V-ati carat din .ro? V-ati gandit? De ce da, de ce nu?

Chiar daca e vorba de software dev., Engleza nu prea e acceptata la un job on-site in multe tari din vest, Germania, Franta, etc.
Limba chiar e o bariera.

Comparatia dintre si UE cu SUA nu mi se pare potrivita. In afara de libera circulatie, nu mi se pare comparabil deloc. Engleza nu functioneaza, si sunt diferente mari de limba si cultura.

1 Like

Limba e o bariera pentru integrarea in societatea respectiva. E intr-adevar aiurea sa stai 3+ ani intr-un loc si sa nu poti purta o conversatie OK in limba locala[1]. Dar pe partea de munca, te descurci. Nu e neaparat o situatie ideala, dar e facubil pana prinzi limba cum trebuie. Daca n-as fi vazut-o de O(10) ori, n-as propavadui.[2]

Pana la urma trebuie sa-ti maximizezi sansele de succes daca vrei sa parasesti Romania. Te orientezi spre tari cu nivel mare de cunoastere a limbii engleze, incerci sa lucrezi la companii mari multi-nationale, care au deja sute de expati, te duci spre orase mari, ca sa fie multi vorbitori de engleza, inveti ceva din limba inainte etc.


[1] Sau, mai rau, sa stai toata viata sau sa fi “2nd generation” si sa nu sti limba locala, cum se mai intampla in comunitati defavorizate si construite pe baza identitatii din “tara veche”.
[2] Deajuns cat sa nu am un argument de genul “il stiu pe unu care …”. Nici “hard data” nu am, pe de alta parte.

Lasand la o parte asta care din punctul meu de vedere este usor to fix daca ai o personalitate extrovertita, placuta si you love meeting strangers and having tons of acquaintances asta in detrimentul relatiilor vechi (prieteni de 5+ ani etc.).

Daca esti in cealalta zona, nu neaparat opusa dar cu tendinte de introversion si o personalitate self-referential most of the time - daca te muti fara sa realizezi ceea ce faci - prepare for social anxiety and all that good stuff.

Citeam azi-dimineață că Trump modifică condițiile vizelor H1B (sau cum se numesc) în sensul că salariul minim pentru unul adus să fie cel puțin cu 35% mai mare decât media (până acum era minim 60 000 de dolari pe an, ceea ce strica piața pentru americani).

Așa că, de îndată ce se aplică, fuguța cu depunerea CV-urilor. Firmele de IT nu o să găsească dintr-o dată programatori americani, tot va fi nevoie de a importa.

Plus că 70% din veniții în SUA sunt din India, iar Trump zicea că să mai reducă din numărul lor și să mai aducă lume și din Europa (mă rog, să fie șanse egale pentru toate țările). Dar cine să meargă din Europa înafară de britanici și nemți, că doar ăia știu/fac engleză. Francezii? Pff! Iar nord-europenii au bani gârlă, n-au ei nevoie de SUA.

3 Likes

Georgiana, foarte de acord, chiar daca incet-incet lucrurile se schimba si in Romania, in 2017. Am prieteni (foste colege de facultate) care in Cluj castiga NET 2500 euro/luna ca si senior Java Developer - desi este mult mai putin decat in UK, (doar un exemplu, £75,000/an ramai cu aprox £4,500 dupa tax si national insurance), iti poti permite o viata mult mai buna acasa cu 2500 euro. Partea mai neplacuta este intr-adevar asa cum ai mentionat - mentalitatea populatiei, si tocmai de aceea nu ma intorc in Romania din Oxford.

2 Likes

Mentalitatea populatiei o sa o schimbam tot noi, cei care stam sau ne intoarcem in Romania. Schimbarile se fac tot cu oameni. Nu vreau sa intru in nicio polemica dar sunt total impotriva conceptului “nu ma intorc in Romania din cauza mentalitatii” (am fost plecat 5 ani si eu din Romania, nu vorbesc in necunostinta de cauza)

4 Likes

Ovidiu, de acord. Si stiu ca noi suntem responsabili, si va trebui sa ne schimbam si noi mentalitatea, cei de afara. Sper ca vom avea inteleptiunea si determinarea da-a o face. Including myself.

1 Like

iti poti permite o viata mult mai buna acasa cu 2500 euro

Viata mult mai buna nu sta doar in puterea de cumparare.

4 Likes

Cum spunea și @victorelu, viața mai bună nu e doar raportată la bani, dar vorbind strict despre asta dă-mi voie să mă îndoiesc de faptul că o vei duce mai bine în Londra (că probabil acolo vorbim de un astfel de salariu) cu 4000-4500 lire decât în România cu 2500 euro. Cel mult va fi cam la fel, deși pe partea de servicii mă aștept să fie viol la prețuri.

2 Likes

Din păcate programatorii fac 90% din treabă și primesc 10% din bani oriunde în lume.

Poate cineva să-mi numească un programator bogat? Nu Bill Gates sau Zuchenberg (care sunt mai degrabă product manager).

Ah, că faci 3600 de euro după taxe în Europa de Vest. Yeah, dar atât sau mai mult face și unul care pune gresie pe-acolo.

4 Likes

Nu sunt in totalitate de acord. Un produs (fie el si software) are nevoie si de un vanzator bun si de un marketer bun si de oameni de suport, iar apoi mai intra si costurile hardware dar aici vorbesc de proiecte mari nu un site de prezentare

6 Likes

Îți dau dreptate. Mă pot limita la cunoștințele de MySql și să o duc mult mai bine, din punct de vedere al salariului, pe un rol de Business Analist.

Dar o să pierd satisfacțiille oferite de programare. Cel puțin pentru mine contează enorm să imi și placă ce fac.

2 Likes

Bogdan, la asta m-am referit mai in sus: “iti poti permite o viata mult mai buna acasa cu 2500 euro” :wink:

Eu zic că în România ne apropiem de un “point of no return”. Sunt prea multi oameni plecați din țară iar cei rămași care vor schimbarea în mai bine / racordare la valori și modele vestice sunt prea puțini fata de restul și prea apatici[2]. Cam aia 20% cat ar putea lua USR-ul daca nu erau împrăștiați. Iar următorii trei ani cam tot așa cu un gradient negativ o sa stea lucrurile. Așa că cred că multe dintre plecarile temporare ale oamenilor o sa se transforme in plecari permanente. Nu e vorba despre bani [1], ci despre dorința firească de a “juca viața pe easy mode”. Oricât de mare ar fi salariul in IT fata de cel mediu / puterea de cumpărare locală, tot o să-ți fie nașpa la prima internare în spital sau la prima interacțiune mai viguroasă cu statul.

După care e un cerc vicios.


[1] Deși @RedGuard numerele pe care le vehiculeze acolo sunt dubioase rău. Cam oriunde unde ai un oraș cat de cat Ok o sa fi in middle class confortabil că programator, și clar o sa duci o viața mai ok decât un muncitor calificat. Iar în centre mari gen Londra, Berlin, Zurich sau in US/Canada, cu skill-ul potrivit (top 5% sa zicem și mid-level, senior, lead etc), te uiți la >150k USD/EUR/GPB pe an. Cu care nu îți iei casa in Mayfair sigur, dar ai niste opțiuni.
[2] până la urmă nu e cuțitul la os, jobul merge, nu-i motiv sa ne panicam pe termen scurt.

6 Likes

PCR a reusit sa creasca salariile la jumatate de anul viitor pentru majoritatea oamenilor. Doar nu sunt prosti patronii sa creasca salariile daca il taie statul, ma intreb cine mai vrea sa lucreze fara sa isi bata joc de ce face.

Oh. Hai man, softul pe care il scrii tu nu face 2 bani decat daca ti-i da cineva. Sunt atatea chestii conexe ca sa iasa bani dintr-un produs incat de multe ori nu developmentul e cea mai mare cheltuiala. E placut sa te simti buricul pamantului, dar nu esti tot timpul.

21 Likes

sunt de acord cu @AdrianBasalic
asa cum noi avem challenge -urile noastre tehnice, fiecare din celelalte roluri din jurul unui produs are de rezolvat niste probleme care sunt peste nivelul nostru, si nu ar trebui luate in deradere
doar impreuna fac treaba buna si un produs care se vinde

11 Likes

N-auzi că dacă scrii un soft folosit de o companie care produce câteva milioane de euro pe an înseamnă că softul tău produce atât? Ce naiba, hai că e simplu, matematică elementară!

Citesc unele chestii p-aici și-mi vine să mă dau cu capul de birou, iar asta este foarte amuzant dat fiind faptul că oamenii care lucrează în domeniul nostru au pretenția că sunt inteligenți. HaHaHa. :expressionless:

10 Likes

Să nu generalizăm totuși, au scris mulți oameni pe topic-ul asta, evident că sunt păreri și păreri, dar regula de 80-20 este foarte bine reprezentată aici.

Nu știu cu ce oameni lăudăroși din IT ai interacționat tu, dar părerea mea este că ideea asta cu inteligența este de obicei adusă în discuție de cei cu alte meserii ce încearcă să demonstreze contrariul, frustrați fiind de salariile nejustificat de mari din acest domeniu.

Spunand ca viata buna nu sta in puterea de cumparare gresesti la fel de mult cu cel care spune opusul. Fericirea e relativa.
In acelasi timp, putem discuta boem oricat si oricand, dar un lucru e sigur: daca nu ai bani de stomatolog sa-ti repari dintii, ii vei pierde :skull:

Revenind la subiect: momentan, ce ma deranjeaza e poluarea, praful si zgomotul sirenelor. Chiar daca ma mut in NY, Londra, you name it, si as avea parte de acelasi rahat, nu m-ar ajuta.

In rest, suna ca un sablon, dar ma intereseaza mult aspectul legat de oamenii cu lucrez si proiectul in care lucrez, sa fie oameni mai buni ca mine, sa am ce sa invat. Strict din acest punct de vedere pana acum avut ghinion, dar salarial e OKish, altfel nu as fi ramas. Insa e foarte posibil ca la un moment dat sa imi iau lumea in cap, depinde de cat de depresiv voi ajunge.

Sorry, n-am un raspuns mai interesant.

1 Like