Ce ne place si ce nu in Romania

Sunt pareri si pareri despre locul nostru de bastina. Haideti sa incercam un topic in care ne varsam ofurile. A inceput @iamntz aici.

Chestia care pe mine ma supara cel mai tare si mai tare e impinsul in timp ce stam la coada. Cei din spate fie se inghesuie ca sa scurteze distanta pana in fata, fie taie pur si simplu coada. Ma scoate din minti cand se impinge careva din spatele meu in mine, si nu o data le-am atras atentia in gura mare ca nu vor fi serviti mai repede daca se imping.

Exemple pe aeroport in Luton:

  • gasesti coada la wizzul in care trebuie sa te sui pt ca ai nostri sunt cei mai inghesuiti unii in altii
  • o tanti imbracata dupa ultima moda (deci nu trening) care nu se impinge in UK dar isi croieste loc cu coatele sa treaca mai usor de controlul pasapoartelor la destinatia romaneasca si-a auzit nu de mult una-alta de la mine
2 Likes

În Luton am avut parte de cea mai nasoală experiență dintr-un aeroport…

Iar Wizz… o experiență oribilă. Începând de la locul extrem de limitat de la picioare și terminând cu modul în care a scârțâit și trosnit avionul la decolare. Data viitoare voi prefera să merg pe jos, numai să evit wizz…

2 Likes

Nu mă deranjează faptul că dau bani statului. Sunt conștient că asta e singura modalitate prin care putem evolua ca societate.

Mă deranjează altele: de la oamenii care au nevoie de legi pentru a strânge căcații de câine până la majoritatea aparatului bugetar (condițiile medicale sau de învățământ, sictirul general cu care ești tratat când te duci la vreun ghișeu al ANAF, impresia generală cum că ți se face o favoare că ți se iau banii etc) sau faptul că nu pot să ies din casă fără să-mi fie teamă că mă va capsa vreun câine comunitar.

Pe scurt, mă deranjează că dau bani fără să văd că banii mei sunt folosiți în altă parte decât la șpăgi, vile și mașini.

6 Likes

La Alba Iulia unde interactionez eu sunt mai prietenoase tanti alea. Nu cu mult, dar e peste Cj si Tm unde uneori stiau legea mai putin ca mine.

Dar ai dreptate, in vest erau aceleasi probleme ca la noi, doar ca acum > 100 ani. Timp in care ei au dat legi si au inasprit regulile pana cand s-a ajuns ca cei mai multi sa le respecte de frica. Si ei au avut de luptat cu problemele noastre, iar multe din marile averi de acolo sunt construite prin metode neortodoxe. Emigrarea “la ei” nu face decat sa ne rezolve noua personal aceasta lupta, sa stearga acei ani diferenta intre societatile noastre.

Ma tot gandesc cum sa facem in Romania un fel de revolutie a oamenilor de bun simt. Adica pentru ce ar trebui sa ne luptam (asa cum ai facut cei ce au protestat in strada importriva proiectului Rosia montana) ca sa reusim sa coagulam un numar mare de oameni care sa schimbe ceva. Intr-o vreme ma gandeam ca ea ar putea fi “membershipul de partid, de orice partid, interzice ocuparea oricarei functii in administratia publica”. Asa cum in universitati exista regula conform careia sotul nu poate fi subordonat sotiei (ea nu are voie sa candideze la o functie prin care ar ajunge in acea situatie) si care a mai curatat putin din lucruri. E important sa fie doar o idee, ca sa nu se dilueze continutul si forta, iar acea idee sa fie suficient de puternica pentru a aduna oameni in jurul ei.

3 Likes

Bună asta. Unii români - tind să cred că majoritatea! - cred că e dreptul lor să fie țărani.

M-am luat de zeci de ori de oameni care aruncă hârtiile pe jos și pot număra pe degetele de la o mână oamenii care au pus capul în pământ de rușine și au ridicat. Majoritatea comentează, înjură.

M-am luat de zeci de ori de șoferi care parchează aiurea și blochează trotuarul, inclusiv de niște polițiști care au parcat pe trotuar lângă un loc de parcare liber.

Am trimis două plângeri la primăria Constanța despre o trecere de pietoni cu obstacole ce este așa de cel puțin cinci ani.

Astea sunt motive bune de plecat, nu banii. Banii, așa cum ai zis și tu, sunt un factor mai puțin important în domeniul nostru.

În plus, dacă nu faci suficient de mulți bani este un singur vinovat și poți rezolva simplu, muncești mai mult/bine. Dacă nu există destul de multă civilizație în jurul tău nu poți rezolva altfel decât mutându-te…

Posibil să fi deturnat un pic topicul inițial? :smiley:

6 Likes

E naiv cine crede ca o sa faci revolutie cu asistatii social, si magarii care ne conduc stiu asta foarte bine. Eu unul nu vad iesirea. Mare noroc avem ca am intrat in UE si ne mai civilizeaza astia cu forta.

4 Likes

bai acuma ca sa fim corecti, nu stiu in ce avion si la ce clasa ai merge tu comfortrabil

2 Likes

:smiley:

Uite că de fiecare dată când am zburat a fost OK - cea mai tare chestie a fost la Ryanair, când o stewardesă m-a văzut că am 2m și mi-a sugerat să iau un loc de lângă ieșirea de urgență (lângă aripă)… Bine, avionul era un sfert gol…

Dar la restul zborurilor a fost OK…ish. Un oarecare discomfort, dar suportabil. Wizz au fost singurii la care pur și simplu nu îmi încăpeau picioarele…

Ia-ti extra leg room la Wizz si vei primi automat si dreptul de a sta la coada scurta de priority. Va fi si mai comfortabil. Multi amici folosesc trickul asta.

Sunt șase sau doișpe locuri la extra leg room (funcție de avion): sunt locurile de pe aripă, de la ieșirea de urgență.

Într-un avion de 100+ persoane sunt șanse destul de mici să prinzi loc, mai ales dacă iei biletul din scurt (cum a fost cazul la mine; l-am luat cu o săptămână sau două înainte). În plus, mai ai și ceva restricții (e.g. nu poți să ai o geantă la picioare; nici măcar aia de laptop)

Facem fork și la topicul ăsta? :smiley:

3 Likes

Vad ca avem un nou coleg de suferinta, @razvanphp. Poate ne spune ce nu i-a placut la Romania cand a plecat, si ce o sa ii placa acuma ca se repatriaza. Bine ai venit pe forum, Razvan!

3 Likes

Salutare din nou, si multumesc de introducere.

Poate postul de aici trebuia postat aici, recunosc, pentru mine a fost o mica refulare, sau o frustrare daca vreti.

Am plecat din tara doar pentru faptul ca s-a ivit oportunitatea, am primit intr-o zi un telefon si m-au intrebat daca vreau un job in Germania. A fost oarecum o provocare, si m-am gandit mai mult “de ce nu?” in loc sa caut motive sa urasc Romania.

Eu personal cred ca am o legatura speciala cu pământurile astea natale, nu stiu, cand vin acasa parca imi vine sa iau in brațe strada. Sunt realist, stiu că ajutatii sociali si incultii probabil ne-au depasit numeric pe noi, astia “de bun simț”, asa ca revolutia nu ar fi usor de realizat, dar parca judecand la ce trebuie sa renunt sa scapi de ăștia, nu merita, cel putin pentru mine.

Adica, sa fiu un pic mai specific, cu inculții și cu țiganii stiu cum sa ma port, stiu la ce sa ma astept de la ei, stiu cum sa ma “lupt” cu ei, dar cand ajungi aici, si in metrou nu vorbeste NIMENI germana, si ai tot felul de arabi, sarbi, afgani, si mai stiu eu ce africani, fiecare vorbind pe limba lor, tu fiind in deplasare, esti efectiv agățat de un fir de ață, si ala e poliția, care deocamdata tine totul sub control. Asta nu schimba faptul ca te simti ca dracu printre ei, doar ca nu iti dau in cap. Stiu, o sa spuneti ca sunt rasist…

Natura umana este setata in asa fel incat sa ne dorim ce nu putem avea. Toti din tara cred ca in afara este salvarea, ca totul este mai bine, ca umbla cainii cu covrigi in coada pe strada, si ca nu exista niciun motiv sa te uiti inapoi. Din pacate, cand ajung aici, cei mai multi se lovesc de realitate, isi dau seama ca nu ii asteapta nimeni cu flori, ca e aproape imposibil sa iti gasesti de munca fara sa vorbesti germana, sau ca e imposibil sa iti gasesti chirie chiar si cu peste 2000 de euro pe luna salariu. Asta in conditiile in care vii la sigur, cu contract, cu o firma care sa-ti asigure spatele, inchipuiti-va cum vin altii la nimereala, cautand “orice” de munca.

Ca sa raspund si la a 2-a intrebare, ma voi intoarce pentru ca am speranta. Speranta pentru ca stiu multi baieti destepti, la propriu, nu “destepti”, pentru ca am vazut ca aici oamenii nu sunt mai dotati ca in tara, si ca rezolvarea multora dintre problemele tarii noastre tine de niste masuri foarte simple, sau doar de bani. Ori vorba aia, de bani nu duce tara noastra lipsa, sa fim sinceri, doar ca sunt gestionati prost, deocamdata.

Am scris cam mult, dar ca sa inchei, chiar daca as putea sa raman aici pentru totdeauna, sunt mai fericit pe balcon in Brasov, uitandu-ma la un copac, sau la o pasare cum zboara, decat aici, cu toate avantajele de care beneficiezi mai mult sau mai putin.

Cum zice bunica, aici te-ai nascut, aici trebuie sa mori. De-asta ma amuza cand zic unii ca ei nu se mai intorc niciodata.

9 Likes

Eu sunt nationalist chiar daca plec din Romania ma intorc mereu cu placere la locurile de bastina de unde ma leaga amintiri placute

1 Like

Pai hai sa o luam asa :

  1. coruptie la cel mai inalt nivel? checked
  2. cei mai buni profesionisti au plecat din tara? checked
  3. ignoranta si prostia precum si nulitatile din diverse domenii (muzica, etc) sunt propovaduite pe la tv/radio? DOUBLE checked.
  4. lumea pe la tara inca se duce la toaleta in fundul curtii (in 2016) in timp ce prin alte parti oamenii zboara in spatiu, dezvolta masini care se conduc singure, incearca sa descopere remedii pentru unele boli? checked
  5. daca iesi intr-un club cu prietenii sunt sanse mari … sa mori? ohoho, si inca cum/checked.

Si nici macar nu vreau sa-mi mai bat capul cu altele. Da, pare un paradis si eu sunt problema acestei tari :slight_smile: Ok.

(@iamntz nu ma impusca pentru offtopi, dar trebuia sa raspund:) :slight_smile:

5 Likes

Tind să cred că ești foarte influențat de ce vezi la TV (sau alte canale media).

  1. Corupție la cel mai înalt nivel? Realist vorbind si plecând de la premisa că există corupție în toate țările, în România e la un nivel rezonabil (nu o zic eu, o zice Wiki)
  • ceva statistici în privința asta?
  • te referi la manele? Sunt convins că hip-hop-ul în care se cântă despre droguri, mașini, femei, dușmani este mult mai cult. Oh, wait…
  • în unele părți din lume oamenii nici măcar nu au curte în fudul căreia să se ducă…
  • cel puțin sunt șanse mari să mori în club. Nu la școală, împușcat de vreun țăcănit care se crede în call of duty, (ca în alte țări, nu dam nume).
6 Likes

Ce spui tu aici (poate mai putin punctul 4) este valabil si pentru S.U.A., Franta sau majoritatea statelor “civilizate”.
Partea cu plecatul profesionistilor din tara, nu este chiar 100% adevarata din punctul meu de vedere. Dintre cei pe care-i cunosc si au plecat din tara, 90% sunt fara studii superioare si au plecat la munca bruta / au acceptat orice post pt. salariul minim. Si cunosc foarte multi profesionisti care au ramas in tara si fac lucruri apreciate nu doar aici.

Poate ca ar merge mutata discutia asta intr-un subiect mai potrivit.

1 Like

@iamntz

  1. Comparam coruptia din Romania cu coruptia din … Albania. Comparand-o cu Franta de exemplu, nu afecteaza omul de rand in acelasi fel cum te afecteaza pe tine cand Mazare iti repune bordurile, a 15-a oara.

  2. Toti cei cu care am facut proiecte in ultimii 15 ani au plecat din tara. Toti. 100% deci. Si prin proiecte nu ma refer la template-uri wordpress.

3, Nu manele. Oana Zavoranu, George Becali, diverse buzate care apar zilnic prin media. Corect, au si americanii pe-ai lor Kardashians, dar parca nu prea merge comparat Kanye West cu Guta. Pana si gunoiul altora e mai bun ca al nostru,

  1. Corect, deci suntem peste Somalia. Dar suntem cu cel putin 100 de ani in urma altora. E in natura umana sa tindem spre mai bine, deci voi compara mereu cu un loc unde imi va fi bine.

  2. vad ca tot compari cu SUA, nici macar nu cred ca SUA este o alternativa la Romania, parerea mea sincera e ca acolo e mult mai rau ca aici. Dar hai sa comparam cu niste tari normale, non-Europene. Japonia. Hong Kong. Australia.

@ant

Hai mai, ce naiba, nu vorbim de capsunari aici. Vorbim de oamenii care au plecat sa faca proiecte in alte tari. Vorbim de oameni in genul lui Octavian “Vivi” Costache. Vorbesc de romanii care lucreaza la Google, la Apple, la Tesla, la Mercedes, la orice alta companie care face ceva concret, fizic. Nu vorbesc de romanul care a plecat in Italia sa spele batranii la fund, ce dracu. Profesionistii tineri sunt gone sau pe cale sa plece. Aici se cauta doar politicieni, piariste si ‘developeri care stiu cele mai noi tehnologii’ ca sa faca template-uri Wordpress.

Cred ca stiu care e problema tarii asteia. Optimismul nene. Suntem cu (virgula) cutitul la os si noi suntem optimisti. La altii e si mai rau, ce conteaza ca suntem condusi de niste handicapati, daca nu ma impusca unul pe strada ca la americani, sau nu se arunca unul in aer cu teatrul Nottara, ca la francezi, la noi e huzur fratie, este?

V-ati obisnuit cu rahatul si vi se pare caviar. Mai iesiti si voi din tara.

Scuze daca am fost acid, dar meritati. Daca va omora Orban pe cineva din familie, sau daca va murea un prieten in Colectiv, sau daca Huidu intra cu masina in casa bunicilor, gandeati altfel. Dar asa, va permiteti sa spuneti ca e bine.

Atunci trebuie sa fie bine. Doar ca uneori ma mai ia cate o senzatie de greata, care nu trece nici macar cu lamaie.

3 Likes

Am scris clar ce vroiam sa spun. Tu se pare ca intelegi ce vrei… Discutia pare ca nu are cum sa evolueze civilizat (apropo de civilizatie).
Nu stiu de ce ai impresia ca daca cineva are o parere diferita de a ta despre Romania, nu a iesit destul din tara sau ca gandeste prea optimist / naiv… Am iesit destul din tara si am de-a face uneori chiar zilnic cu clienti sau colaboratori din tari “civilizate”… Parerea mea s-a format tocmai din aceste experiente; am realizat ca multi romani care vorbesc despre lumea civilizata la fel de entuziasmati ca tine, denigrand cam tot ceea ce inseamna Romania, vorbesc doar din auzite sau se mint pe ei insusi (tind sa cred ca faci parte din a doua categorie). Diferente exista, dar nu sunt mari decat in cateva privinte (in principal a salariilor/pensiilor si a serviciilor medicale). In rest, lucrurile evolueaza. Prefer sa raman aici (mai ales ca veniturile in domeniul nostru sunt destul de bune indiferent de locatie) si sa contribui asa cum pot la dezvoltarea acestei tari. Si da, mi s-au oferit posturi in mai multe tari “civilizate” dar am preferat sa raman aici. Si nu sunt singura din fericire.

3 Likes

@ant

suum cuique

Acolo treburile probabil sunt bune, dar aș fi reticent să mă mut într-o parte a lumii unde absolut toate celelalte viețuitoare vor să mă omoare. (de la insecte la canguri) :smiley:

4 Likes