⚠ Raportați problemele întâmpinate pe forum!

Am observat ca a disparut un topic complet de pe forum. Prin urmare, si ultima postare de pe pagina de facebook DevForum.ro duce catre un URL inexistent.
https://devforum.ro/t/am-primit-o-oferta-de-munca-si-nu-stiu-ce-sa-aleg/17635?utm_source=fb-pages&utm_medium=facebook&utm_campaign=ifttt&fbclid=IwAR3O4i2cmx-HbII5vYLhIY4CV0QjA9iayTxKYIFe97QJNax3tgkMlZsjoaI

@iamntz, oare e intentionat sau e vreo eroare la mijloc?

1 Like

E intenționat, autorul a dorit ștergerea respectivei discuții.

1 Like

Nu e chiar o problemă, doar niște traduceri incorecte:

Un subiect nou sau actualizat.
6 subiecte noi sau actualizate.

Păi ce-i incorect? :confused:

1 Like

Poti sa le modifici
Dar nu mie se pare ca este gresit

Aici am spus cum se face

Nu e o problemă. E o sugestie, dar n-am găsit locul potrivit.
Se poate adăuga “sad” în lista de reacții?

1 Like

La mine nu se randeaza corect link-urile. La alti useri este ok.

Editează-ți profilul și pune linkurile normale, fără tag-uri html…

Le-am actualizat (copiat din bara browserului) si tot arata asa


1 Like

Am niște dubii privind regula discuțiilor despre politică.
Sunt de acord că e mai bine să se evite subiectele politice, însă e dificil de gestionat.
Adică pentru a evita unele altercații, probabil rare, eliminăm unele discuții constructive.

Mi se pare ok să se discute despre politică atâta timp cât nu se fac referiri directe si indirecte la persoane sau organizații.

Câteva exemple.

  1. Am deschis un poll legat de înființarea unui partid al programatorilor. A fost închis pentru că face referire la politică.
  2. S-a deschis subiectul despre digitalizarea României si se dă vina pe politic pentru situație. Ar trebui închis dacă e să ne luăm după regula privind politica.
  3. O discutie de anul trecut privind o platformă online pentru discuții politice. A fost inchis subiectul, deși discuția avea ca subiect platforma.

Ce vreau să spun e că vor apărea foarte multe situații in care va apărea subiectul politică.
Până si schimbările fiscale de anul ăsta au o conotație politică, desi nu e spus deschis.

In fine, chiar si discutiile despre organizatiile care apără drepturile programatorilor pot avea o conotatie politică.

Cert este că în momentul de față regula nu este indeajuns de bună.

@George_Ilie știu. Cred că am spus și atunci când am decis treaba asta că nu-mi place în mod deosebit decizia din două motive:

  1. că este o formă de cenzură
  2. că este greu să tragem o linie între ce este politică și ce nu.

Cu toate astea, încă sunt de părere că a fost o decizie ne-rea[1], și momentan rămâne așa. Nu vreau ca forumul să fie plin de (și mai mulți) troli care aruncă săgeți „subtile”.

Diferența dintre Poll-ul tău și subiectul celălalt este că la unul eram online, la celălalt nu :smiley: . Acum ceva mai serios: subiectul tău era politic din start, celălat nu. Când o ia rău în direcția aia, se închide.


  1. Adică nu sunt sigur dacă a fost bună, dar știu sigur că nu e rea :smiley: ↩︎

2 Likes

Era politic, într-adevăr.
Initial am vrut să discut altceva ce tinea mai mult de logică si algoritmi, însă toată discuția era teoretică dacă in practică programatorii sunt executați politic.

Așa că am creat un poll ca să aflu întâi dacă are sens să discut despre algoritmi.
Uitasem de regula privind discutiile politice si s-a inchis subiectul înainte să aflu efectiv dacă are sens să il discut :slight_smile:
Noroc că oamenii pot vota chiar dacă e inchis subiectul.

Probabil că e “ne-rea”. Forumul e destul de bun, dar abordări de genul ăsta îl face să fie mai putin ambițios. Nu înseamnă că ar fi nevoie de mai mult.

Oricum, din momentul in care discutiile politice sunt interzise, moderatorii forumului devin părtinitori.
Practica in politică e ca cel care este in avantaj să evite discuțiile.
Eu sunt apolitic si cred că pot face observatii obiective :point_up_2:

1 Like


Poate un justify left la tags ar arăta mai bine.

1 Like


nu stiu daca as ar trebui sa fie, dar subiectele din #uncategorized nu mai au afisata categoria asa cum era inainte

E ok. Încercăm, vedem, ajustăm :cat:

Am incercat sa incarc un video de 1.8MB si primesc eroare ca nu trebuie sa fie mai mare de 4 :))


am mai observat si eu ca face asa