Editorul de text / IDE folosit

I moved 6 posts to a new topic: Visual Studio Code

Eclipse pentru Java și PhpStorm pentru PHP. Recomand tuturor produsele JetBrains. Mie unuia mi se par geniale (am folosit IntelliJ, TeamCity si YouTrack).

1 Like

Încă un vot și de aici pentru PhpStorm (la care am migrat recent dinspre Aptana)

I’ll just leave this here: https://github.com/pkulchenko/ZeroBraneStudio

Ca editor free am ales Aptana,ca edtitor comercial: PHPStorm mi s-a parut cel mai bun,singurul dezavantaj ca este cam lent pe sistemele modeste

PHP Storm merge bine si pe sisteme modeste, ai nevoie doar de un SSD - indexare codului solocita foarte mult un HDD.

1 Like

I moved 7 posts to a new topic: Configurare Sublimelinter3

Ziceam anul trecut ca oscilez intre aptana si sublime. N-am mai folosit aptana de atunci. Cred ca o sa-l mai iau la o tura in noaptea asta. @mrapi : instaleaza wamp (sau orice altceva care sa contina php) si node.js si adauga calea catre php in path. Node-ul se pune automat. Php-ul trebuie sa-l treci manual. Presupunand ca esti pe windows, in control panel-> system-> advanced system settings ->advanced tab-> enviroment variables-> system variables, alea de jos, dai scroll pana vezi path si adauga acolo calea catre folderul care contine executabilul php. Ceva de genul “;C:\wamp\bin\php\php5.4.3”

Salut,da sunt pe windows si am XAMP portabil,care ar fi treaba cu adaugatul caii ca nu am prea inteles,eu spuneam ca mi-ar fi placut sa am in sublime si validarea sintaxei pt html/php…

Am folosit PhpStorm o lunga perioada de timp, a fost super. Am incercat Brackets dar am avut putine probleme cu configurarea serverului ftp si am lasat-o balta insa am dat de Atom si deocamdata asta folosesc.

nu-i rau nici NetBeans IDE +1 si pt el

Parerea mea e ca vim e cel mai bun dintre toate , ai un control foarte mare asupra tastaturii.

1 Like

Poți să folosești keybindings de vim în cam toate editoarele. Eu așa folosesc de ani buni, și într-adevăr, este foarte fain.

1 Like

VSCode.
Am incercat si atom dar dupa cateva extensii e slow.

1 Like

In mod curent LiteIDE. Ocazional VSCode.

1 Like

Acasa:

  • Visual Studio Community
  • PHPStorm
  • Notepad++/VSCode

Serviciu

  • Eclipse pt dezvoltare JEE
  • Probail IntelliJ
  • Notepad++/VSCode
  • VIM

La fostul loc de munca am mai folosit EditPlus, Aptana si NetBeans

Pe langa Storm am adaugat Goland. In Atom ma simt handicapat, iar extensiile pentru PHP autocomplete cer sa ai instalat PHP (il am in Docker, nu am avut rabdare sa caut solutii).

Eu acum mă simt mult mai bine organizat cu:

  • phpStorm (well, lucrez pe el de ani de zile)
  • Meld (foarte bun la a compara directoare între ele și la a arăta și a uni schimbările dintre două fișiere)
  • gitKraken - click, click, click, codul e trimis în repo
  • mobaXterm pentru terminale cu tab-uri. Am renunțat ieri la MTPuTTY.

Iar apoi mă folosesc de Dropbox. Am un VPS unde sunt toate proiectele și prin Dropbox am o oglindă a codului pe SSD-ul local. Așa phpStorm poate indexa fișiere în secunde față de zeci de minute când foloseam Webdrive.

Păcat că Dropbox oferă doar 2 GB de spațiu iar proiectele au vreo 20 - 30. Asta e, va trebui să mai dau 10 euro pe lună. Idea e că totul e pe Linux și toate calculatoarele mele sunt Windows. Am încercat să pun un Linux pe unul din laptop-uri și mi-au ieșit peri albi (plăci video Nvidia, pci bus error severity=corrected type=physical layer).

1 Like

Visual Studio. Cel mai preferat.

Eclipse cand e Java, cu exceptia cazurilor cand e pentru Android, cand e Android Studio.
Cand si daca e Mac, e Xcode.
Pe linux, daca e C++, Codeblocks. Am incercat si Eclipse de cateva ori, am revenit la Codeblocks.

Pentru chestii ca php/javascript/html/css, ce imi tuna pe moment (inclusiv editorul integrat cu midnight commander).

Destul de des Notepad++, pe windows.

Chestii care vin ‘la pachet’ pentru de-alea gen matlab: Octave & SciLab.

Cand e python, alternez intre Spyder si Jupyter Notebook (atat varianta mai des intalnita, pe care o vezi in distributii precum Anaconda cat si varianta care vine la pachet cu SageMath ).

Atom all the way, m-am mutat de la Sublime la Atom si din punct de vedere al pluginurile, e bestial.
Super hacky, maxim de customizabil, fucking love it.

Atata tot ca pe unul din laptopuri merge foarte lent, si nu e chiar cross platform.
Dar daca iti functioneaza fara ‘lag’ si alte tampenii, e godlike.

1 Like