In Cj pe vremea aceea dosarele ITstilor mergeau șnur. Pfa cu norma de venit chiar. Ai avut tu ghinion sa nu fie cararea batatorita in alta zona.

Stai să vezi că și dacă ai salariu pe PF, cu CIM, tot tacâmul, tot nu primești pentru că e firma ta, iar tu la firma ta cu CIM nu ești bancabil, dar bine că ai plătit ca fraierul contribuții pe salariu mare…

Creditare pe PFA? :slight_smile: Daca e venit din afara nici nu il iau in calcul. Daca e din tara, iau 50%.

Mie mi-a zis ca trebuie doar sa fiu angajat si ii ok si in propria firma. (La BCR am incercat)

Da… La ING daca o luna ti s-a intarziat salarul nu conteaza ca esti client de 10 ani, au ei un robotel care ia ultimele 6 luni (intrari), altfel nu iti acorda creditul…

1 Like

„Mă bucur că am stabilit un prag care să nu fie de 100.000 de euro, cum era propunerea inițială, ci am reușit să îl ducem la 500.000 de euro, în ceea ce înseamnă cifra de afaceri pentru microîntreprinderi, în România existând peste 420.000, din totalul de 700.000 de societăți comerciale, care sunt microîntreprinderi și care plătesc impozit pe cifra de afaceri. Considerăm că trebuie să-i sprijinim în continuare pe aceștia, chiar dacă pragul scade un pic, dar era prea mult să scadă la 100.000 de euro” , a declarat luni Rareș Bogdan , europarlamentar al PNL, la Profit TV, acesta precizând că înjumătățirea plafonului se va aplica de la 1 iulie 2022 .

here we go.

Vedeți ca PNRR e mana cereasca pentru noi cel putin, anul viitor angajatorii o sa manance de viu orice programator decent din Romania. (Știi html, super te angajam)

O să crească taxele dar o să fie de muncă cât China la salarii din vest doar să vrei.