Viitorul IT-ului in lume si RO

Asa a inceput si uncle bob, care era keynote speaker by the way. A facut o greseaa de genul chiar si pe scena.

Good news: dupa 10 min de conversatie 1:1 mi-a zis ceva de genul “nu am crezut niciodata ca voi gasi oameni asa smart si dedicati craftsmanship-ului la o conf PHP. Chapeau”.

Argumentele corecte, deschiderea, si profesionalismul primeaza.

In alta ordine de idei, am inceput ca simplu participant care audiaza chestii ce sunt orium pe youtube. Dupa 10 ani de facut asta am inteles ca e nevoie de interactiune cu ceilalti, de invatare in mod diferit. Adevarata conf e dupa talk si in pauzele de masa, etc. Acest skill mi-a crescut exponential viteza de invatare.

Mai consider ca un tech lead care accepta (as zice eu “cauta”) sa fie supus la peer pressure in cadrul acestor evenimente invata sa iasa din zona sa de comfort, sa ii fie challenged ideile de catre oameni ca el, si vine inapoi in echipa cu solutii mai bune. In plus, vede ca lucrurile stau prost si in alte parti. Si ia pulsul adevarat al industriei. Sunt multe lucruri protejate de NDA, dar se dezleaga limbile la bere si se afla povestile din bucataria interna (ex. de ce firma x a ajuns sa ia decizia stupida y), fara de care eu consider ca un team lead nu are cum sa isi faca treaba optim. Whistleblowers de pe internet sunt “pepsi” pe langa realitate.

7 Likes

Atentie la astea. Am primit si eu multe. 500 euro pe zi inseamna 10 000 euro pe luna. Brut. Care inseamna €4,159.68 net in mana. Si ma indoiesc ca pentru acei bani ai un task lejer pe saptamana de facut. Si nici concediu, ca, deh, e pe PFA (adica plata pe zi). Si de asemenea pot renunta la tine cand ti-e lumea mai draga. Plus ca e Belgia. Fie franceza, fie olandeza de care olandezii fac misto.

Minus chiria, ramane €3000… cu cat e platit un junior la noi.

2 Likes

Asta în ideea că plătești taxele la ei, dar dacă mergi pe SRL micro rămâi cu mai mult.

Știu persoane care lucrează în Belgia așa și facturează cu SRL de România.

Nu m-ar avantaja să plătesc aproape 50% taxe. :grin:

Chiria este undeva pe la 1100-1500 pe lună.

1 Like

Totusi, zicem ca suntem programatori. Nu cred ca e de nivelul nostru sa apelam la tot felul de tertipuri de acest tip.

1 Like

Nu conteaza in ce limbaj programezi, conteaza sa vrei sa faci treaba bine. Iti gasesc oricand programatori C++ turta si programatori PHP foarte competenti.

Daca te intereseaza “the big picture”, trebuie sa iesi din bucla si sa explorezi piata.

Aici părerile noastre diferă atunci.
Am lucrat 10 ani pe carte de muncă și mi s-a luat momentan.

Eu ziceam ca daca acceptam o oferta din… Belgia, atunci sa ne facem PFA/SRL in Belgia. Nu sa fentam plata taxelor cu SRL de Romania chit ca probabil e legal.

Daca accepti o oferta din Belgia, poti merge cu un PFA/SRL din Romania 6 luni (asa mi-a explicat cineva care face recrutare pentru Comisia Europeana, probabil asa e). Dupa aia, daca n-ai mai facut prostii, poti lua cu suspendare. Taxele in Belgia tot le vei plati.

Merge și prin firmă intermediară.
Oricum nu se compară cu 50% taxe.

Un video in care se vede diferenta dintre aberatul la bere/betie, promisiuni si alte de-alea, si realitate:

Omul promite 8000 euroi / luna la unul care ar face un curs amarat, dar el are rata orara $25/h.

:slight_smile:

Fără să iau apărarea cuiva: este irelevant ce apare pe upwork. Nu e singura platformă de freelancing, nu este singura modalitate de a lua clienți noi :slight_smile:

Categoric, e mai relevant ce minte ala ca sa atraga fraieri sau ce povesteste la betie prietenilor.

N-am vazut nici un testimonial de la vreun client, nici o companie pentru care a construit ceva, nici un produs, nimic.

Parerea mea este ca cere bani fara suficienta experienta, doar cu popularitatea de pe YouTube in spate.

1 Like

Cand sunt produse ‘medicale’, cumva e mai evident pentru cunoscatori, dar in rest se cade masiv la faza cu ‘testimonialele’:



Poate ar fi fost mai bune niste rezultate dincolo de ‘testimoniale’, ceva proiect pe GitHub mai iesit din comun, de exemplu… dar parca vad ca nu te da pe spate cu asa ceva…

Urmăream o discuție pe Twitter despre viitorul IT-ului si analizând trendul am ajuns la concluzia că scrierea codului așa cum stim in 2022 mai are vreo 3 ani până își atinge vârful.

Piața de software development se va schimba.
Pe de o parte vor fi oameni care vor dezvolta limbaje de programare si pe de alta oameni care vor folosi lingvistica aplicată pentru a dezvolta produse digitale.

Da, cred că într-o bună zi se vor face site-uri prin comenzi vocale sau text scris in limbaj natural.

Schimbarea e la ușă. Avem generatoare de text si de imagini care iau deja locul de muncă al unor oameni.

De exemplu corporatiile mari din domeniul jurnalistic au reporteri pe teren care obtin declarații de la diverse personalități, apoi transmit inregistrarea la birou, iar acolo se extrage textul cu ajutorul software-ului.
Un angajat editează textul si face mici corectări, iar in final textul e transformat in articol de către AI.
Practic partea umană de creație a cam fost scoasă din circuit.

Provocarea rămâne în a construi comenzile in limbaj natural care să poată fi înțelese de AI.
In general oamenii nu dau multe detalii când vorbesc intre ei si intuiesc ce vor să zică partenerii de dialog.

Însă la AI e nevoie de informații mai clare.
De exemplu dacă ar fi un robot cu mine in parcarea unui supermarket, iar eu ii spun să deschidă ușa la mașină, el s-ar putea să deschidă ușa de la orice mașină, nu la a noastră.

Ăsta e un exemplu banal, însă cu cât comenzile devin mai complicate, cu atât mai mult va fi nevoie de cunoștințe de lingvistică aplicată.

Si ca fapt divers, există deja un stereotip in lingvistică. Platformele de socializare (retele sociale, forumuri, etc) au schimbat deja modul de exprimare al oamenilor, felul cum formulează textul pe care il transmit.
Pe Twitter in special, oamenii care il folosesc intens au trebuit să se adapteze la ce acceptă platforrma.

Într-o bună zi ar fi posibil să avem un limbaj comun cu computerele. Un fel de așa zis conlang.

1 Like

noi avem ceva similar la munca, dar e un flow additional, adica nu scoate nimic din ce exista deja, tot ai nevoie de un double check sa afisezi rezultatului sau sa ii arati optiunile userului sa poti face undo, ca dde obicei veriga slaba e tot userulul.

Asta implica o problema si mai mare: corporatiile mari au mult mai multe date si resurse pe care le pot valorifica decat noi care lucram doar din surse deschise sau furate in cel mai bun caz.

Corporatiile vor avea un avantaj major fata de cei mici.

Norocul nostru e ca tot corporatiile au sisteme atat de imbarligate incat ar fi o minune daca un AI ar putea sa faca ceva fara multa munca din partea oamenilor. Dupa intra in vizor copyright-ul si inclusiv licentele de transfer.

AI-ul va trebui sa plateasca unui alt AI ca sa poata folosi codul din training set ca sa rezolve o problema pe care nu o poate rezolva si dintr-o data avem o utilitate pentru criptomonede. E.g. AI-ul genereaza un contract pentru alte AI-uri din retea ca daca cineva rezolva problema ca sa treaca testul ofera X coin.

Azi poti folosi tool-uri care te ajuta, in viitor nu e exclus ca sa ne ducem pe ceva mult mai avansat. Mai e doar putin pana cand ii dai unui AI un design si iti genereaza toate paginile dupa story-uri cu tot cu libraria de UI. O sa ia ceva pana cand un PO invata cum sa descrie lucrurile, dar in rest e chiar mai usor ca poate incerca pana nimereste ce doreste.

1 Like

De cel puțin 20 de ani sunt „trei ani” până se schimbă tot.

12 Likes

E greu de zis cati ani, dar exista solutii din ce in ce mai elegante.

Scrierea de cod si mentenanta la ce exista deja s-ar putea sa nu se schimbe prea mult oricum, dar ce vom face in viitor se va schimba.

In cazul frontend-ului nu mai ‘scrii’ componente de React ci le iei dintr-o colectie pe care le genereaza automat backend-ul cu AI. Iar IDE-ul devine un fel de Figma/cod care ti le pune automat in functie de design care iarasi poate fi generat de AI dupa text si tu doar alegi ce iti place.

E.g.
What’s Slice Machine? - YouTube

1 Like