V-ati carat din .ro? V-ati gandit? De ce da, de ce nu?

Cei drept, “sablonul” se aplica si la mine. Mediul de lucru conteaza, cel putin pt mine. Petrec 8-10 ore alaturi de acei oameni de la serviciu.

Nu mi-ar placea sa vin la seriviciu, sa zic buna, salut aka sa salut, stau 8 ore la calculator si apoi plec. Era un topic si pe acest subiect.

Ca sa raspund la intrebare
Nu m-am carat si nici nu voi pleca prea curand. Poate doar in concedii. :smiley:
Nu duc aici o viata rea. Aduc valoare(cat de mica) la firma la care lucrez. Daca as pleca intr-o alta tara, ar cam trebui sa o iau de la inceput

2 Likes

Nu prea inteleg ce crezi tu prin “o iau de la inceput”. Vrei nu vrei, vei face asta la un moment dat si aici in Romania, si nu o data de-a lungul carierei, de mai multe ori.
Deci parerea mea ca asta nu e un motiv sa nu vrei sa pleci. Cel putin eu nu am nici o problema din punctul asta de vedere, am schimbat multe joburi de lungul la 17+ ani. Dar da, poti sa zici ca o iei de la capat cu alte lucruri. O iei de la zero cu vorbitul zilnic in alta limba, poate cu unele obiceiuri.

3 Likes

Punctual ma refer la a-ti cauta unde sa stai, care este cost of living, regimul de taxe si impozite(ca poate este diferit fata de cel de aici) + “Dar da, poti sa zici ca o iei de la capat cu alte lucruri. O iei de la zero cu vorbitul zilnic in alta limba, poate cu unele obiceiuri”(ca sa nu te mai citez cu blocul quote).

Daca vrei sa ramai permanent acolo iti vat trebui cetatenie sau pemris de munca care banuiesc ca implica costuri si altele.

multi inainte :smiley:
Sunt cu 15 ani in spatele tau.

PS: Este bine ca ai reinviat discutia !

2 Likes

Strict in tehnologie, anii nu înseamnă uneori nimic. Poate înseamnă ceva mai multa practica de scris codul in sine, care tine de timpul petrecut, ceea ce e important, dar in 2-3 ani de practica serioasa diferență se micșorează foarte mult. Deci cei 17+ ai cuiva pot însemna de fapt vreo 5+ ani. Depinde foarte mult de ce faci, si mai ales de cum.
Hai ca ne ducem offtopic…

2 Likes

Aici sunt de acord cu tine !

Razvan, ma intrebam daca mi-ai putea spune cum ai continuat sa lucrezi pentru angajatorul din strainatate? (ma refer la statutul tau e.g. PFA etc) Te intreb pentru ca si eu vreau sa fac acelasi lucru (pe parcursul urmatorului an) si am inceput sa ma interesez cum as putea face asta.

Pana acuma doar PFA-ul pare ca o optiune serioasa si care nu necesita foarte multa hartogaraie.

Mersi

Da, PFA cu norma de venit, daca te poti incadra la 6202 - consultanta, fara programare.

Acum 2 ani cand am facut eu era nevoie de inscriere in ROI, Registrul Operatorilor Intracomunitari, sa iti dea cod de TVA (CUI cu RO in fata pentru neplatitori), ca altfel nu le poti factura (sau ei nu iti pot plati cu taxare inversa).

S-a scos treaba asta, dar nu stiu cum faci rost de codul de TVA totusi… daca vrei sa ramai neplatitor (pana in 65.000 Euro pe an încasari).

3 Likes

In primul rand multumesc ca ai raspuns.

Incadrarea la 6202 inseamna exclusiv consultanta? Ca si programator ce optiuni ar fi pentru PFA? (daca stii cumva)

Cauta despre codurile CAEN, programare orientata client este 6201, merge si asta pe PFA, doar ca nu este la norma de venit, deci vei plati impozit 16% pe profit + contabilitate in partida simpla, caz in care mai bine iti faci SRL cu impozit micro de 1% pe cifra de afaceri.

Cred ca suntem putin offtopic acum, cauta pe forum ca s-a mai discutat despre diferente si ce este mai avantajos acum.

Ideea este ca pentru a putea factura in zona euro ai nevoie de cod de TVA, sa poti factura fara TVA, adica taxare inversa. In caz contrar trebuie sa le facturezi TVA si sa il dai la stat, iar lor nu le va conveni ca nu il pot deduce, deci e de evitat cazul asta.

5 Likes

Nu-i 10% impozitul acum?

Nu s-a scos obligativitatea inscrierii in ROI.

E vechi subiectul dar ma bag si eu!

Traiesc in Olanda de cativa ani si lucrez ca web developer pentru tot felul de clienti. M-am “carat” aici din motive personale, insa nu ca as fi avut ceva cu Romania sau cu romanii. Cred in continuare ca Romania are un potential extraordinar de mare dpdv al tehnologiei si e o maaare paine de mancat acolo pt noi astia developerii. E greu, intr-adevar, dar asta e de bine, ca ne face sa crestem si sa devenim tot mai buni.

Olanda e foarte dezvoltata pe partea de IT. Amsterdam vrea sa fie centrul tehnologic al Europei, asa cum Silicon Valley este pentru SUA. Se investeste foarte mult in IT, cu multe start-upuri si inovatii in IT. Iti poti deschide o companie in 1-2 zile, cu 50€ si o programare de 15 minute la Camera de comert. Cam toata lumea vorbeste engleza (inclusiv varstnicii), foloseste smartphone si e cat-de-cat la curent cu ce se intampla pe piata IT. Aici se fac multe conferinte de tehnologii web, organizate de tech companies, inclusiv Google si Microsoft. E mult de invatat.

Comparand Olanda cu Romania dpdv al industriei web, as zice ca suntem mult in urma. Sunt foarte putine site-uri / afaceri web romanesti care se ridica la nivelul celor din occident. As vedea asta ca pe un lucru bun pentru noi, developerii. Romania e o piata de desfacere extrem de potenta. Romanii au bani si ii cheltuiesc in online, insa facilitatile si customer service sucks la noi, ceea ce sucks in general. Daca mi-as deschide o afacere online, as face-o in Romania mai intai.

My 2 cents.

17 Likes

Câh, lucrez cu olandezi și sunt doar dezamăgit. Par complet pierduți când e vorba de software. Problemele pe care le au, metodele de a rezolva, aruncă cu bani aiurea și nu rezolvă problemele fundamentale deși le-am descris de zeci de ori, parcă ar fi o trupă de copii.

Plus că lucrez cu software „european”. Zici că e făcut la ora de lucru manual la clasa I. Dacă merge 3 zile fără probleme e un record.

În România nu sunt bani. M-a abordat un tip. Cică face site-uri de prezentare pe 200 de euro. Le dă să le facă un băiat. În Olanda nu e așa mare stres pentru 50 000 de euro. Dar rezultatul tot prost e în ambele cazuri.

Eu m-am cam săturat să tot învăț, să fiu bun, să vin cu idei, să optimizez procese, etc. Toți se kk pe sugestiile mele. Să fie făcut ceva acolo și e ok. Chit că pierd bani cu găleata. Discutăm peste o lună, mutăm baza de date săptămâna viitoare, da, e mișto că ce ai scris tu reduce timpul de executare de la 30 de secunde la 3, dar mai vedem.

Dar când e vorba de indieni, îi pupă și în dos. Ce, nu merge după 3 luni de muncă? Hai să te mai plătesc încă 3 luni. Ce? Ai scris 50 de linii de cod în 6 luni? Hai să-ți măresc tariful orar. Hey, Red, indianul ăsta e la fel de bun ca tine. KKT.


Ca PFA mereu am plătit impozitul de 16%. Chit că am diplomă de facultate și toate cele.

1 Like

Se vor abroga toate prevederile referitoare la Registrul Operatorilor Intracomunitari, codul de TVA al tuturor persoanelor impozabile înregistrate în scopuri de TVA fiind valid, în mod implicit, în VIES.

Sursa: http://www.cvlpress.ro/04.01.2017/incepand-cu-2017-dispare-registrul-operatorilor-intracomunitari/

Poate vorbim de acelasi lucru, dar cu alta denumire, nu se mai cheama ROI, dar trebuie sa te inregistrezi in scopuri de TVA sa iti dea RO.

Te-ai gandit vreodata ca problema poate fi la tine? Parca prea sunt toti prosti si Red e un geniu neinteles de nimeni :slight_smile:

1 Like

It is highly suspicious.

Dar apoi rezultatele nu mint. Dacă ceva scris de mine dă rezultatele corecte în 3 secunde față de 30 (și alea după multă muncă din partea altora) e greu să spun că greșesc cu ceva.

meh, nu contest absolut deloc competenta, dar poate prezentarea ei lasa de dorit :slight_smile:

dintr-un milion de programatori 900.000 au impreisa ca programarea se rezuma la cateva cuvinte cheie(if/else/foreach/etc). Din restul de 100k, 90k au impresia ca oop inseamna doar sa scrii clase. nu-i neparat ca red e geniu. da-i f posibil ca restul sa fie niste amarati de coderi…

3 Likes

Sunt niște amărâți, doar trăiesc unde trăiesc.

Ce mă supără pe mine e că (ei) vin cu o prezentare la fel de stufoasă: Sunt developer mega-competent cu 15 ani de experiență în programare. Și apoi te întreabă când empty() returnează adevărat.

Eu aș vrea unul ca mine care zice că e bun și chiar e. Adică mie unul mi-e destul de ușor să diferențiez o persoană care e complet pe lângă de o persoană care chiar știe să-și facă treaba dar accidental nu știe totdeauna când empty() face ce face. (De exemplu că empty(‘0’) e adevărat)

Fără nici o legătură: :troll:

11 Likes