Venituri din efortul depus

14 posts were split to a new topic: Ce sumă asigură un trai decent în București?

Si … mai cautati colegi? :))

In bucuresti lucrez dar nu sunt din oras. Ca si angajat am lucrat la proiecte noi, in mare parte campanii pentru diferite brand-uri nationale si internationale, site-uri de prezentare si cateva aplicatii pentru firmele din cadrul grupului. Ca si tehnologii folosite: HTML, CSS, JS(mult jquery, ajax, folosirea de diverse librarii, template engines, iar mai nou folosesc angular ca si framework), in plus am mai lucrat si la un proiect mai complex cu wordpress json api. Toate proiectele sunt pentru firme mari, brand-uri cu buget de advertising foarte mare.
Eu fiind junior castig cel mai putin din echipa, dar mai am un coleg mai putin pregatit care a negociat mai bine si are salariul 1100euro net.
Am uitat sa specific ca astept sa fiu scutit de impozit, adica inca 16% la venit. Doar ca astept de 2 luni…

1 Like

Si pe mine m-ar interesa, vara asta sau dupa facultate…
Nu ne dai si nou numele firmei, @viase ?

Eu am votat 4000+ la ambele intrebari si sincer, avand in vedere ca lucram intr-o piata globala, consider ca sunt platit OK dar nu extraordinar. Lucrez cu contract pe perioada nedeterminata pentru o multinationala si beneficiez de scutire de impozit.

Te subestimezi sigur…

Te rog lumineaza-ma cum ai luat la primul job pe front end în românia 700 euro. Mie mi s-a oferit în Cluj pentru front-end app ionic2 cu angular2 10 lei/ora nu sunt nici expert nici noob sunt intre

As mentiona faptul ca sunt in postura de angajator in Alba Iulia. In ultimii ani am activat pe pietele de munca din Cluj, Timisoara, tari vestice (de la fata locului).

Fara sa interpretati comentariul de mai jos ca fiind acid, sa stiti ca nu toata lumea traieste intr-o bula de outsourcing cum e Clujul. Consider ca veniturile raportate la calitatea muncii prestate sunt aberante, iar trendul e in continuare crescator. Si asta deoarece companiile nu pracctica angajarea si instruirea, ci isi iau oamenii de la celelalte companii din piata, prin umflarea salariilor. Am discutat de-a lungul timpului cu multi manageri, si nu le convine situatia, dar nu au ce face. Toti au fost de acord ca nivelele salariale practicate sunt exagerat de mari. Situatia actuala nu este una sustenabila pe termen mediu si lung, si ca intr-un interval oarecare de timp lucrurile se vor regla, deoarece in multe cazuri s-a ajuns la nivelele salariale din vest.

Deci da, pentru cineva ca mine care ia oameni si ii formeaza, 700 euro este un nivel decent de salarizare in afara unui oras mare.

2 Likes

Este extrem de mic salariul tau. Daca nu o sa faci ceva in privinta asta, te vei simti folosit.
Gandeste-te ca un data content are salariu mai mare, si nu face decat sa dea copy/paste.

1 Like

Cu părere de rău dar dezvoltarea software nu e domeniul unde să vrei să faci multe pe bani puțini. O aplicație bine-făcută va genera bani și noaptea și sâmbăta/duminica și când ești în concediu, și când e secetă/inundații.

Iar oamenii din domeniu știu bine că salariile sunt pe la $100k/an și acolo vor tinde, că sunt din SUA, din Europa sau din Bangladeșșșș.

Normal că toți patronii visează la un cost redus al forței de muncă, dar am spus-o deja de nenumărate ori din experiența proprie: cu oameni ieftini doar îți triplezi volumul de muncă. Și tot nu construiești aplicații. Practic un om scump te scapă o grămadă de probleme.

1 Like

cred ca e prima data pe acest forum cand sunt deacord cu @RedGuard pe o anumita chestie. Si supriza, nu sunt nici macar pe-aproape de acel om scump ci mai degraba pe latura ailalta, dar sunt constient de ce cod scriu uneori si din ce bug-uri apar in urma muncii mele :slight_smile:

1 Like

un om scump te scapă o grămadă de probleme

De acord cu asta dar tot tu ai zis:

Ca fapt tangențial, când am de parsat fișiere de sute de MB, le deschid, citesc 500 de linii, salvez poziția, fclose, procesez liniile. Apoi iar deschid fișierul, mut cursorul la poziția liniei 501, citesc 500 de linii, repet.
Până acum nimeni nu s-a prins că aș putea să citesc fișierele continuu, fără să le tot deschid/închid/mut cursorul de fiecare dată. Să vedem câți ani vor trece.

Ce plus aduce un om scump cu atitudinea asta fata de un indian platit cu maruntis?

2 Likes

Oh, vai, am pus un easter egg în cod, cod care oricum rulează de 100 de ori mai rapid decât ce era scris de indieni și care oricum acum îl distrug băieții ăsta. Ce atitudine de rahat, ce aia, ce ailaltă.

Beneficiul adus de „omul scump” este că treaba merge de 100 de ori mai repede. Importul pentru întreaga bază de date durează până în 2 ore (aproximativ 20 de milioane de rânduri) față de … nu știu. Inițial importul nu era finalizat niciodată.

Anyway, it’s cool. Clientul i-a pus pe băieți să f * t * procesul și acum baza de date generează un load de 23 - 25. Și indirect toți dau vina pe mine, că trebuia eu să visez acum un an cum vor ei să modifice aplicația și să fi scris totul de atunci.

Nu știu, voi cum reacționați când munciți la ceva, merge foarte bine, și apoi vine clientul și pune pe altul să lucreze la partea aia și el modifică în stânga și în dreapta cum îl tună. Și apoi nu merge și e vina voastră. (Și mai vine unul să mă întrebe: What’s the load metrics, where are you seeing that. Sweet baby Jesus!)

Tu ii spui easter egg, altii ii spun bug sau problema de performanta :slight_smile:

Departe de a fi un defect sau o problemă de performanță. După cum am spus, performanța e de departe excepțională.

Anyway, un om bine plătit și a cărui opinie o valorifici/pui în practică, te scapă de multe probleme. Așa poți să plătești omul cu milioane de dolari dacă te kk în recomandările lui și tot faci aplicația după keyworks. Responsive, AJAX, Javascript, Plugins, DRY, SOLID, Atomic, etc.

Pai si ce este rau in asta?

Nu am specificat ca e rau sau bine, doar am remarcat ca e nesustenabil dpdv economic pe termen mediu si lung. Cei care canta melodia cu “salariile trebuiesc corelate cu piata locala” nu o fac degeaba. Trebuie lasat loc de crestere, pt ca altfel se ajunge la un plafon superior iar angajatii care nu mai pot urca salarial vor emigra (si asta se si intampla) sau vor alege alte solutii, toate fiind daunatoare businessului care sustine salariile din acest moment.

Sunt si nu de acord cu tine. De curand am vazut anunturi pentru angajare soferi cu ~600 de euro. Daca un sofer castiga 600 atunci da 700 mi se pare putin pentru un programator.

3 Likes

Referitor la oameni buni si scumpi vs ieftini si slabi, de curand am vazut un exemplu de aplicatie f simpla in care developerul nu a sinchisit sa puna indexi pe tabele, drept urmare dura pana la 2 secunde un select cu 2 parametri pe o tabela cu 600k linii.

1 Like

Recent am avut de-a face cu o aplicatie care folosea 100% procesorul. In ceea ce s-ar fi numit ‘idle’ fata de ce avea aplicatia aia de facut de fapt. Si-ar fi dorit sa utilizeze 300% dar bietul procesor n-a vrut.

E drept ca nu e o aplicatie simpla, foloseste OpenCV & OpenGL plus multe alte chestii, dar sa implementezi in asa hal si sa nici nu-ti dai seama o buna bucata de vreme… am reusit sa reduc necesarul de vreo 7x cu niste chestii banale, care necesitau cunoasterea un pic mai aprofundata a OpenCV si OpenGL.

Cel mai tare e cand te lovesti de probleme de algoritmica, acolo poate fi vorba de ordine de marime, si nu o data am scazut de la ore la secunde timpul de executie…

2 Likes