Viitorul IT-ului in lume si RO

sau poate il desenezi

1 Like

Eu nu zic ca se va schimba in trei ani.
Peste 3 ani se ajunge la apogeul scrierii de cod.
Apoi va fi un declin. Declinul poate sa dureze 5-10-15 ani.

Iar scrisul de cod - ma refer la a folosi sintaxa asa cum suntem obisnuiti - va fi treptat inlocuit de lingvistica aplicata.

Oh-heck
Warp:


yep, we’re already there

Workflow mixt cu Blender:

2 Likes

Dimpotriva eu zic ca va si mai multa nevoie de scris cod. Aplicatiile astea nu o sa se scrie si mentine singure lol.

1 Like

Si sistemele astea automate de scriere a codului vor costa o mana si un picior si nici o firma mica nu va putea sa le plateasca.

Pe de alta parte oamenii nu au incredere in procese automate, cum sunt clientii mei, si nu vor apela niciodata la astfel de automatizari. Pe idea, mai bine incet si scump decat repede, scump si fara sa stim cum.

1 Like

Si ce faci cu ambiguitatea? Limbajul natural e mult mai ambiguu decat un limbaj de programare.

1 Like

Asa cum rezolva omul ambiguitatea, ca sa raspunzi la probleme din ce in ce mai complexe pui din ce in ce mai multe intrebari simple si tot adauga raspunsul la cerere.

E.g.

Image gallery with data from S3 and skeleton loaders with blur.

AI: Would you prefer infinite scroll ?
Yes/No/Maybe - Was this question relevant ? Thumbs up, Thumbs down
AI: By skeleton loaders do you mean human skeletons as a loader or image placeholders ?
Yes/No/Maybe - Was this question relevant ? Thumbs up, Thumbs down

Chiar daca limbajul nu e perfect, daca iti da ce a inteles tu poti sa il inveti sa iti dea ce doresti.

Mai e o metoda pe care am vazut-o, iei ce a generat si pui intrebari despre ce vrei si dupa ceri inca o data. E.g. What are skeleton loaders ? si repeti dupa cererea.

O ho ho, cu asa intrebari orice om de afaceri arunca sistemul la gunoi in 5 minute.

3 Likes

Nu mai stiu in ce film (SF) am vazut, dar se zicea ceva de genul:
“At the end of the day you still need a human to push the right button”.

So all we need to do is learn to push the right buttons (and abandon buttons pushed by AI). :grin:

1 Like

Ar merge o comparatie cu o discutie dezvoltator - client. “Codul” minim sa fie conversatia dintre cei doi, in urma careia sa inteleaga acelasi lucru.

Păi tocmai d-aia zic că cine are cunoștințe de lingvistică aplicată va fi necesar.

Exemplu. Vreau să obțin sentimentul unui text in cifre.

Input:

On a scale from one to ten, where one equals very negative and ten equals very positive, evaluate the sentiment of the following text: the temperature has dropped below the confort level.
The evaluation:

Output:

the sentiment of the text is four.

Problema e că mi-a răspuns cu o propoziție, nu cu cifre. Așa că schimb inputul încât să imi răspundă in felul in care doresc.

Input:

On a scale from one to ten, where one equals very negative and ten equals very positive, calculate the sentiment value of the following text: the temperature has dropped below the confort level.
The value:

Output:

4

Ca să fac o analogie, cunoașterea sintaxei codului va putea fi înlocuită cu aptitudinile de analiză sintactică a textului.

Nu ia nimeni locul nimanui. Puteai spune asta daca aparea lorem ipsum pe vremea romanilor.

Designerii si autorii de text:

hold my beer.

Plin de ei la colt de strada…

Recunosc că am gresit in privința designerilor.
Ei chiar sunt avantajați, ca generează imagini din text.

Producatorii de artă digitală sunt afectați totuși.
E devreme încă.

Sunt afectati pentru ca arta digitala despre care vorbesti nu are o aplicabilitate reala intr-un business, atunci cand ne referim la ea in abstract. Cineva care are o afacere va angaja un artist digital pentru a ii aduce plus valoare business-ului, nu pentru a ii desena niste poze la intamplare.

Artistii astia digitali despre care vorbesti ca au fost afectati. Din ce anume isi castigau banii inainte? ( si aici ma refer inainte si inafara de nebunia cu NFT-uri care probabil ca nu va mai dura mult ).
Daca erai artist digital inainte, nu cred ca venea cineva la tine sa iti spuna “Oooo ce poza frumoasa. Ti-o cumpar cu 10.000 euro”. + stiu ca se va gasi totusi cineva sa mentioneze si NFT-urile. Ca sa o lamurim de pe acum, valoare NFT-urilor nu e data de calitatea lucrarii.

Cineva care are un business angajeaza designeri, programatori, etc deoarece el are treburi mai importante de facut. Are un business de gestionat, de asta plateste oameni care sa se ocupe de restul de atributii. Niciodata clientul nu se va chinui/obosi sa invete si sa se oboseasca el sa isi construiasca o afacere de unul singur de la 0. Noi nu suntem platiti doar pentru skillurile noastre, ci si pentru timpul nostru.

Cand va reusi societatea actuala sa inlocuiasca TOTAL meserii mult mai putin abstracte decat ceea ce facem noi ( sa nu mai vedem casieri in nici un magazin, sa nu mai existe nici un lucrator la banda in nici o fabrica ), atunci poate putem sa gandim subiectul asta mai mult. Pana atunci insa, ar fi mai util sa incetam sa mai credem ca 10 if-uri impachetate sub denumirea de AI vor inlocui simturile umane.

2 Likes

Vezi ca trebuie sa faci opusul, dintr-o fraza sa generezi un program intreg, nu o cifra.

Eu voiam să demonstrez că inputul determină outputul.
Outputul e pe măsura outputului.

Sunt 'jde marketplace-uri unde se vinde arta digitală. Și nu sunt poze random.
Oricum, mulți artiști folosesc AI acum pentru inspirație.
Problema e că vor fi mai mulți pe piață, pentru că e accesibilă oricui.

Sunt generatoare automate de site-uri care ți le creează din câteva clickuri. Dar dacă vrei custom este altceva. Zoom spre exemplu are transcriere automată care merge decent. Ce lipsește AI-ului este inteligența contextuală. S-a menționat și mai sus despre asta.

Eu unul nu mă simt amenințat de așa ceva. Adică noi facem automatizările, nu ele pe noi. Indiferent care va fi nivelul de automatizare, cineva tot va trebui să le facă. Că un business model de automatizare a mers undeva și se vrea și în altă parte, ghici cine îl va adapta și implementa?

Pe proiectul pe care sunt lucrez la automatizarea unor taskuri manuale pe care le face deocamdată tot echipa mea. M-am întrebat la un moment dat dacă fac “bine” ceea ce fac, dar cine va implementa și menține aceste sisteme? Tot eu.